tóth gabi
A telepen leginkább egy üvegházban érezheti magát az ember: a trópusi növények a lehetõ legolcsóbban tisztítják szennyvizünket! Európában ez a legnagyobb területû "élõgép".
Leginkább egy pálmaházban érezheti magát az ember a dél-pesti szennyvíztisztító telepen, annak köszönhetően, hogy itt úgynevezett "élőgépes" rendszerrel tisztítják a szennyvizet. Ez egész pontosan mesterséges, élő ökoszisztémát jelent, azaz a beültetett növények segítségével tovább javul a tisztítás hatásfoka, és a szagok is jobban tompíthatók.
Évente egyszer, a nyílt nap alkalmával a lakosság is betekintést nyerhet a dél-pesti szennyvíztisztító működésébe, de iskolai csoportokat egész évben fogadnak - a látványos telep a felnövekvő generációt környezettudatosságra nevelheti.
A növények hosszú gyökérzete természetes élőhelyet nyújt baktériumoknak; ezek felfalják a szennyeződéseket, őket pedig magasabb rendű szervezetek „vadásszák le”. Ez a módszer a lehető legjobban közelíti meg a természetes tisztulási folyamatokat, a rendszer ráadásul olcsó is.
A technika egyébként magyar találmány és világszabadalom, Dél-Pesten ráadásul Európa legnagyobb területű "beültetése" található, számtalan trópusi növénnyel, így még banánfával is.