tóth gabi
Ellenõrzésre számíthatnak a társasházak a közeljövõben. Ezek során az is kiderül majd, hogy például a pincében tárolt holmik maradhatnak-e...
Sok társasházi lakó kapott figyelmeztetést az elmúlt időszakban a közös képviselőjétől, hogy a pincében tárolt veszélyes vagy éghető anyagokat távolítsa el és tegye rendbe a közös tárolókat a tűzvédelmi előírásoknak megfelelően. Erre és az új tűzriadó terv elkészítésére március 31-ig kaptak határidőt a lakók.
Bútorokat, ideiglenesen félretett tárgyakat is gyakran tárolnak a lakók lépcsőházakban, folyosókon, közös tereken, pedig ez tilos
- hívta fel a figyelmet a Fejér Megyei Hírlapban a katasztrófavédelmi főelőadó. Pécsi László hangsúlyozta, hogy ma már dísznövények sem pompázhatnak csak úgy a lépcsőházakban, a virágokat ugyanis 190 centiméter magasságban lehet csak elhelyezni. De az is jellemző hiba, hogy a virágok hajtásai akár 30-40 centimétert is lelógnak, pedig ez is akadályozó tényező egy menekítésnél.
A menekülési útvonal biztosítása, érthető okból, nagyon fontos. Mondhatunk olyat, hogy a minimális szélesség 120 centiméter, de a pontos adatot csak kiürítés- számítással tudjuk megmondani
– magyarázta az előadó, aki külön kiemelte azt is, hogy a folyosó teljes felületének 15 százalékánál nagyobb nem lehet az éghető anyaggal borított rész aránya. Pécsi László szerint még mindig a legkérdésesebb terület a pince, ahol gyakran évtizedes tárgyak őrződnek.
A menekülési útvonalakat a pincékben sem szabad leszűkíteni, éghető anyagot odatenni
– mondta a szakember, majd rávilágított arra is, hogy például robbanásveszélyes anyagot (benzint, hígítót) csak meghatározott mennyiségben szabad tartani. Benzinből például 10 liter, gázolajból 30 liter helyiségenként a megengedett mennyiség. Aki pedig nem tartja be a szabályokat, bizony büntetésre számíthat.
A bírság mértéke 30 ezer és 3 millió forint között lehet, függően attól, mi a szabálytalanság. Ez lehet a menekülési útvonal eltorlaszolása, leszűkítése, vagy éppen éghető anyag tárolása olyan helyen, ahol egyébként tilos.