Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2016.01.15.

Épületek, melyek beteggé tesznek. Te is ilyenben élsz?

Számos ház betegíti meg a lakóit, de egyelõre még vitatott, hogy a "sick building" azaz a "beteg épület" tünetcsoport önálló-e vagy sem. A WHO által 1983 óta elismert tünetegyüttest ennek ellenére még ma is misztikus jelenségként kezeli az orvostudomány.

Fejfájás, bőrviszketés, izomfájdalom, szédülés, asztmás tünetek és bőrkiütés. Ezek sajnos akár egyszerre is jelentkezhetnek, ha olyan épületben élünk, amely "fokozott kockázatú". Bizonyos élettani körülmények ugyanis eltérőek lehetnek a házaknál, lakásoknál – ezek pedig nap mint nap hatnak szervezetünkre.

A régi és az új építésű lakásokban élők szervezetében is kialakulhatnak olyan tünetek, amelyekkel orvoshoz kell fordulnunk, azonban legtöbbször még a szakemberek sem gyanakodnak arra, hogy az otthonuk betegíti meg a pácienseket.

A "sick building", azaz a "beteg épület" az egész világon ismert jelenség, a WHO által már 1983 óta elismert tünetegyüttes, de még mindig nincsenek szakemberek annak ellenőrzésére, hogy azonosítsák a jelenlétét. Így a betegeknek maguknak kell erre a lehetőségre felhívniuk a kezelőorvosok figyelmét.

A régi házak veszélye

A több mint húsz éve épült házakban még mindig találhatunk olyan építőanyagokat, amelyek károsak lehetnek az egészségre. A hírhedten mérgező és betiltott azbeszt vagy az ólom vízvezetékek anyaga belélegezve vagy az ivóvízbe oldódva jelent veszélyt. A szakemberek felhívják a figyelmet a rozsdásodásra is és a bútorok és falak festéséhez, karbantartásához használt anyagokra, melyeknek szintén a belégzése okozhat asztmás tüneteket.

A penészgomba

Sokan csak legyintenek rá, pedig a makacs penész komoly egészségi gondokat is okozhat. A penészgombák levegőben szálló spóráit ha akarjuk, ha nem, belélegezzük. Bár nem mindegyik spóra mérgező, szinte

az összes irritálja a nyálkahártyákat.

Emiatt egy idő után szemviszketés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés jelentkezik. Ha pedig sokáig kitesszük magunkat a rossz levegőnek, akkor allergia, asztma és más krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak.

Az öblítő és a teregetés

A folyékony öblítők a legnépszerűbbek, amelyeket mosógépünk az öblítőciklus közben adagol a ruhákhoz, ám ezeknek is megvannak a maga veszélyei. A különleges fixálószerek a normál és a luxus öblítőkben egyaránt azt eredményezik, hogy az illatanyagok

napokig megmaradnak,

áthatva a szekrényeket és fiókokat. A textilöblítőkből kipárolgó illatok jelentősen hozzájárulhatnak az asztma és egyéb légúti problémák előfordulásához. A vegyszerekre érzékeny vásárlók gyakran panaszkodnak, hogy a textilöblítők illata még több mosás után sem tűnik el a mosógépből és a szárítóból.

Súlyosbítja a helyzetet a panellakásokban a beltéri teregetés, a nedves környezet ugyanis kedvez a gombák elszaporodásának.

Mi a megoldás?

A szakemberek a minél gyakoribb szellőztetést javasolják, naponta minimum kétszer, nagyjából 15 percig szükséges az ablakot kinyitni, ezzel ugyanis sokat tehetünk a "beteg épület" tünetegyüttes megszüntetéséért. Rendkívül fontos a légkondicionáló és a szellőzőberendezések légszűrőinek rendszeres tisztítása is. Az esetlegesen átázott mennyezetelemeket vagy padlószőnyeget szintén cserélni kell, hiszen itt is élhetnek szemmel nem látható kórokozók.

Érdemes vásárolni néhány olyan szobanövényt is, mely fotoszintézise során megköti a vegyi anyagokat: ilyen például

a szobapáfrány, az anyósnyelv,

a piros szélű dracéna vagy a kúszó filodendron. Egy növény körülbelül húsz-harminc légköbmétert szűr meg, vagyis egy 25 négyzetméteres szoba esetében minimum három ilyen szobanövényre lesz szükség!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-