Létrehozva: 2015.12.01.

Fagyasztott halak tesztje: így vernek át a gyártók!

Halat enni egészséges, de drága - fõleg így! Kiolvasztottuk a legkedveltebb fajtákat, hogy kiderüljön, mit adnak el nekünk a boltban. Halat? Vizet? Mindkettõt? És milyen arányban?!

Mennyi marad a fagyasztott halból kiolvasztás után? Vajon annyi, amennyit a gyártó feltüntet a csomagoláson vagy jóval kevesebb? Mit veszünk a hiperben, ha fagyasztott halat teszünk a kosarunkba? Csak halat, vagy egy nagy adag - és jó drága - fagyasztott vizet is? Aktuális kérdések, így, karácsony előtt, ezért gondoltuk, utánajárunk a dolognak, fegyverünkkel, egy házi konyhai mérleggel felszerelkezve...

Az egyik nagyáruházban találomra kiválasztottunk a kínálatból három terméket: direkt nem a legeslegolcsóbbat, de nem is a luxusárukat. Hazavittük, kibontottuk, lemértük, majd kiolvasztottuk és újra lemértük - közben végigfotóztuk, hogy mennyi marad a halakból. 

A szereplők

A legtöbb mélyhűtött hal csomagolásán feltüntetik, hogy "hozzáadott vizet" tartalmaz, de azt is, hogy mennyi halnak kell a csomagban lennie, miután felolvasztottuk. Lássuk a házi tesztünk résztvevőit és "gyári" adataikat...

  • alaszkai tőkehalfilé (bruttó súly: 1000 gramm, kiolvasztott súly a csomagolás szerint: 800 gramm)
  • pangáziuszfilé (bruttó súly: 1000 gramm, kiolvasztott súly a csomagolás szerint: 800 gramm)
  • tilápia (bruttó súly: 800 gramm, kiolvasztott súly a csomagolás szerint: 720 gramm)
  • A teszt

    Fogtunk egy konyhai mérleget és egy olvasztó fokozattal is rendelkező mikrosütőt, és nekiláttunk a tesztnek.
    Előre elárulhatjuk:
    az eredmény változatos lett...

    A legjobban a tilápia szerepelt: ebből kiolvasztás után alig csorgott ki lé, és az ígért 720 gramm helyett 711 grammnyi hal maradt a tányéron, azaz csak egyetlen deka: kb. 30 forint hiányzott abból a mennyiségből, amit hivatalosan kifizettünk.

    Sokkal több hiányzott viszont a pangáziuszból: 80 deka helyett csak 63,5 dkg lett belőle a kiolvasztás után, és jó 3 deci vizet öntöttünk le róla. Magyarul: 380 forintot fizettünk ki a fagyott vízért - ezt azért még nem sejtettünk a pénztárnál...

    A legrosszabbul a tőkehal szerepelt: az ígért 80 deka helyett mindössze 463 gramm (!) szomorkodott a tányéron, és fél liter zavaros lé is megmaradt belőle a halfilé helyett. Ez azt jelenti, hogy végül is 544 forinttal fizettünk többet a tervezettnél! Kétségtelen, hogy ez a hal még a kétes hírű pangáziusznál is olcsóbb volt, de ha így nézzük, ezzel vertek át minket a legjobban!

    Ha kiszámoljuk, hogy olvasztás után mennyibe kerül a különböző halak dekája, rájöhetünk: alig van különbség az elsőre nagyon is eltérő árazású fagyasztott halak között.

     

    bruttó súly

    kiolvasztott súly a csomagolás szerint

    valódi, mért kiolvasztott súly

    ár

    ár, mért dekára számolva

    Alaszkai tőkehalfilé

    1000 g

    800 g

    463 g

    1299 Ft

    28 Ft/dkg

    Pangáziuszfilé

    1000 g

    800 g

    634 g

    1799 Ft

    28 Ft/dkg

    Tilápia

    800 g

    720 g

    711 g

    2199 Ft

    30 Ft/dkg

     


    Van megoldás? 

    Sajnos, úgy tűnik, teljesen lutri, hogy melyik gyártó árazza be nekünk a fagyasztott vizet is... A fogyasztónak meg marad a kísérletezés, illetve - ha megteheti - az, hogy mélyfagyasztott helyett friss, lehetőleg hazai halat vásárol. Drágának tűnhet, de ahogy a tesztből is kiderült: ott biztosan csak a halért és vízért nem fizetünk!

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -