tóth gabi
Ebéd közben lett rosszul egy elsõs diák. Nem kapott levegõt, és fuldokolni kezdett a torkán akadt ételtõl. Az egyik konyhán dolgozó nõ látta, mi történik, és azonnal a segítségére sietett.
Egy elsős kisfiúnak a menzán akadt a torkán az aranygaluska egy ajkai általános iskolában, de szerencsére a jelenlévő felnőttek azonnal cselekedtek: az egyik konyhás néni egy speciális fogást alkalmazott a fuldokló gyermeken, és ezzel megmentette az életét.
A tanárnő kivette a többi gyermek közül, és kiszedte a szájából, amit tudott. Először azt hitte mindenki, hogy hányni fog. Én akkor jöttem ki a konyháról, amikor a tanárnő kiabálni kezdett, hogy hívjanak mentőt, mert fuldoklik a gyerek
- eleveníti fel a történteket a Tényeknek Nagyné Mrena Anasztázia, aki hatalmas lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot gyors és higgadt tettével. A sikeres életmentés után megvizsgálták, és kórházba vitték a kisfiút, ahol kiderült, hogy minden rendben van vele.
Nem is gondolkodtam, automatikusan kijöttem, és próbálkoztam a műfogással. A háta mögé álltam, ökölbe szorítottam a kezem, és a bordái alatt megnyomtam a gyermek gyomrát, amitől a levegő kilökte az ételmaradékot
– mondta a hős konyhás néni.
A speciális technika: a Heimlich-fogás
Ez egy elsősegélynyújtási technika félrenyelés esetére. A fogást elvégző a fuldokló mögé állva két kezét összekulcsolja a másik hasának felső részén, és a kezeit hirtelen hátra és felfelé rántva összepréseli a tüdőt, hogy az így megnövekedő légnyomással próbálja kiszabadítani a félrenyelt tárgyat.
A manővert rendszerint akkor használják, ha a fulladozó felnőtt vagy idősebb gyermek, és még lélegzik.
Mivel a fogás a légnyomáson alapszik, csak olyankor működik, amikor a félrenyelt dolog teljesen elzárja a légcsövet – például félrenyelt folyadéknál vagy halszálkánál nem.