Létrehozva: 2015.10.30.

Tényleg rákot okoz a kolbász? A WHO magyarázkodik!

Itt az igazság a botrányos WHO-jelentésrõl, amely egy csoportba sorolta a vörös húsokat a cigivel!

Szerző Sárosy Mariann

Senki nem tud szó nélkül elmenni az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutatással foglalkozó intézetének legújabb jelentése mellett, mert abban azt írják: a vörös húsból, tehát sertésből, marhából, bárányból készült ételek veszélyességi szempontból ugyanabba a kategóriába tartoznak, mint például az alkohol, a dohányzás vagy a HPV-vírus. Legalábbis a világ nagy része így értette. 

A Nemzetközi Rákkutató Központ (IARC) a világméretű felháborodás hatására egy hosszú közleményben próbálta elmagyarázni, hogy hogyan is kell érteni a jelentésüket. 

A tények

A feldolgozott vörös húsok nem általában a rák, hanem a vastagbélrák kialakulásának a veszélyét növelik. Természetesen nem annyira veszélyesek, mint mondjuk a listán ugyanabban a kategóriában szereplő azbeszt vagy a dohányzás, de kimutatható az összefüggés a rendszeres fogyasztásuk és a vastagbélrák kialakulása között. 
A most nyilvánosságra hozott eredmények nem újak, csak sok régebbi vizsgálat eredményeit összegezték.

Kell-e rettegni a virslitől? 

A rák kialakulásának 70-90 százaléka környezeti tényezőkre vezethető vissza. Ilyen a táplálkozás: ezen belül is számos tényező van, az elhízástól kezdve egészen a rostszegény táplálkozásig. Ezért minden kommunikáció, amely csak egyetlen tényezőt emel ki, és nem komplexen közelíti meg a kérdést, félrevezető lehet a témában nem jártas emberek számára.

- mondta el Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára a %RIPOST%-nak. 
Külön kiemelni tehát, hogy a vastagbélrákot a kolbász és a virsli okozza, legalábbis félrevezető. Ugyanakkor a hivatalos táplálkozási ajánlások szerint is kerülni kell a túlzott zsírfogyasztást, és igyekeznünk kell minél változatosabban enni. Fontos szabály ez is:     

Nincs tiltott élelmiszer, csak kerülendő mennyiség!

- szalonnát tehát csak ritkán kellene ennünk. 


Akkor most szabad a kolbász vagy nem?

Dr. Peták István rákkutató is megerősítette azt, amit egyébként a WHO-tanulmány is kimond: a rák kialakulása rengeteg dologtól, például genetikai hajlamtól, környezeti ártalmaktól, életmódtól függ, és ezek közül csak az egyik tényező az, hogy hogyan étkezünk.  A rendszeres sportolás például a felére csökkenti a rák kockázatát! 

Igaz, hogy ha már a WHO is leírt egy ilyen kemény megállapítást, akkor mindenki elgondolkozik azon, hogy kevesebb kolbászt egyen. Ugyanakkor az a kifejezetten dühítő, hogy éppen a vastagbélrák a második leggyakoribb halálos rákfajta Magyarországon úgy, hogy szűréssel abszolút megelőzhető és gyógyítható.

 
A kutató szerint tehát aki nem akar teljesen lemondani a vörös húsokról és a szalámiról, annak 50 éves korában egyszerűen el kell mennie egy vastagbéltükrözésre. Ezt ma már altatásban is elvégzik, és ha ott találnak is jóindulatú polipokat, azokat egyszerűen eltávolítják, így nem fognak elrákosodni, és 10 évig nem lesz gond. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-