tóth gabi
Egy, a cicák bõrében megjelenõ parazita felelõs azért, hogy a macskatulajdonosok körében egyre több a skizofrén vagy más mentális betegségben szenvedõ gazdi. Egy friss kutatásból pedig az is kiderül, hogy fõleg a gyerekkori macskatartás jár komoly veszélyekkel.
Megdöbbentő veszélyeket rejt a macskatartás, bújós kedvenceink ugyanis teljesen eltorzíthatják a személyiségünket, sőt akár súlyos elmezavart, skizofréniát is okozhatnak.
Mindezért egy különleges, Toxoplasma gondii nevű parazita a felelős, amely a háziállat bőrén élősködik, és az emberre is könnyen átterjedhet. A jelenség olyan gyakori, hogy a Föld lakosságának harmada már fertőzöttnek számít, igaz, a tünetek nem minden esetben látványosak. Ám ha macskatartóként furcsán kezdjük érezni magunkat, borúsabban látjuk a világot, netán öngyilkossági rohamok törnek ránk, akkor érdemes gyanakodni.
A meglepő jelenség eddig sem volt ismeretlen, ám sokáig azt hitték, hogy az élősködők csak a terhes nőkre és a legyengült immunrendszerű emberekre jelentenek veszélyt.
Egy friss tudományos kutatás azonban rávilágított arra, hogy a gyerekkori macskatartás is jelentős veszélyekkel jár. A Schizophrenia Research című folyóirat cikke szerint ugyanis azok a felnőttek, akik kiskorukban boldog cicatulajdonosok voltak, gyakrabban szenvednek mentális zavaroktól, mint macskátlan társaik.
A puha tappancsú négylábúak egyébként a leggyakrabban egérvadászat közben fertőződnek meg a személyiséget eltorzító élősködővel, ami szerencsére az emberi szervezetben nem képes szaporodni.