kulcsár edina
A zongora már évszázadok óta különleges helyet foglal el a zenei világban. A technológia fejlődik, így egyre több új lehetőség kínálkozik arra, hogy zongorajátékunk folyamatosan megújuljon. Két alapvető zongora típust különböztetünk meg, a digitális és a hagyományos zongorát. Mi vajon a különbség a kettő között? Ennek jártunk utána. (x)
Ez az egyik legalapvetőbb különbség. A hagyományos változat egyedi hangzást kínál, amelyet a húrok rezgése biztosít. Gazdag és mély hangszín jellemzi és a zenészek érzik a rezgést amikor a billentyűzetet kezelik. Sok zongorista pontosan emiatt választja ezt a változatot. Az elektromos zongora - ahogy a neve is sejteti - elektronikus módon működik és a hangokat hangszórók és hangminták segítségével reprodukálják. Ma már a modern zongorák kiváló minőségű hangzást nyújtanak, de nagyon nehéz teljesen leutánozni a hagyományos zongora hangját. Ha fontos számunkra a hangok gazdagsága, akkor a hagyományos változat lesz a befutó.
A klasszikus típus hatalmas mérete miatt általában nehezebb és ezáltal igen nehézkesen mozgatható. Egy zongora akár az 500 kilogrammos súlyt is elérheti. Sokak számára pontosan emiatt nem választható ez a hangszer. A digitális változat sokkal könnyebb és kisebb is, ezért rugalmasabb a helyszín és a szállítás tekintetében. Mivel fejhallgatóval is használhatók, ezért a társasházakba ezt a hangszert érdemes megvásárolni. Hangszerbolt Budapest belvárosában is található, így, ha a közelben járunk, akkor érdemes egy pillantást vetni a zongorákra.
A klasszikus változatot rendszeresen kell hangolni és karbantartani, hiszen a húrok idővel elkopnak és azok hangolásához is csak szakemberek értenek. Mivel ezek a zongorák fából készülnek, ezért a páratartalomra szinte azonnal reagálnak, ami miatt további gondoskodást igényelnek. Digitális társai sokkal egyszerűbben karbantarthatók és kevésbé igénylik a szakértelmet. Ha nem szeretnénk egy foglalkozós hangszerre szert tenni, akkor a klasszikus változatot el is vethetjük.
Számos modern technológiai funkciót rejtenek a digitális változatok, amelyek ezáltal növelhetik a játékélményt. Ilyen a beépített metronóm, a hangszínválasztás, a felvétel és a lejátszás lehetősége és természetesen a különféle digitális effektek. Hagyományos zongora esetében ezek a modern funkciók nem találhatók meg, így, ha kreatív lehetőségeket keresünk, akkor a digitális lesz a jó választás.
(x)