Krausz Gábor
Minden trükkel megpróbálkozik.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök törvényjavaslatot nyújtott be az országban érvényben lévő hadiállapot további 90 nappal történő meghosszabbításáról, ami kizárná annak lehetőségét, hogy ezen az időn belül új elnökválasztást tartsanak.
Zelenszkij – akinek elnöki megbízatása csaknem egy évvel ezelőtt lejárt – többször hivatkozott a hadiállapotra ürügyként az új választások megtartásának elutasítására. Oroszország illegitimnek nyilvánította Zelenszkijt, mint vezetőt, és ragaszkodik ahhoz, hogy az ukrán parlament marad az egyetlen törvényes hatalom az országban.
Kedden Zelenszkij törvénytervezetet terjesztett be az ukrán parlamentbe, amelyben a hadiállapot három hónapos meghosszabbítását és az általános mozgósítást javasolta május 9-től kezdődően. Az ukrán törvények szerint a hadiállapot érvényben tartása alatt nem lehet választásokat tartani, ami azt jelenti, hogy az elnökválasztás felfüggesztésre kerül.
Ha a hadiállapotot feloldanák, a korlátozások megszűnését követő 60 napon belül parlamenti választásokat, 90 napon belül pedig elnökválasztást lehetne tartani.
A benyújtott törvényjavaslatokat várhatóan április 15. és 18. között hagyja jóvá a parlament – közölte Jaroszlav Zseleznyak ukrán parlamenti képviselő.
Zelenszkij esetleges újraválasztási indulása sok találgatás tárgyát képezte a médiában, különösen azután, hogy Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja és az ukrajnai konfliktus rendezéséről szóló tárgyalások egyik kulcsfigurája március végén azt állította, hogy „lesznek választások” az országban, bár időpontot nem közölt. Megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy maga Trump is „választások nélküli diktátornak” nevezte Zelenszkijt.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy az európai NATO-tagok mindent megtesznek annak érdekében, hogy Zelenszkij megtartsa a hatalmat.
Újabb részletek derültek ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott szentpétervári találkozójáról. Utóbbi arra utalt, hogy Ukrajnának öt régiót kell átadnia Oroszországnak ahhoz, hogy utóbbi beleegyezzen a békékötésbe.
Steve Witkoff, Donald Trump amerikai elnök különmegbízott „meggyőzőnek” nevezte a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott múlt heti tárgyalásait, és megemlítette az „öt területet” is, amelyen szerinte a békemegállapodás múlik – írja a Bloomberg.
Donald Trump különmegbízottja elárulta az amerikai sajtónak, hogy olyan lépésekről tárgyalt Putyinnal, amelyek véget vethetnek az ukrajnai háborúnak és akár új üzleti lehetőségekhez vezethetnek. Állítása szerint Putyin arra kérte őt, hogy biztosítsa a „tartós békét”, amihez szerinte „időbe telt, amíg eljutottunk”.
Az átfogó megállapodás kulcsa Witkoff szerint az „öt terület” körül forog. „Ez a békemegállapodás erről az úgynevezett öt területről szól, de ennél sokkal többről van szó”– magyarázta anélkül, hogy megnevezte volna ezeket a területeket. Vélhetően a Krím-félsziget Oroszország részeként való elismeréséről van szó, valamint a négy részlegesen megszállt ukrán régió, a Donyecki, a Luhanszki, a Zaporizzsjai és a Herszoni terület átadásáról.
Hozzátette, hogy „talán valami olyan dolog küszöbén állunk, ami nagyon-nagyon fontos lenne az egész világ számára”. Mint mondta,
Witkoffnak ez már a harmadik látogatása volt Oroszországban, legutóbb március 13-án járt Moszkvában, akkor a különmegbízott magas rangú tisztségviselőkkel találkozott, és Putyin is fogadta.
Február elején pedig azért repült Oroszországba a különmegbízott, hogy tárgyaljon a kábítószercsempészetért és -birtoklásért elítélt amerikai Marc Vogel kicseréléséről, majd Rijádban részt vett a magasszintű amerikai-orosz tárgyalásokon.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyin orosz államfővel, lehetőség látszik az orosz-amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott a Fox News amerikai televízió Hannity című műsorában hétfőn.
Witkoff az ukrajnai rendezésről és az orosz-amerikai kapcsolatokról tárgyalt Putyinnal Szentpéterváron múlt hét pénteken.
A megbeszélés mintegy négy és fél órán át tartott, az elnöki különmegbízott azt mondta, hogy meggyőző volt a találkozó, és lehetőséget lát arra, hogy „átformálják az orosz-amerikai kapcsolatokat néhány nagyon meggyőző kereskedelmi lehetőségen keresztül”.
„A szövetségek stabilitást teremtenek” – jelentette ki a különmegbízott.
Beszámolt arról is, hogy a tárgyaláson végül azt is kimondta az orosz elnök, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a találkozó alatt a sajtónak nyilatkozva nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Putyin és Donald Trump amerikai elnök az eszmecserét követően telefonon kapcsolatba léphet egymással.
Február elején pedig a különmegbízott azért repült Oroszországba, hogy tárgyaljon a kábítószercsempészetért és -birtoklásért elítélt amerikai Marc Vogel kicseréléséről, majd Rijádban részt vett a magasszintű amerikai-orosz tárgyalásokon.
Az amerikai elnöki különmegbízott Oroszországban közvetlen tárgyalást folytatott Vlagyimir Putyin elnökkel az ukrajnai tűzszünet előmozdítása érdekében – közölte a Fehér Ház szóvivője pénteken az MTI szerint.
Karoline Leavitt az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Steve Witkoff útja és megbeszélése az alkufolyamat része a tűzszünet, majd végső békemegállapodás felé Oroszország és Ukrajna között. Hozzátette, hogy Donald Trump elnök változatlanul elégedetlen a konfliktusban részes mindkét oldal hozzáállásával, ugyanakkor eltökélt abban, hogy megoldás szülessen.
A szóvivő úgy fogalmazott, hogy
Donald Trump elnök szintén pénteken személyesen is sürgetést fogalmazott meg Oroszország felé.
A Truth Social közösségi oldalon tett rövid bejegyzésben azt írta, hogy „Oroszországnak meg kell mozdulnia” és hozzátette: „túl sok ember hal meg, hetente ezrek, egy szörnyű és értelmetlen háborúban”.
A tárgyalást a Kreml is kommentálta honlapján: „Az orosz államfő megbeszélést folytatott Stephen Witkoffal, az Amerikai Egyesült Államok elnökének különmegbízottjával. A megbeszélés témája az ukrajnai rendezés szempontjai volt” – hangzott a közlemény.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a találkozó alatt a sajtónak nyilatkozva nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Putyin és Donald Trump amerikai elnök az eszmecserét követően telefonon kapcsolatba léphet egymással. Peszkov előzetesen azt mondta, hogy Putyin és Witkoff tárgyalásának részleteiről nem fog beszámolni.
A Fehér Ház szóvivője a pénteki tájékoztatón megerősítette, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági illetékesei közvetlen tárgyalást folytatnak majd szombaton iráni tisztségviselőkkel.
Karoline Leavitt hangsúlyozta, hogy Donald Trump elnök bízik a diplomáciában, de végső célja, hogy biztosítsa, Irán soha nem jut atomfegyver birtokában, aminek elérése érdekében „minden lehetőség az asztalon van”.