Magyar Péter számára egy nő "zsákmányállat"

POLITIK
Politika

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.07.
Módosítva: 2024.11.07.

Két napig Budapesten a nyugati világ középppontja

Minden korábbit felülmúló csúcstalálkozó.

Magyarország történetének két legnagyobb diplomáciai rendezvénye, a nyugati világ csúcstalálkozói zajlanak a héten Budapesten – közölte Kovács Zoltán, a magyar EU-elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos szerdán az MTI-vel.

 

Utolsó simítások a budapesti diplomáciai csúcsok előtt.

Utolsó simítások a budapesti diplomáciai csúcsok előtt. Fotó: Facebook/Kovács Zoltán

 

Orbán Viktor miniszterelnök meghívására a nyugati világ vezetői érkeznek hozzánk csütörtökön és pénteken. A budapesti találkozóknak különösen nagy súlya van, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után a nyugati vezetők tárgyalnak

– írta Kovács Zoltán az MTI-hez eljuttatott közleményben. 

Mint olvasható, csütörtökön az Európai Politikai Közösség találkozója lesz, amelyre 47 állam- és kormányfő és jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást. Pénteken pedig informális EU-csúcs házigazdája lesz Magyarország, ahol az Európai Unió mind a 27 tagállama és minden uniós intézmény képviselteti magát. 

Mindkét eseményen téma Európa biztonsága, különös tekintettel az ukrajnai háborúra, Európa geopolitikai és gazdasági helyzete és az Európára nehezedő migrációs nyomás.

Kovács Zoltán ismertette: az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója Európa biztonságpolitikai csúcstalálkozója: kezdetektől fogva az a célja, hogy Európa vezetői megvitathassák az Európa előtt álló biztonsági kihívásokat. Az EU-csúcson napirenden lesz a Budapest-nyilatkozat, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára az európai versenyképesség megerősítését tűzik ki célul az állam- és kormányfők. 

Európa fejlődése és az európai polgárok jóléte a tét: nem elvont közgazdasági kérdésekről van szó, hanem az európai munkahelyekről, versenyképes fizetésekről, az európai jóléti rendszerek fenntarthatóságáról – írta.

A közlemény szerint a csütörtöki európai országok csúcstalálkozóján nemcsak uniós országok vezetői, hanem többek között Törökország, Nagy-Britannia, a dél-kaukázusi és a nyugat-balkáni országok vezetői is jelen lesznek. A pénteki informális EU-csúcsra többek között Ursula Von Der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, az Európai Parlament és az Európai Központi Bank elnökét, az unió főképviselőjét és Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is várják, aki az európai versenyképesség javítását célzó jelentését fogja bemutatni. 

Kovács Zoltán közölte, Magyarország a csúcstalálkozókon következetesen képviselni fogja a nemzeti kormány álláspontját: 

Európának és a nyugati vezetőknek a háború mielőbbi lezárásában és a béke helyreállításában kell segíteni, és az EU vezetésének határozott lépéseket kell tenni a háború miatt legyengült európai gazdaság megerősítésére és a versenyképesség javítására. 

Az események helyszíne a Puskás Aréna lesz, ahová több mint ötven delegációt várnak. A csúcstalálkozók nemcsak politikailag rendkívüli jelentőségűek, hanem nagy logisztikai szervezést is igényelnek – olvasható a közleményben.

Az Európai Politikai Közösség (EPK) csütörtöki találkozójára, valamint a pénteki informális EU-csúcsra egyaránt a Puskás Arénában kerül sor. Összesen 45-47 állam- és kormányfő érkezik Budapestre az Európai Politikai Közösség (EPK) november 7-i, csütörtöki találkozójára, a nemzetközi szervezetek vezetőivel együtt több mint ötven delegációt várunk. November 8-án, az EU informális csúcstalálkozóján pedig mind a 27 tagállam, és minden EU-s intézmény képviselteti magát, tehát 30-nál több delegáció vesz részt.

Magyarország történetének legnagyobb szabású politikai-diplomáciai eseményére kerül sor e hét csütörtökön és pénteken.

Kiszelly Zoltán (Fotó: Századvég)

Az amerikai elnökválasztás alapvetően meghatározza a két rendezvényt. Az, hogy Trump nyert, ezzel Európának újra ki kell találnia magát, úgy az Európai Politikai Közösségnek, az angoloknak, a Nyugat-Balkánnak a keleti partnerségnek, mint az Európai Uniónak

– mondta el a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány politikai elemzési igazgatója.

A két hatalmas politikai rendezvényen nem csupán protokolláris események, hanem valódi viták várhatók. Orbán Viktor és Magyarország ugyanis ebben egy olyan alternatívát képvisel, ami most már az Egyesült Államokban is többséget kapott, hangsúlyozta a szakértő.

Kiszelly Zoltán szerint nem csupán az Orbán-kormány elszigeteltségéről szóló híresztelések dőlnek meg, hanem – ahogy mondani szokták – Orbán Viktornak igaza lett.

– Donald Trump a legtöbb kérdésben, a háború kérdésében, a főbb értékek tekintetében és az amerikaiak is azt gondolják, amit mi. A gazdaság, a családi értékek és sok egyéb kérdésben is, és Európának ehhez kell igazítania magát – tette hozzá.

Az unió és a NATO korábbi döntései azt mutatták, hogy át akarják venni a háború finanszírozását Amerikától, de bekövetkezett az az eset, amitől féltek. Egyértelmű a többség Trump mögött és azon politika mögött, amit ő képvisel, és ezért van az, hogy az európai elitnek azon kell elgondolkodni, hogy ha nem akarnak Kamala Harris sorsára jutni, akkor nekik is változtatniuk kell

– mutatott rá a szakértő.

Orbán Viktor miniszterelnök 2024. október 9-én Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén ismerteti Magyarország hat hónapos tanácsi elnökségének programját
Orbán Viktor miniszterelnök 2024. október 9-én Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén ismerteti Magyarország hat hónapos tanácsi elnökségének programját (Fotó: AFP/Frederick Florin)

– Orbán Viktor joggal mondhatja azt – amit a Századvég számai is a mutatnak –, hogy úgy, ahogy az amerikaiak és a magyarok, az európaiak sem kérnek a migrációból és a háborúból. Több dologban is a korrekciót várták el az amerikai szavazók, és ezért szavazták meg Trumpot; és Európában is el kell gondolkodni, hogy folytatják-e ezt az ideológiavezérelt gondolkodást vagy Európában is egy korrekció következik be.

– A jelenlegi brüsszeli emberekkel és a szivárványkoalíciókkal nem lehet változtatni. Az a tragédiája Európának, hogy Magyarország a jó úton jár, és visszaigazolást nyert a mi utunk, Brüsszel viszont szembemegy a transzatlanti autópályán – összegezte Kiszelly Zoltán.

Diplomáciai nagyüzem kezdődik holnap Budapesten. Csütörtökön az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának, pénteken az Európai Tanács informális csúcstalálkozójának ad otthont a magyar főváros. A budapesti találkozóknak különösen nagy súlya van, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után a nyugati vezetők tárgyalnak.

„Érkeznek a vendégek, ezzel kezdetét vette Magyarország modern történetének legnagyobb diplomáciai eseménye” – írta közösségi oldalán az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára. Zsigmond Barna Pál elsők között fogadta a reptéren Vjosa Osmani-Sadriu koszovói elnököt.

Mint ismert csütörtökön az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, pénteken pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját szervezik meg Budapesten, a Puskás Arénában.

Az államtitkár korábban arról beszélt, hogy ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze „megvitatni a nagy sorskérdéseket”.

Kovács Zoltán, a magyar EU-elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos közösségi oldalán számolt be arról, hogy a helyszín és a szervezők is készen állnak az Európai Politikai Közösség és az Európai Tanács csúcstalálkozóira. Az események helyszíne a Puskás Aréna lesz, ahová több mint ötven delegációt várnak. A csúcstalálkozók nem csak politikailag rendkívüli jelentőségűek, hanem nagy logisztikai szervezést is igényelnek.

 

„Orbán Viktor miniszterelnök meghívására a nyugati világ vezetői érkeznek hozzánk csütörtökön és pénteken. A budapesti találkozóknak különösen nagy súlya van, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után a nyugati vezetők tárgyalnak” – írta Kovács Zoltán az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Mindkét eseményen téma Európa biztonsága, különös tekintettel az ukrajnai háborúra, Európa geopolitikai és gazdasági helyzete és az Európára nehezedő migrációs nyomás. Kovács Zoltán ismertette: az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója Európa biztonságpolitikai csúcstalálkozója: kezdetektől fogva az a célja, hogy Európa vezetői megvitathassák az Európa előtt álló biztonsági kihívásokat.

Az EU-csúcson napirenden lesz a Budapest-nyilatkozat, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára az európai versenyképesség megerősítését tűzik ki célul az állam- és kormányfők.

A csütörtöki európai országok csúcstalálkozóján nemcsak uniós országok vezetői, hanem többek között Törökország, Nagy-Britannia, a dél-kaukázusi és a nyugat-balkáni országok vezetői is jelen lesznek.

A pénteki informális EU-csúcsra többek között Ursula Von Der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, az Európai Parlament és az Európai Központi Bank elnökét, az unió főképviselőjét és Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is várják, aki az európai versenyképesség javítását célzó jelentését fogja bemutatni.

Kovács Zoltán közölte, Magyarország a csúcstalálkozókon következetesen képviselni fogja a nemzeti kormány álláspontját: Európának és a nyugati vezetőknek a háború mielőbbi lezárásában és a béke helyreállításában kell segíteni, és az EU vezetésének határozott lépéseket kell tenni a háború miatt legyengült európai gazdaság megerősítésére és a versenyképesség javítására.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek