Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.03.30.

Szívelégtelenséget okozhat a háziállatoknál a koronavírus

A brit szakértők szerint a tudományos világnak sokkal több figyelmet kéne szentelnie arra, hogy milyen következményekkel járhat a háziállatok esetében a koronavírus-fertőzés.

Az Egyesült Királyság állatorvosi központja kiadott egy jelentést, mely szerint a Sars-Cov-2 koronavírus képes emberről állatra terjedni, és a fertőzés nagy valószínűséggel szívelégtelenség okoz a négylábú házi kedvencek esetében, miután a járvány második hullám alatt jelentősen megnőtt a szívizomgyulladással kezelt macskák és kutyák száma az országban - írja a The Guardian internetes kiadása.

„Nem akarunk feleslegesen pánikot kelteni, mivel egyelőre csak sejtjük, hogy a koronavírus képes emberről háziállatra terjedni, de fordítva nem. Mindazonáltal az állatorvosoknak tisztában kell lenniük ezzel a lehetséges mellékhatással, hogy adott esetben letesztelhessék koronavírusra a szívelégtelenséggel kezelt kutyákat és macskákat”

- fogalmazott Luca Ferasin, a buckinghamshire-i Ralph Veterinary Referral Center (RVRC) kardiológusa.

A rendkívül fertőző B117 koronavírus-változatot, ami „brit mutáns” néven vált ismerté, először decemberben fedezték fel Kentben. A vírusvariáns rövid időn belül dominánssá vált az Egyesült Királyságban, és jelenleg a fertőzések 95 százalékáért felelős. Világszerte eddig 85 országban mutatták ki a jelenlétét.

A kutyáknál és macskáknál már korábban kimutatták, hogy képesek megfertőződni a koronavírussal, de az esetükben eddig csak enyhe lefolyású fertőzésről számoltak be a szakemberek. A tüneteik túlnyomórészt légzőszerviek voltak: orrfolyás, köhögés, tüsszögés és kötőhártya-gyulladás.

December és február között azonban Ferasin arra lett figyelmes, hogy jelentősen nőtt azoknak a kutyáknak és macskáknak az aránya, akiket szívizomgyulladással diagnosztizáltak. Mindösszesen 18 háziállatnál mutatták ki ezt a ritka betegséget, de még ez is tízszerese a tavalyi év azonos időszakának esetszámához viszonyítva. A szakembernek az tűnt fel, hogy szívproblémákkal kezelt háziállatok számának növekedése egybeesett a koronavírus járvány második hullámának idejével, sőt, a beteg kutyák és macskák 3-6 héttel azt követően lettek rosszul, hogy a gazdáikat átestek a koronavírus-fertőzésen.

A szívizomgyulladással kezelt házi kedvencek közül többnek is pozitív lett a koronavírus-tesztje, ezért erős a gyanú, hogy a fertőzés okozta náluk ezt a ritka, ám igen veszélyes megbetegedést.

„A korábbi koronavírus törzsek képesek macskákat és kutyákat megfertőzni, mind az Egyesült Királyságban, mind másutt. Ferasin tanulmánya csak azt bizonyítja, hogy a B117 vírusvariáns macskákat és kutyákat is megfertőzhet, de ezen nem kell csodálkoznunk, mivel ez a változat az emberek esetében is könnyebben terjed”

– fogalmazott Mick Bailey, a Bristoli Egyetem immunológiai professzora, aki szerint egyelőre nem bizonyított, hogy a koronavírus képes állatról emberre terjedni. De ha tud, akkor az sem jelent különösebb problémát, mivel egy háziállat leginkább csak a gazdájával lép kapcsolatba, így képtelen tömegeket megfertőzni.

Ferasin és csapata arra kéri az állatorvosokat, hogy figyeljenek azokra a macskákra és kutyákra, akik szívelégtelenség tünetei produkálják, és teszteljék őket koronavírusra – különösen abban az esetben, ha tulajdonosaik is fertőzöttek voltak a közelmúltban. A szakember szerint ez a gyakorlat segíthet abban, hogy jobban megértsék, mikét hat az B117 koronavírus mutáció a háziállatokra, és hogyan terjed emberről állatra, illetve állatról állatra a fertőzés.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek