"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2021.01.08.

A Pfizer/BioNTech vakcinája hatásos a szuperfertőző mutánsvírus ellen!

Magyarországon jelenleg kizárólag az amerikai-német közös fejlesztésű koronavírus elleni vakcinával oltanak.

Egy friss kutatás szerint a Pfizer/BioNTech vakcinája védelmet biztosít a SARS-CoV-2 új, szuperfertőző, brit mutációjával szemben. A N501Y nevű vírusvariánst először Egyesült Királyságban regisztrálták december közepén, az azóta eltelt időben már 22 európai országban mutatták ki a jelenlétét – írja a londoni székhelyű Reuters hírügynökség.

Az amerikai Pfizer és a University of Texas Medical Branch (UTMB) szakembereinek pénteken publikált tanulmánya szerint az amerikai-német közös fejlesztésű vakcina képes semlegesíteni az N501Y vírusvariáns tüskefehérjéjét, tehát az oltóanyagon semmit sem kell változtatni ahhoz, hogy hatékony védelmet biztosítson ellene.

A brit mutánsvírust tulajdonságait nagy erőkkel próbálják feltérképezni a tudósok. Jelenleg annyi tűnik biztosnak, hogy az új variáns 60–70 százalékkal nagyobb gyorsasággal terjed, mint a koronavírus korábban regisztrált változatai. Jelenleg semmilyen bizonyíték sem támasztja alá, hogy az új változat súlyosabb betegséget okozna, viszont minden jel arra utal, hogy ez a törzs könnyebben fertőzi meg a gyerekeket.

A Pfizer egyik vezető virológusa, Phil Dormitzer elmondása szerint a Pfizer/BioNTech vakcinája nem csak a brit mutánsvírus, hanem másik 15 variáns ellen is hatásosnak bizonyult. A szakember emellett felhívta a figyelmet, hogy a Dél-Afrikában megjelent, E484K nevű mutáció szintén nagyon aggasztó tulajdonságokkal rendelkezik. Az amerikai gyógyszeripari vállalat ennek kapcsán újabb vizsgálatot folytat, melynek eredményeit néhány héten belül publikálják majd.

Kérdések és válaszok a vírusmutációval kapcsolatban

* Hogyan mutálódnak a vírusok? A mutáció természetes folyamat, ami minden vírusnál bekövetkezik. * Mit nevezünk mutációnak? Amikor a vírus szaporodik, néha kicsit változik a genetikai kódja. Ezeket a változásokat nevezzük „mutációknak”. Az új mutációt az eredeti vírus „variánsának” is nevezik. * Milyen gyorsan mutálódnak a vírusok? Egyesek gyorsan, mások lassabban. A SARS-CoV-2 – a COVID-19 betegséget okozó vírus – lassabban változik, mint például a HIV vagy az influenza. Ez részben annak köszönhető, hogy a SARS-CoV-2 kijavítja a hibákat, amikor másolja magát. * Mennyire kell aggódnunk a mutációk miatt? A legtöbb változás alig vagy egyáltalán nem befolyásolja a vírus tulajdonságait. A meglévő vakcinák a kutatások szerint védenek a mutációktól is. * Miért terjed gyorsabban az új mutáció? Mert még nem találkozott vele a szervezetünk.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek