Évértékelő interjú az M1-en: Kilábalunk a háborúból, karnyújtásnyira vagyunk a békétől - mondta Orbán Viktor

POLITIK
Létrehozva: 2021.06.20.

Varga Mihály: a jövő évi költségvetés leghangsúlyosabb eleme a gazdaság-újraindítási akcióterv

A jövő évi költségvetés leghangsúlyosabb eleme a gazdaság-újraindítási akcióterv, amely lehetővé teszi, hogy mindenki talpra tudjon állni, akit a koronavírus-járvány nehéz helyzetbe hozott – mondta a pénzügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Varga Mihály hangsúlyozta, szeretnék minél hamarabb visszanyerni azt a növekedési képességet, ami a járvány előtti éveket jellemezte. Mint mondta, 2022 már ez az év lehet.

A pénzügyminiszter kiemelte: úgy számolnak, hogy 2021-ben a gazdaság eléri azt a pontot, ahol 2019 végén, a járvány előtt tartott, és 2022-ben 5,2 százalékos gazdasági növekedés, 5,9 százalékos GDP-arányos hiánycél várható, valamint az adósságráta is csökkenő pályára áll.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Varga Mihály hozzátette azt is, hogy vannak fontos társadalompolitikai célok, ezek között említette a családok támogatását, a 13. havi nyugdíj visszaépítését, a 25 év alattiak adómentességének bevezetését.

„A jövő évnek már az újraindítás kiteljesedéséről kell szólnia, arról, hogy a magyar gazdaság újra azon a pályán haladhat tovább, ahol a járványt megelőző időszakban volt” – fogalmazott.

A pénzügyminiszter felidézte, nagyon fontos volt a gazdaságvédelmi alap – amelyben különböző forrásokat gyűjtöttek össze például beruházások indításához és munkahelyek védelméhez -, valamint a járvány elleni védekezési alap.

A 2022-es költségvetés megőrzi ennek struktúráját, de már gazdaság-újraindításról van szó; 7300 milliárd forintos gazdaság-újraindítási alapot különítenek el a büdzsében – fejtette ki. Hozzátette, továbbra is lesz egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alap, 3600 milliárd forintos keretösszeggel.

Varga Mihály ugyanakkor kifejtette, bízik abban, hogy 2022 után egyre kisebb hangsúly lesz a járvány elleni védekezésen.

A pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy az idei első negyedévben már érezhető volt a tavalyi döntések megjelenése, főként a beruházások, fejlesztések területén. Jelezte, hogy az elindított beruházások fokozatosan megjelennek majd a gazdaság működésében. Emiatt Varga Mihály arra számít, hogy erőteljes „felpattanás” várható.

Kifejtette azt is, hogy a gazdasági növekedés legnagyobb lendületét 2016 óta az az adócsökkentő és béremelő megállapodás adta, amelyet a munkaadókkal és a munkavállalókkal kötöttek.

Ha erre a pályára vissza tudunk kerülni, és van egy fokozatos, de lendületes bérnövekedés, ugyanakkor az adókat csökkenteni tudjuk, akkor javulhat a magyar gazdaság versenyképessége, a növekedési pálya újra a 4-5 százalékos sávban képzelhető el” – mondta a pénzügyminiszter.

Az Európai Unió is elfogadja és egyetért azzal, hogy a magyar gazdaság sikeresen kezd újraindulni a koronavírus-járvány okozta helyzetből, hiszen korrigálták várakozásukat, a korábbi 4 százalék helyett már 5 százalékos növekedést jósolnak Magyarországnak az idén – jelentette ki Varga Mihály Luxembourgban, az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) tanácskozását követően pénteken.

Varga Mihály magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, az unió gazdasági növekedési előrejelzése az élmezőnybe sorolja Magyarországot, ugyanis mindössze három uniós országnak jósolt magasabb idei növekedést.

Elmondta, a magyar kormány járvány utáni újraindításának megalapozottsága érdekében olyan költségvetést fogadott el az idei és a jövő évre egyaránt, amely biztosítja az újraindítást lehetővé tevő forrásokat. A költségvetésben mind a beruházások és a családok támogatása, a nyugdíjak emelése, mind pedig a szociális, vagy bérkiadások fedezete biztosított – közölte a pénzügyminiszter.

„A magyar gazdaság újraindítása sikeresnek tűnik, gyorsabban képes visszaállni korábbi növekedési pályájára” – fogalmazott.

A járvány okozta gazdasági visszaesés után, már ez év második felében a magyar gazdaság elérheti a 2019 végi szintet, év végére meg is haladhatja azt – közölte.

Az áfaszabályokra vonatkozó kulcsok és mentesítések ügyével kapcsolatban Varga Mihály kiemelte: a magyar internetadó 5 százalékos áfakulcsával Magyarország az EU pozitív példákat soroló listájára került.

„Ha elfogadjuk azt, hogy az internet a mindennapi szükségletek, a munkák és az életünk része, akkor ezt is érdemes volt betenni azon szolgáltatások és termékek közé, amelyek alacsonyabb kulccsal adózhatnak majd a jövőben is” – fogalmazott.

Kiemelte: Magyarország sikeresen érvelt azzal, hogy az internetet mentesíteni kell a normál áfakulcs alól. A pénteki tanácsülés magyar szempontból sikeres volt, mivel a résztvevők elfogadták, hogy az áfa kulcsa az internetszolgáltatások tekintetében továbbra is kedvezményes maradhasson – húzta alá.

Varga Mihály emlékeztett, az Európai Bizottság koronavírus-járvány utáni helyreállításának finanszírozását szolgáló első, kedden megvalósult kötvénykibocsátása sikeres volt. Húszmilliárd euró forrást vont be a Next Generation EU keretében, a helyreállítási eszközhöz és az uniós költségvetés által finanszírozott különböző programokhoz kapcsolódó első kifizetésekre.

Közölte azt is, hogy a koronavírus-járvány okozta károk helyreállításának finanszírozását szolgáló magyar tervet az Európai Bizottság július végére elfogadhatja. Ezt követően „nincs akadálya annak”, hogy a források felhasználása a következő hónapokban megtörténjen – tette hozzá a pénzügyminiszter.

A magyar kormány május közepén nyújtotta be az Európai Bizottságnak a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervet (REF). Az uniós helyreállítási alap igénybevételére kidolgozott magyar terv több mint 2500 milliárd forintnyi stratégiai fejlesztési projektet foglal össze a következő hat évre.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek