kulcsár edina
A Botaniq Turai Kastély nyerte el a Legjobb Európai Kastélyhotel 2021 díjat az International Travel Awards 2021 nemzetközi megmérettetésen.
A meseszép turai kastély egy neoreneszánsz épület, 1883-ban egy szerelmes báró építtette a feleségének, és egészen a II. világháborúig lakták. Utána egyre rosszabb állapotba került, mígnem 2016-ban nekiláttak a teljes felújításának.
A mesebeli kastély a szerelem köveiből épült: a turai birtokot báró Schossberger Zsigmond nagykereskedő mágnás 1873-ban vásárolta meg az Esterházy családtól, és kastélyt álmodott rá imádott feleségének, Mayer von Gunthof Teréznek.
A Loire menti kastélyokból és a Rothschildok Halton House-kastélyából meríthetett ötletet, a magyarok mégis inkább az „Operaház kistestvéreként” emlegették. A belső díszítőfestéseket ugyanis mindkét helyszínen Scholtz Róbert festőművész, díszítőfestő készítette. Sokáig azt hitték, hogy az épületet Ybl Miklós tervezte, de a Vasárnapi Újság később fellelt, 1885-ben megjelent számából kiderül, hogy Ybl tehetséges tanítványa, Bukovics Gyula volt a tervező. A szerelmesek fél évtizedig élvezték a kastélyt, kezdetben csak nyári lakként, majd oda is költöztek.
A kastélyt az utódok egészen a II. világháborúig lakták, az utolsó örökös munkaszolgálat közben elhunyt. Először a németek, majd az orosz katonák vették birtokba az épületet, az államosítás után pedig iskola működött benne. 1973-ban magánkézbe került, több tulajdonosa is volt, de senki sem törődött az értékmentéssel, végül a tető is beomlott.
2016-ban új tulajdonosai az újjáépítése mellett döntöttek, gondosan figyelve arra, hogy megmaradjon az épület jellege, a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően újították fel.
12 különböző szakterületű restaurátor dolgozott a helyreállításon. Visszaállították a kőelemeket, a gipszstukkókat, a fa épületelemeket és a falfestményeket is. Ma régi fényében tündököl, és szállodaként üzemel.
A földszinti előtér fényét mérnöki pontossággal elhelyezett tükrök adják. Csak emeleti világító ablakok vannak itt, de a tükröket úgy helyezték el 130 évvel ezelőtt, hogy világítás és ablakok nélkül is természetes fényt kap a helyiség. Bevezették a villanyáramot, ami abban a korban még kuriózumnak számított. Építettek bele ételliftet, központ fűtést és minden szintre fürdőszobát, amelyekbe artézi kútból érkezett a víz.
A luxussal a felújításkor sem spóroltak. A kastélyhotelben külső és belső medencével rendelkező wellnessrészleget alakítottak ki. A hotel közel 400 négyzetméteres sparészlegét a kastélykert virágai és növényei inspirálták. Az International Travel Awards versenyen ezt is pontozták.
Az eredeti park egy részét a múlt század közepén elválasztották a kastélytól és futballpályát alakítottak ki rajta, de a megmaradt 10 hektáros területen jelenleg is dolgoznak, hogy visszaállítsák a növényvilág eredeti állapotát.
A kastély felújítása komoly értékmentő munka volt, de ezen túlmenően az elnyert díj is bizonyítja, hogy a magyar értékek híre eljut külföldre is, jó hírünket viszik a nagyvilágban.
A KSA Tourism Marketing szervezet által megrendezett nemzetközi versenyen több mint száz ország szállodái és vendéglátó egységei indultak, több- körös volt a verseny. A zsűri azt is értékelte, hogy a turai kastélyban 200-féle bort lehet megkóstolni, és a szezonális ételek mellett újragondolták a tipikusan magyaros ételeket. Kétségtelen, az árak sem elsősorban a magyar pénztárcákhoz vannak szabva, de életre szóló élmény lehet egy pár számára a kastélyban eltöltött éjszaka.
A turai kastély megjelenik az Alice csodaországban című filmben is. Az Ella Bleu Travolta főszereplésével készülő Get Lost című amerikai–magyar koprodukció több jelenetét is a csodás magyar kastélyban forgatják.
A turai kastély mellett több magyar helyszín feltűnik a filmben: az aszódi kastély, a Dunakanyar és Budapest olyan egyedülálló pontjai, mint a Halászbástya, a Hősök tere, a Gellért Hotel, a Vajdahunyad vára. Korábban Angelina Jolie is kinézte magának a turai kastélyt, meg is akarta venni 2010-ben, de végül ettől elállt. A Vér és méz földje című, általa rendezett film egyes jeleneteit viszont itt forgatták.