kulcsár edina
Amíg a koronavírust egy fertőzött átlagosan 2-3 embernek adja tovább, addig egy influenzás beteg kettőnek. Ugyanakkor a gyorsan fertőző kanyaró esetében ez a szám már 20, ami jól mutatja, hogy a koronavírus terjedési sebessége nem sokkal nagyobb, mint az influenzáé, az eddigi adatok szerint pedig a halálos áldozatok száma sem sokkal több. Indokolt akkor a világot eluraló pánik?
Vesztegzár, karantén és a világon egyre jobban eluralkodó pánik – ez kíséri a koronavírusos megbetegedéseket. Miközben, ha a száraz tényeket, elsősorban a számokat vesszük alapul, egyáltalán nincs ok a rettegésre, hisztériára. Az óvatosság viszont indokolt.
Az influenza folyton változó vírustörzsei évente egymilliárd embert fertőznek meg világszerte. Ebből 3-5 millió eset súlyos lefolyású, és minden évben nagyjából 650 ezer ember életét követeli influenzavírus. Az elmúlt 13 évben két kiemelkedően erős influenzajárvány betegítette meg a lakosságot Európában, így Magyarországon is. A 2014/15-ös szezonban 503 ezer, a 2016/17-es szezonban 481 ezer influenzás beteg fordult orvoshoz. Halálozási adatot nem közölnek, de a 2014/15-ös szezonban 6-8 ezerrel, 2016/17-ben 5,3 ezerrel haladta meg ez az adat a havi átlagot. A halálozási többlet 90 százaléka köthető az influenzához, illetve a szövődményeihez a szakemberek szerint.
Nézzük a koronavírust! A kínai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CCDC) által készített elemzés szerint Hupej tartományt sújtja leginkább a járvány. A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság hétfő éjfélig 508 új fertőzöttről számolt be, közülük 464-et jelentettek Vuhanból, és mindössze kilencet a városnak helyet adó Hupej tartományon kívülről.
A fertőzöttek száma ezzel Kínában 77 658-re emelkedett. Hétfő éjfélig további 71 ember veszítette életét a vírus okozta betegség következtében, a járvány ezzel immár 2663 életet követelt az ország szárazföldi részén. A gyógyultak száma 27 ezer fölé emelkedett. A gócpont-városon, illetve Hupejen kívül alig jelentettek új fertőzötteket.
A tartományban a járvány miatti halálozási arány 2,9 százalékos, míg az ország többi részében 0,4 százalék, így a Covid-19 vírus országos halálozási rátáját 2,3 százalékra teszik a szakértők. Vajon ez sok vagy kevés más fertőző betegségekhez képest?
„A vírusok terjedési képességét az úgynevezett reprodukciós indexük alapján határozzuk meg. Az esetek halmozódása és szóródása alapján kiszámolták a koronavírus reprodukciós indexét is, 2,6-ra jött ki, vagyis egy fertőzött átlagosan 2,6 fogékony embernek adja tovább a kórt„ – nyilatkozta nemrég a qubit.hu portálnak Jankovics István virológus, aki korábban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemzeti influenzalaboratóriumának vezető főorvosa volt.
Könnyebb elképzelni, hogy ez mit jelent, ha tudjuk, hogy az influenzavírus reprodukciós indexe 1,8-1,9 körül van, a nagyon fertőző kanyaróé viszont 20. Ennek a koronavírus a közelében sem jár!
A koronavírus nem veszélyesebb, mint az influenza. Ezt Dr. Susanne Wenner-Ziegler kórházi higiénikus, a mikrobiológia és a fertőzés-epidemiológia szakorvosa nyilatkozta tegnap a Bildnek. A szakember olvasói kérdésekre válaszolt a német lapnak.
„Nyugodtan kimehetünk vásárolni és közösségbe, betartva a normál higiéniás követelményeket” – mondta. „Az eddig dokumentált koronavírusos esetek többsége enyhe tünetekkel járt, száraz köhögéssel és lázzal. A fertőzöttek közül kevesen haltak meg, ők is általában idősek vagy betegek voltak. Ez nem mondható el az influenzáról.”
„Ha átlagos, egészséges ember kapná el a koronavírust, akkor belehalna?” – tette fel az olvasói kérdést a műsorvezető.
„Nem„ - válaszolta határozottan a szakember. A megelőzésről is szó esett, dr. Susanne a kézmosást és a zsebkendő használatát hangsúlyozta.
Szlávik János, a László Kórház infektológus főorvosa korábban hasonlóan nyilatkozott a Ripost-nak.
„Ez a betegség is cseppfertőzéssel terjed, mint az influenza, de közel sem olyan intenzíven. Ha így lenne, már nagyságrendekkel több lenne a beteg. A koronavírus csak szorosabb kontaktussal fertőz, nehezebben terjed emberről emberre, mint az influenza” – jelentette ki lapunknak Szlávik János. „Nagyon fontos hozzátenni: a koronavírus-betegség az esetek 95 százalékában 1-2 hét alatt magától meggyógyul, így sokan nem is tudják, hogy ezen a betegségen estek át.”
A főorvos hozzátette: a kór döntően a beteg, gyenge immunrendszerű emberekre nézve életveszélyes.
„A pánik túl nagy” – fogalmazott Kis Zoltán virológus, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) munkatársa az nlc.hu portálnak a koronavírushírekre kialakult közhangulat kapcsán. – Tízezres nagyságrendű megerősített eset egy tízmilliós városban, amihez még hozzáképzelhetünk tízszer ennyi nem bejelentett esetet, még mindig nem egy nagy szám.
Ebben a tanévben nem utaznak Kínába a nyelvtanuló diákok a koronavírus-járvány miatt – közölte Bartos Mónika, a külföldi nyelvi kurzusokért felelős miniszteri biztos. Kínába a Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium 30-50 diákja utazott volna. Ők az iskola tájékoztatása szerint az Egyesült Királyságot választották, és az angolt fogják anyanyelvi környezetben, az ottani kultúrát megismerve gyakorolni.
Egy erdélyi nő nemrég jött haza Olaszországból és rosszul lett. A szomszédok kihívták a rendőrséget koronavírustól tartva. Mindenki tudta Sztojkafalván, hogy a nő nemrég érkezett haza Palermóból, ezért kisebb pánik tört ki, amikor a helyi kisboltban összeesett. Amíg a mentők és a rendőrök kiérkeztek, a falubeliek lefogták a nőt, nehogy meglépjen. Kiderült: a nő átesett a vizsgálatokon, amikor a hétvégén belépett Romániába és megállapították, hogy nem fertőzött. A megyei közegészségügyi hatóság szélesebb körű tájékoztatást szorgalmaz az ilyen kellemetlenségek elkerülése érdekében.
Kedd reggel a hivatalos olasz adatok szerint 229 koronavírusos beteg volt Olaszországban és heten haltak meg – mindegyikük idős, és egyéb krónikus betegségektől szenvedő ember volt. Olaszország déli részén, Palermóban és Firenzében is megjelent a koronavírus, Ausztriában, Tirolban egy betegnél kimutatták, egy másiknál még vizsgálják a fertőzést, egy linzi beteg szintén koronavírus-gyanús. Horvátországban is regisztráltak már egy fertőzöttet, őt Zágrábban kezelik, Olaszországban dolgozott, onnan tért vissza.
Csak egy napot volt Milánóban a fehérvári diákcsoport A székesfehérvári Aranykéz alapítványi iskola 18 tanulója vasárnap érkezett meg Milánóba, éppen aznap, amikor a környékről hazatérő magyar diákokat Budapesten karanténba helyezték. A diákok mindegyike nagykorú, 20 évesek, fodrász-kozmetikus tanulók – számolt be a Ripost-nak Székely Krisztina igazgató. – Három hetet töltöttünk volna Milánóban az Erasmus+ program keretében. Másfél éve szerveztük ezt a mostani alkalmat, pályázni kellett. Miután megérkeztünk Milánóba, minden nagyon gyorsan történt, mindössze egy napot töltöttünk a városban. Hivatalos írásbeli állásfoglalást kaptunk, amelyben az esetet vis maiornak minősítették, ezután döntöttünk a hazautazás mellett. Hétfőn mindenki hazament, én is csak az adminisztratív teendők intézése miatt maradtam. Milánóban egyébként nem érezni pánikot: ugyanúgy jönnek-mennek az emberek, senki nem visel szájmaszkot. Mi beszereztünk maszkokat, hordtuk is, és nagyon ügyeltünk a higiéniára. Csalódottak vagyunk, ezt az utat megismételni, befejezni már nem lehet, egy fantasztikus lehetőségtől estünk el a járvány miatt.