kulcsár edina
Hiába tombol a nyár és csábít lazulásra, hiába érzik úgy sokan, hogy elég volt a távolságtartásból, a maszkból és a többi óvintézkedésből, a koronavírus-veszély nem múlt még el. Erre figyelmeztetnek a környező országokban megugró esetszámok és a magyarországi adatok is.
Magyarország még mindig a biztonság szigetének számít, ugyanakkor legutóbb májusban volt olyan magas napi új betegszám, mint a napokban, ráadásul többfelé is gócpontok alakultak ki.
Sőt, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) múlt heti vizsgálata szerint Budapesten és Debrecenben pedig enyhén nőtt a szennyvízben a koronavírus örökítőanyagának mennyisége. Utóbbi fontos figyelmeztető jel.
A vírus örökítőanyagát ugyanis a tünetmentes fertőzöttek, valamint az újonnan megfertőződött, de tüneteket még nem mutató betegek is ürítik, a szennyvízben kimutatható koncentrációnövekedés pedig 4-10 nappal előzi meg a tünetes megbetegedések számának emelkedését.
„Egy-két héttel előre meg lehet jósolni a koronavírus-járvány esetleges második hullámát a szennyvíztisztítókból vett minták alapján„ – mondta korábban egy interjúban Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ vízhigiénés vezető szakértője.
A szennyvízben talált örökítőanyag nem képes fertőzni, raádásul a szennyvizet a telepeken még meg is tisztítják, és csak azután kerül vissza a természetes vizekbe, így ott biztosan semmiféle kockázatot nem jelent. A természetes vízben fürdés sem veszélyes. A strandok, uszodák vízének fertőtlenítésére használt klórmennyiség is biztosan elpusztítja a koronavírust, ezeken a helyeken ugyanakkor ügyelni kell a megfelelő, 1,5 méteres távolság megtartására a strandolók között.
„Magyarországon is elkezdett emelkedni az új koronavírus-fertőzések száma, de Európában még mindig nálunk terjed a legkisebb ütemben a betegség ”– fejtette ki Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az M1-en.
Majd így folytatta: „Eljutottunk a második hullám küszöbére, és itt nagyon figyelni kell, hogy mikor lépünk át ezen a küszöbön. Nagyon remélem, hogy ez még eltart egy darabig„ – tette hozzá a professzor. Hozzátette: a múlt héten minden nap meghaladta az 1-et az úgynevezett R szám, ami azt mutatja, hogy egy beteg hány további embernek adja át a vírust. „Ha ez tartósan így marad, akkor itt van a második hullám” – jelentette ki Merkely Béla.
Miközben júniusban jelentősen csökkent a 60 év feletti fertőzöttek száma és a betegek mintegy 17 százalékát teszi ki ez a korosztály, addig a 40 év alatti koronavírus-betegek száma folyamatosan emelkedik és elérte a 44 százalékot – derült ki a Semmelweis Egyetem által, országos adatok alapján végzett elemzésből. A fertőzöttek közül sokan jártak külföldön közvetlenül a megbetegedésük előtt, vagy találkoztak olyan rokonukkal, barátjukkal, illetve kollégájukkal, aki külföldi utazásból tértek haza. Ez az egyik fő oka annak, hogy Magyarországon jelenleg az aktívabb korosztály körében terjed a vírus.
Az elmúlt napokban diagnosztizált új fertőzések arra figyelmeztetnek, hogy a megelőzés legfontosabb módja most az, hogy akinek tünetei vannak, az ne menjen közösségbe. Az utóbbi időben előfordult új fertőzések többsége arra vezethető vissza, hogy többen, akik ugyan észlelték magukon a tüneteket, nem vették elég komolyan, és ennek ellenére elmentek kisebb-nagyobb családi, baráti összejövetelekre, ahol másokat is megfertőztek. A kockázatos külföldi utazások kerülése, az üzletekben és tömegközlekedésen előírt maszkhasználat és távolságtartás mellett tehát az egyik leghatékonyabb védekezési forma az, ha továbbra is éberek és fegyelmezettek vagyunk, és komolyan vesszük a koronavírusra utaló jeleket – írja a Koronavírus sajtóközpont.
Akinél jelentkeznek a koronavírus tünetei (láz, fáradtság, száraz köhögés, izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj, íz- és a szaglás zavar), az maradjon otthon, ne menjen közösségbe és telefonáljon a háziorvosának.
Kemenesi Gábor virológus szerint a a járványnál is szörnyűbb, nagyobb és veszélyesebb a tudatlanság és a vírustagadó posztok. A szakember arra kéri az embereket, hogy se a félelemnek, se az álszakértői megnyilvánulásoknak ne engedjenek.
Hangsúlyozza: a vírustagadók akadályozzák a járvány elleni harcot, sokan nagy követő táborral rendelkeznek és tudományosnak tünő érveléssel buzdítanak olyan veszélyes dolgokra, mint hogy ne viseljünk maszkot.
Nagy port kavart, hogy nemrég meghalt egy magyar férfi, aki azt terjesztette, hogy a koronavírus kamu. Az autószerelő, amikor elkapta a betegséget már figyelmeztetni próbálta az embereket: „Én voltam az egyik szószólója annak, hogy a coviddal kapcsolatos hírek kamu! Hát nem az! Elkaptam! Borzasztó érzés! Vigyázzatok magatokra, tartsátok be szabályokat, higgyétek el nekem, hogy nagyon megéri!” A poszt után 10 nappal a családja jelentette be a Faebookon a férfi halálhírét.
A magyarok 55 százaléka nagy valószínűséggel beadatná magának a koronavírus elleni védőoltást – derült ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából végzett országos reprezentatív kutatásból.
S hogy mikorra várható az oltóanyag. A megkérdezettek harmada úgy gondolja, hogy egy éven belül elérhető lesz mindenki számára a koronavírus elleni vakcina az országban. 50 százalék szerint egy év múlva, 16 százalék szerint pedig két év múlva vagy még később lesz védőoltás. Mindössze 2 százalék gondolja azt, hogy nem lesz oltás a koronavírus ellen.
Nem várta meg a koronavírus-teszt eredményét, az a román lány, aki egy 30 fős társasággal ment bulizni a tengerpartra. A sajtó kérdésére, nem zavarja-e, hogy másokat is megfertőzhetett, csak annyit válaszolt: ő is mástól kapta el. A társaságból végül 12 embernél mutatták ki a kórt.
Rengeteg hasonló eset volt Romániában, volt olyan esküvő és keresztelő is, ahol a rendőrségnek kellett közbelépnie, mert az emberek nem tartották be a gyülekezési szabályokat. A felelőtlenségnek meg lett az eredménye: hetek óta ezer fölött van a napi fertőzések száma, sok helyen már az utcán is kötelező a maszkviselés.
Ukrajnában is sorra dönti a rekordot a fertőzöttek száma, ott is régóta ezer fölött van a napi esetszám. Lengyelországban két hét alatt háromszor döntött rekordot a napi szám. Görögországban több szigeten is zárva tartanak éjszaka a bárok és az éttermek, miután rekordot döntött a fertőzöttek száma.