Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.03.13.

Komoly a helyzet: már kisbabákat is támad a koronavírus

A harmadik hullámban egyre fiatalabbakat fertőz a koronavírus, a kicsiknél ráadásul komoly szövődményei lehetnek a betegségnek.

Egyre több gyermek szervezetét támadja meg a koronavírus. dr. Szabó László, a Heim Pál Gyermekkórház belgyógyászatának osztályvezető főorvosa úgy tapasztalta, hogy a harmadik hullámban háromszor annyi gyereket kell ellátniuk, többen is lélegeztetőgépre kerültek vagy műtüdő-kezelésre szorultak.

Folyamatosan mutálódik a koronavírus, már a gyerekekre is sokkal veszélyesebb
Fotó: Shutterstock / Shutterstock

Az életkor ráadásul mostanra rendkívül kitolódott: míg korábban serdülők kerültek az intézménybe, most már két-háromhetes újszülöttek is megbetegednek.

„A szakirodalom is azt mondja, hogy az új kórokozó agresszívebb. Ez azt jelenti, hogy amikor a vírus korábban bekerült egy családba, legfeljebb egy embert betegített meg – most viszont mindenkit megbetegít. Sokkal erősebb a fertőző képessége. A Heim Pálban alapvetően tüneti kezelést alkalmazunk. Ha például a gyerek lázas, akkor lázcsillapítót kap; ha légzési problémái vannak, akkor adunk oxigént is neki. Most azonban néhány gyerek lélegeztetőgépre is került. Szerencsére mindegyikőjük eredményes lélegeztetés után, javuló állapotban le is kerülhetett onnan” – mondta el a Blikknek dr. Szabó László.

A koronavírusnak hosszútávú hatásai is lehetnek a gyerekeknél: ez az úgynevezett MIS-C nevű, több szervet érintő gyulladásos eltérés, ami a vírus utóhatásaként alakulhat ki.

„A többszervi gyulladás általában két-három héttel a koronavírusos megbetegedés után jelentkezik. Egy hétig tartó magas láz, nagy fokú fáradékonyság, nagyon rossz közérzet lép fel, és a beteg nagyon gyengének érzi magát. A MIS-C a szívizmot is megtámadhatja, ilyenkor alacsony vérnyomás, keringési problémák jelentkezhetnek. Kialakulhat olyan hasfájás, amit már-már a vakbélgyulladáshoz lehet hasonlítani. Ezek a vezető tünetek. Azt mondjuk, a legalább három napon át tartó lázhoz minimum két tünetnek kell társulnia, hogy a MIS-C felmerüljön. Hasfájás, légúti tünetek, bőrtünetek (bőrgyulladás, kiütés) és kötőhártya-gyulladás. Ebben az esetben mindenféleképpen kórházi vizsgálatra és kezelésre van szükség.”

A szakember szerint az ilyen utóhatásban szenvedő gyerekek fele az intenzív osztályra kerül, az elmúlt fél évben közel ötven esetről van szó, de szerencsére mindenkit meg tudtak gyógyítani.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek