tóth gabi
Gulyás Gergely ismertette a járványügyi akciótervet, közös teherviselést hirdettek.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, ez a 24. napja a veszélyhelyzetnek. A védekezésre minden anyagi forrás adott.
Azt a heroikus küzdelmet, amelyet az egészségügyi dolgozók vívnak, úgy szeretné a kormány elismerni, hogy félmillió forintot kapnak.
„A szabad rablás váltotta fel a szabad kereskedelmet”, de mindent megtesznek, hogy a védőfelszereléseket beszerezzék, erre 380 milliárd forintot költött eddig a kormány.
A miniszter elmondta, átrendezik a költségvetést és létrehoztak egy járványvédelmi és gazdaságvédelmi alapot.
Közös teherviselésre kötelezik a multinacionális vállalatokat, a bankokat, az önkormányzatokat és a politikai pártokat is.
Ami a számokat illeti:
A gazdaság védelmére és újraindítására 1345 ezer milliárd forint áll majd rendelkezésre – mondta Gulyás. Ahhoz az óriási kihíváshoz, amivel az ország szembesül, ez szükséges. Körülbelül 30 ezerrel nőtt a munkanélküliek száma – mondta a miniszter. A szabad munkahelyek száma is 70 ezerről 40 ezerre csökkent. Április elejétől napi 4 ezer fő lehet a munkanélküliek számának napi növekedése.
A kormány vasárnap hoz döntést a gazdaság újraindítási tervről – ismertette a miniszter.
Hétfőn Orbán Viktor, kedden Palkovics László beszél a mentőcsomag részleteiről. A GDP 18-22 százalékát érinti majd a terv – árulta el a miniszter, aki hozzátette, a jegybankkal is folyamatos az egyeztetés, ők is bejelentésre készülnek.
Gulyás Gergely kérdésre azt mondta, hogy a járvány elleni védekezéssel foglalkozik a kormány, míg Brüsszel pedig velük. Minden jogállamisági kritériumnak megfelel a koronavírus-törvény. Gulyás megdöbbentőnek nevezte a nyugati sajtóban megjelent hazugságokat.
A miniszter egy másik kérdésre válaszolva azt mondta, hogy nem kívánják megváltoztatni az önkormányzatok hatáskörét. „A kormány tudomásul vette, hogy a terveknek nem örültek az önkormányzatok” – tette hozzá.
A budapesti tömegközlekedésről azt mondta, hogy a főváros működteti azt.
Az a kérésünk, hogy a főváros oldja meg a kialakult helyzetet – mondta Gulyás. Úgy látja, a források rendelkezésre állnak.
Szentkirályi Alexandra arról beszélt, hogy a cél a munkahelyek megőrzése az emberek egészségének megőrzése mellett. Nemcsak gazdaságvédelmi, hanem családvédelmi intézkedések is a most bejelentett átcsoportosítások. A cél az, hogy akik elveszítik az állásukat, azok minél előbb újabb állást találjanak – tette hozzá.
Több önkormányzat olyan intézkedéseket hozott az elmúlt időszakban, amik komoly vitákat váltottak ki, ezért is vették tervbe a módosításokat, de a tiltakozást látva a kormány elállt ettől a javaslattól – mondta Gulyás Gergely.
„Egy tévedést eloszlatnék: nincs jogi probléma a rendkívüli felhatalmazással. Amikor az Országgyűlésnek benyújtunk egy törvényt, az a rendes ügymenet. A parlamenti képviselőknek is az a feladatuk, hogy dolgozzanak. A parlament ülésezik, azt szeretnénk, hogy a parlament rendes munkát végezne”.
A kormány nem kívánja bezárni a parlamentet, szemben az Európai Parlamenttel.
Gulyás Gergely szólt arról is, hogy sokaknak a hobbijává vált, hogy Magyarországot szidják és rágalmazzák. Semmilyen provokációnak nem ülünk fel – tette hozzá. Sokkal fontosabb, hogy a járvány elleni védekezést megoldja a kormány.
Szentkirályi Alexandra szót ejtett az érettségiről is. „Dolgozunk azon, hogy a lehető legjobb forgatókönyv alapján dönthessünk. A korlátozásokról a jövő héten, az érettségiről később döntünk, de húsvét előtt lesz tájékoztatás” – mondta.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kérdésre válaszolva elmondta, még nem tudják, mennyivel nő a munkanélküliek száma, de eddig is tízezres számról van szó, üteme gyorsul.
„Van álláskeresési támogatás, és a kedden bejelentendő csomag remélhetőleg megfelelő segítség lesz. De senki nem tudja most, meddig tart a járvány. A kormány azt szeretné, hogy az élet és a gazdaság minél előbb újrainduljon” – tette hozzá.
Gulyás Gergely bejelentette, hogy egy uniós alapot is nyit a kormány, és ebben fel fogják tüntetni a konkrét összegeket, mindenki láthatja majd mennyit segít az EU a járványügyi védekezés ügyében Magyarországnak. „Eddig egyetlen forint sem érkezett” – tette hozzá. „Plusz pénzt nem kapunk, pályázati könnyítés van csak, de ez nem plusz forrás.”