tóth gabi
Ijesztő számok érkeznek nap mint nap: csütörtökön 710 új fertőzöttet jelentettek és kilenc halálesetet. Ugyanakkor az ország nem állhat le újra, ezért minden eddiginél fontosabb a járványügyi szabályok betartása. Nincs annál bosszantóbb, mint amikor a pénztárnál az ember nyakába lihegnek – különösen most!
A Ripost Budapesten nézett körül, hogyan tartják be az emberek a járványügyi szabályokat, és azt tapasztaltuk, hogy míg maszkviselés terén egyre jobb a helyzet, a távolságtartásról mintha megfeledkeztünk volna! Tavasszal fegyelmezetten tartották a felfestett vonalak kijelölte távolságot a sorban állók, most azonban ki se várják, hogy a másik ellépjen a pénztártól, a nyakában lihegnek.
Ezt a tapasztalatot támasztja alá az Ipsos közvéleménykutató felmérése: a maszkviselésen kívül minden területen lazult a fegyelem az első hullámhoz képest.
A maszkviselés terén jól állunk, ami részben a szabályok szigorításának köszönhető. Mint azt a Ripost írta: jobban félnek az emberek a büntetéstől, mint a vírustól, a pénzbírságok kilátásba helyezése meghozta a fegyelmet.
Az Ipsos friss felmérése szerint az emberek 83 százaléka viseli a szájmaszkot, ami jelentős javulás a tavaszi 47 százalékos adathoz képest. A kézmosás szerepel a második helyen, az emberek 84 százaléka gyakrabban mos kezet, és 66 százalékuk nem fog kezet.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a maszkviselés mellett is szükség van a távolságtartásra a fertőzés megelőzése érdekében. A plázákban, parkokban, játszótereken és sorban álláskor azonban egymás nyakában lihegnek az emberek, alig van, ahol megtartják a távolságot egymástól.
A másfél méterre felfestett figyelmeztető csíkot sem veszik figyelembe.
„ Amíg megengedik, addig bulizunk.„
„Már sok előre megvásárolt jegyet buktam, most, hogy lehet menni, nem mondok le a koncertekről.”
„Amíg jó idő van, szabadtéri rendezvényekre megyünk.„
Ezt mondták azok, akiket megkérdeztünk, járnak-e szórakozni járvány idején is. Ugyanezt mutatja az Ipsos felmérése: az embereknek csupán 39 százaléka mond le a rendezvényekről.
Különórákra is járnak a gyerekek
Az iskola hagyományosan kezdődött meg ősszel, aminek nagyon örültek a szülők. A gyerekeket nem tartják távol az iskola utáni, nem kötelező különóráktól sem, és a játszóterek is tele vannak. Az Ipsos felmérése szerint a szülők csupán 17 százaléka tartja távol a gyerekét a közösségi tevékenységektől. Áprilisban ez az arány 25 százalékkal nagyobb volt.
Takács Sándorné: „Ráállnak az emberre, miközben vásárol! Hiába vannak felfestve a csíkok, már nem tartják be a szabályokat. Én megpróbálok távolságot tartani, kilépek a sorból vagy leszállok a buszról.
Nagyon sokan voltak a a 133-as buszon, de amikor felszálltam, észrevettem egy társaságot, akik söröztek, maszk nélkül beszélgettek, úgyhogy én leszálltam.”