tóth gabi
Az összes dolgozó és tíz idős beteg is megfertőződött koronavírussal a nemesbikki Béthel Református Szeretetotthonban, és kivétel nélkül mindannyian meggyógyultak, köztük a 98 éves Marika néni is. Csoda történt? Vagy valami más van a háttérben?
A nemesbikki idősek otthonában október 27-én rendelte el a Nemzeti Népegészségügyi Központ járási tisztifőorvosa a munkatársak szűrését covid-19 gyanúja miatt. Mind a kilenc munkatársnak pozitív lett a koronavírus tesztje, 11 idős lakó közül pedig 10 demens beteg bizonyult fertőzöttnek.
Csodával határos módon mindegyik, bőven 80 éves kor felett járó lakó felgyógyult a koronavírusból, még a 98 éves Marika néni is. Állapotukat mindvégig figyelemmel kísérte az orvos.
„Ez a helyzet alaposan feladta nekünk a leckét„ - mondta a Ripost-nak Victor Dániel, az intézet vezetője. „A részleget, ahol az idősek laktak, elkülönítettük, az érintett munkatársak otthoni karanténba vonultak. A többi gondozó, kiegészülve a takarítókkal, 12 órás munkarendben dolgozott. Egy munkatársunk teljes védőfelszerelésben csak az elkülönített lakókkal töltötte a műszakját.”
Az idős embereknek csak enyhe tüneteik voltak, főleg hőemelkedés, néha láz, köhögés.
Három hét kemény munka után az otthon vezetői végre megkapták a tisztifőorvos felszabadító határozatát: nincs újabb megbetegedés, a korábban fertőzöttek pedig meggyógyultak. Sikerült megállítaniuk a járványt!
Sokan keresnek magyarázatot a csodás gyógyulásra. Abban biztosan szerepet játszott, hogy az idősekről odaadóan gondoskodnak az otthonban, így jó állapotban voltak, és a vezetőség azonnal intézkedett, sikerült elkülöníteni és megfelelően ápolni a betegeket, mindvégig biztosítva az orvosi felügyeletet. Ám van még egy egyszerű magyarázat: ezek a betegek demensek, vagyis feledékenyek, híreket nem néznek, nincsenek tudatában annak, hogy világjárvány van, és gyakorlatilag semmilyen stresszhatás nem éri őket.
Victor Dániel a református idős otthon vezetője Isten csodájának tartja, ami Borsod-Abaúj-Zemplén megyében történt.
„Csodáljuk a többiek szó nélküli, hűséges helytállását, de mindenek fölött Istennek adunk hálát a gyógyulásért és a kapott erőért, kitartásért„ – magyarázta a történteket. „Lehet elméleteket gyártani (gyenge, mutálódott vírus, stresszmentes környezet és életmód), de hisszük, hogy igaz, amit a 138. Zsoltárban Dávid így mond Istennek: ”Elöl és hátul körül zártál engem, és fölöttem tartod kezedet. Csodálatos előttem ez a tudás, magasságos, nem érthetem azt.„
A stressz lemeríti az immunrendszert
Elképzelhető, hogy a demens betegek nyugalma is hozzájárult a gyógyulásukhoz? – kérdeztük a szakembert. „A pszichoneuroimmunológia, mint tudomány, hosszú ideje foglalkozik ezzel a kérdéssel” – válaszolt a Ripost-nak Szlobodnyik Csaba. A klinikai pszichológus egy érdekes példát is felhozott: vizsgaidőszakban az összes egyetemista meg van fázva, ugyanis a stressztől romlik az immunrendszer működése. „Biztos vagyok benne, hogy ezek az idős emberek azzal, hogy nem estek pánikba, hiszen jóformán annak sem voltak tudatában, hogy betegek, könnyebben meggyógyultak„ – tette hozzá a szakember. Dr. Csókay András idegsebész márciusban közzétett videójában megerősítette, hogy a félelem és a stressz kedvezőtlenül befolyásolja, tönkreteszi immunrendszerünket.
Ez is megerősíti: a félelem hiánya közrejátszhatott az otthon tíz, 80 év feletti lakójának gyógyulásában.
Mi a demencia?
A demencia a memória kimutatható károsodását jelenti. A beteg nehezen tájékozódik, eltéved, nagyon ingadozó a hangulata, elfelejti, hová tette a tárgyait, nehezen fejezi ki magát, végül pedig a személyisége is megváltozik.