Szoboszlai Dominik
Zelenszkij vizsgálatot rendelt el.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden jelentést kért arról, hogy miként tudnák kezelni az amerikai segélyek felfüggesztésének hatásait, tekintettel az érintett ukrán programokra.
Zelenszkij kedd esti videóüzenetében közölte, hogy a vonatkozó dokumentum összeállításával mások mellett Olekszij Kuleba újjáépítésért, régiókért és infrastruktúráért felelős miniszterelnök-helyettest bízta meg.
„Ezek humanitárius programok (...) a legtöbbje ezeknek nem az ukrán kormányon, hanem közvetlenül a közösségeken és különféle szervezeteken keresztül működött” – mondta, hozzátéve, hogy megállapítják majd azokat, amelyek ezek közül létfontosságúak és haladéktalan megoldást igényelnek.
Irina Verescsuk, az ukrán elnök kabinetfőnökének helyettese a Telegramon tette szóvá az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által nyújtott segélyek felfüggesztését.
„Igen, ez egy nem várt és nem kellemes hír nemcsak a kormányzat, de a közszféra számára sem. De nem ez az első és nem is az utolsó kihívás, amellyel meg kell birkóznunk” – írta.
„Humanitárius segélyezéssel foglalkozom és egy kulcsfontosságú donor általi 90 napos szünet zavarba ejtő” – fogalmazott, egyben reményét fejezte ki, hogy humanitárius téren sikerül mindet stabilizálni. Hozzátette, hogy hamarosan megkezdik a konzultációkat az amerikai féllel az érintett humanitárius projektek további finanszírozásáról.
A konfliktus két hónapon belül véget érhet, ha Kijev kifogy a pénzből és a lőszerből – idézte Vlagyimir Putyint Pavel Zarubin újságíró, akinek az orosz–ukrán konfliktus tárgyalásos befejezésének lehetőségéről nyilatkozott az orosz elnök.
„Nyugati támogatóik nélkül nem tudnak létezni. Egy hónapig sem bírják ki, ha elfogy a pénz és a lőszer” – idézte Putyin szavait az oroszhirek.hu.
„Másfél-két hónapon belül mindennek vége lehet. Ukrajnának ilyen értelemben gyakorlatilag nincs szuverenitása” – tette hozzá az orosz elnök.
Putyin szerint, ha Kijev nyugati támogatói valóban békét akarnak, „ez nagyon könnyen megvalósítható”, hozzátéve, hogy Moszkva már nagyon világosan megfogalmazta a feltételeit.
Kijev azzal jelezheti tárgyalási hajlandóságát, hogy eltörli az Oroszországgal való tárgyalásokat tiltó rendeletet – mondta Putyin. Kifejtette, hogy ilyen lépés nélkül minden javasolt tárgyalás ugyanolyan illegitim lenne, mint maga Volodimir Zelenszkij, akinek elnöki mandátuma tavaly tavasszal járt le.
Az Egyesült Államok és szövetségesei több mint 200 milliárd dollárnyi támogatást juttattak Kijevnek, a fegyverektől, felszerelésektől és lőszerektől kezdve a kormányalkalmazottak fizetésére és a nyugdíjakra szánt készpénzkifizetésekig. A Kreml rámutatott, hogy ez a támogatás a Nyugatot „de facto a konfliktus egyik részesévé” teszi, amit Washington és Brüsszel hivatalosan egyaránt tagadott.
A Moszkva és Kijev közötti rendezési tárgyalások végeredményét Ukrajna legitim vezetésének kell aláírnia, ugyanakkor a tárgyalásokat meg lehet kezdeni a Moszkva által illegitimnek tekintett Volodimir Zelenszkij államfővel is – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök orosz kedden a Rosszija 1 tévécsatornának nyilatkozva.
Emlékeztetett rá, hogy az orosz államfővel folytatott tárgyalások tilalmáról szóló rendelet mindaddig érvényben van Ukrajnában, amíg ő, Vlagyimir Putyin hivatalban van. Hangot adott álláspontjának, miszerint a dekrétumot az ukrán parlament elnöke eltörölheti.
„Ebben van a trükk, a bosszúság, a csapda, érti? De alapvetően, ha ezt meg akarják tenni, akkor van rá legális módszer” – közölte Putyin a Pavel Zarubinnak, az Összoroszországi Állami Televíziós és Rádiós Műsorszóró Társaság (VGTRK) újságírójának adott interjúban. Hangsúlyozta, hogy az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges megállapodásnak hosszútávon kell szavatolnia mindkét ország biztonságát.
– mondta az orosz államfő, hozzátéve, hogy ezért „egyetlen mellélövés, egyetlen érdesség” sem lehet a két ország közötti megállapodásban, beleértve azt is, hogy Volodimir Zelenszkijt illegitimnek tekinti, mivel ötéves hivatali ideje lejárt. Mindemellett kifejezte készségét arra, hogy tárgyalókat jelöljön ki a Zelenszkijjel folytatandó párbeszédhez, ha ő rész akar venni benne. Értésre adta: a lényeget abban látja, hogy ukrán részről ki fogja a végén aláírni a megállapodást. „Tárgyalni bárkivel lehet. (…) A dokumentumok aláírásának szempontjából mindennek úgy kell megtörténnie, hogy a jogászok megerősítsék azoknak az embereknek a legitimitását, akiket az ukrán állam felhatalmaz arra, hogy aláírják ezeket a megállapodásokat” – mondta Putyin. Egyebek között elmondta, hogy Ukrajnával a tárgyalások már a „különleges hadművelet” kezdetén megkezdődtek, Oroszország felajánlotta akkor a kijevi vezetésnek, hogy „vonuljon ki” a donyecki és a luhanszki „népköztársaságból” és akkor nem lesznek harcok. Mint fogalmazott, „nem korrekt” félrevezetni a közvéleményt és azt állítani, hogy Ukrajna akkor rendelt el tárgyalási tilalmat, amikor az orosz erők Kijev alatt álltak.
Putyin közölte, hogy néhány európai vezetővel folytatott telefonbeszélgetés után, az ő kérésükre rendelte el, hogy az orosz csapatokat visszavonják Kijev alól.
– nyilatkozott. Megismételte, hogy a Nyugat beszélte rá Kijevet a háború folytatására. Úgy vélekedett, hogy a konfliktus egy-két hónap alatt véget érhet, ha Kijevnek elfogy a szponzoroktól kapott pénze és a tölténye. Meglátása szerint „Ukrajna szuverenitása szinte null”. Kitért arra is, hogy jelzéseket küldött az előző amerikai elnöknek, Joe Bidennek az ukrajnai békés rendezés szándékáról.
A hirado.hu felületén korábban már foglalkoztunk egy annak idején lehetségesnek ítélt, 2022-es béketervezettel, amely a kiszélesedése előtt lezárhatta volna a háborút, de végül meghiúsult Boris Johnson, akkori brit miniszterelnök kijevi látogatása miatt. A Die Welt által nyilvánosságra hozott béketerv egyik fontos eleme lett volna az, hogy Oroszország csak az ukrán NATO-tagságot ellenezte volna, az Európai Unióhoz való csatlakozást ugyanakkor helyben hagyta volna. Továbbá az akkor, a háború kitörése idején a felek által ellenőrzött területek kérdésében is közelebb voltak az álláspontok, mint több ezer nappal később, a háború kitörésének harmadik február 24-ei évfordulója előtt.
– nyilatkozta 2024. májusában egy névtelenül nyilatkozó ukrán diplomata a meghiúsult béketerv részleteivel kapcsolatban.