POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.10.23. 07:18

Dobrev Klára provokációra készül 56 ürügyén

Pedig családjának vér tapad a kezéhez...

„A magyar ellenzék Dobrev Klára vezetésével vérlázító provokációra készül az 1956-os forradalom évfordulóján. Megint hazudnak reggel, éjjel meg este” – írta a Facebook-oldalán Deutsch Tamás.

 

Dobrev Klára Fotó: Csudai Sándor

„Dobrev Klára megemlékezésnek álcázott ízléstelen poltikai akciót szervez az Európai Parlamentben. Az a Dobrev Klára, aki családjának a kezéhez ‘56-osok vére tapad” – írta a közösségi oldalán Deutsch Tamás. A Fidesz EP-képviselője emlékeztetett:

Az a Dobrev Klára emberkedik, akinek a nagyapja kommunista pártvezetőként irányította az 1956 utáni megtorlásokat. A bolsevik terrort, amiben sok száz magyar forradalmárt végeztek ki, ezreket pedig bebörtönöztek.

Hozzátette: „Az a Dobrev Klára akciózik most, aki nagyapjának a kommunista pártállami rendőrsége 1988-ban durva rendőrtámadást vezényelt az antikommunista ellenzék, köztük a Fidesz alapítói ellen, mert szabadon akartunk megemlékezni 1956 emlékéről és az 56-os mártírokról. A Dobrev nagypapa rendszerének brutális rendőrattakjában Orbán Viktort is megverték és le is tartóztatták.”

Az a Dobrev Klára akar most 1956-ról megemlékezni, akinek a férje, Gyurcsány Ferenc 2006-ban miniszterelnökként a súlyos hazugságai miatt ellene tüntető magyar polgárokra durva és törvénytelen rendőrattakot vezényelt, egész egyszerűen a saját honfitársaira lövetett

– emlékeztetett Deutsch Tamás, és hozzátette, Dobrev Klára és az általa vezetett magyar ellenzék most az 56-os nemzeti ügyünket a Gyurcsányékra jellemző arcátlan hazugságokra építve napi pártpolitikai csatározásra akarja felhasználni.

Az egész gyomorforgató és felháborító, minden jóérzésű magyar polgár nevében visszautasítom!

– zárta a bejegyzését az EP-képviselő.  

Orbán Viktor miniszterelnök ma a budapesti Millenáris szabadtéri színpadán mond ünnepi beszédet az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján. A hivatalos ünnepség kiemelt meghívottjai a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezésben részt vevők és családtagjaik lesznek.

Október 23-án, szerdán a Kossuth Lajos téren 9 órakor ünnepélyes zászlófelvonással indul a program.

A Millenáris Parkban kezdődő hivatalos ünnepségen Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet

10:30-tól kezdődik a központi ünnepség a Millenáris parkban, 11-től Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet. Ide nem kell külön regisztrálniuk az ünnepelni érkezőknek. A rendezvény kiemelt meghívottjai a szeptemberi dunai árvíz elleni védekezésben részt vevők és családtagjaik lesznek. A miniszterelnöki beszédet követően családi napon vehetnek részt az érdeklődők.

A szervezők arra kérik az érdeklődőket, hogy időben érkezzenek meg a rendezvényre, mert fontos szempont a biztonság, ezért megerősített védelemre, biztonsági ellenőrzésre kell számítani a Millenáris Parkba történő belépéskor.

A Millenáris szabadtéri színpadán az ünnepi műsor és a miniszterelnök beszéde nyilvános, a rendezvény nem kötött regisztrációhoz, teljes ideje alatt bemutatókon, családi- és gyermekprogramokon vehetnek részt a látogatók, amelyek megtekintése, használata ingyenes. A szervezők azt javasolják, hogy a rendezvény helyszínét tömegközlekedéssel közelítsék meg: a Széna térről (ahol a 4-es, 6-os, 17-es villamos megáll) és a Széll Kálmán térről (ahol a M2-es metró, a fonódó villamos-hálózat járművei és számos buszjárat is megáll) gyalogosan pár perc alatt elérhető a Millenáris Park. Az érdeklődők a Fény utca (Szabó Magda sétány) felőli bejáraton tudnak belépni a területre – közölte a nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs.

10 órától este 18 óráig megtekinthető a Szent Korona az Országházban.

Egész nap lehetőség lesz protokollmentes gyertyagyújtásra a 301-es parcellánál. A Terror Háza Múzeum ingyenesen látogatható ezen a napon, és a Hősök Falához is protokollmentesen várják az emlékezőket.

A Kossuth téren kiállított korabeli Csepel teherautó is az ünnepi programsorozat eleme, csakúgy, mint az esti fényfestések a KKM és a Műegyetem K épülete falain.

A Művészetek Palotájában 18 órakor kezdődő díszünnepséget közvetíti a Duna, ahol Sulyok Tamás köztársasági elnök is beszédet mond.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit idézik fel, és az emléknap tematikájához kapcsolódó műsorokkal, filmekkel várják a nézőket, hallgatókat szerdán a közmédia csatornái.

A Duna tematikus műsora 9 órakor kezdődik az ünnepélyes zászlófelvonás közvetítésével a Kossuth térről, majd 9:30-tól a Történelmi séták kalauzolja a nézőket október 23-a eseményei között. A rendhagyó dokumentumfilmben egy diákcsoport és történelemtanáruk, valamint Nagy Feró felkerekedik, hogy végigjárja az 1956-os forradalom ikonikus helyszíneit.

10:30-tól a Duna élőben közvetíti az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezést a Millenáris Parkból, ahol beszédet mond Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke.

A Ritmusgyakorlatok – In memoriam Honti Ilona című kisjátékfilmet 11:30-tól adja a csatorna, 13 órától pedig dokumentumfilmet láthatnak Az a nap a miénk címmel. A 2002-es magyar alkotásban a színház- és filmművészet kiválóságai – többek között Bacsó Péter, Bodrogi Gyula, Elek Judit, Makk Károly és Törőcsik Mari – elevenítik fel 1956. október 23-a emlékét.

Bereményi Géza rendező Szabadság tér 56′ című tévéfilmjével 15 órától folytatódik a Duna tematikus kínálata. Az alkotás 1956. október 23. és november 4. között az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetségén összezárt diplomaták napjait rekonstruálja, miközben az Amerikába menő és onnan érkező jelentések pontos szövegét is bemutatja.

A 18 órától kezdődő Díszünnepséget szintén közvetíti a Duna, a MÜPÁ-ban beszédet mond Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke.

A csatorna műsorfolyamát 20 órától Goda Krisztina elsöprő erejű Szabadság, szerelem című filmje zárja.

Számos ünnepi műsorral készül a Kossuth Rádió a nemzeti ünnepre. Október 23-án pedig reggeltől hallhatók és az egész napot átszövik a diákok nyilatkozatai arról, mit tanultak 1956-ról. Litér és a falu hősi halottjainak történetét ismerhetik meg hat órától a Hajnal-tájban, az ezúttal korábbi időpontban, 9 óra után kezdő A hely adásában pedig Mindszenty József és Pálinkás/Pallavicini Antal találkozásáról lesz szó.

A megszokotthoz képest szintén hamarabb, 9:30-kor kezdődik a Vendég a háznál is, amelyben az Országgyűlési Múzeum pedagógiai műhelyének történelmi múzeumpedagógiai foglalkozásairól lesz szó. Az ünnepi tematika miatt kivételesen 10 és 12 óra között jelentkezik a Délelőtt, amelyben 11 óra után közvetíti a Kossuth Rádió Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédét.

13 óra után A Sztálin szobor ledöntése címmel hallhatnak beszélgetést az akkori eseményekről a Bécsbe menekült Fáy Jenő kémikussal. A Rádiószínházban 14 óra után Illyés Gyula 1956-os műveiből ad válogatást a csatorna, majd a Felfedezőben a forradalmak zenéjét ismerhetik meg. A műsor bemutatja, miként hatottak a forradalmak a zeneszerzőkre, előadóművészekre, és ők műveikkel miként próbáltak hatni a tömegekre.

A Kalendárium is az ünnep szellemében készül, majd délután diákok beszélnek a forradalomról A történelemórákon tanultam 1956-ról… című műsorban. Késő délután 1956 öröksége címmel élő ünnepi műsorral jelentkezik a rádió, benne a köztársasági elnök beszédével és számos vidéki bejelentkezéssel, végül az Egyszer volt műsorában Kiss Péter Ernő Egy közösség hosszú forradalma, Gyula városa 1956-ban címmel készített adása hangzik el.

Az 1956-os forradalmi munkásmegmozdulások egyik vezéralakjának, Rácz Sándornak állít emléket a Duna Worldön 7:40-kor Egy munkás szemben a munkáshatalommal című dokumentumfilm, majd a Magyarország története című ismeretterjesztő sorozat tárja a néző elé, a többi között, hogy hol történt az 1956-os szabadságharc egyik legjelentősebb, győztes ütközete.

9 órától 1956 nyomába ered az országjáró turisztikai mini-sorozat, az Itthon vagy!, ezt követően a forradalomhoz kapcsolódó gyűjteményeket – újságokat, röplapokat, egyenruhákat – mutat be a Szellem a palackból.

Az ünnepi tematikához kapcsolódva láthatják a délelőtt folyamán az Egy olasz diplomata a magyar viharban, a Kugli – Fegyencek szabadságon, valamint délután a Hazatérés című filmeket, a Határtalanul magyar ismeretterjesztő magazin epizódjában pedig Melocco Miklós művészi szemszögéből láthatják 1956-ot.

Az emléknap estéjén is a forradalom és szabadságharchoz köthető alkotásokat vetít a Duna World. 18:55-kor kezdődik a Nemzetidegenek című dokumentumfilm, amelyet a Magunk maradtunk követ. A nap zárásaként tűzi műsorára 21:40-től a Kegyetlen hadművelet mindkét részét a csatorna. A magyar dokumentumfilm-sorozat szereplői, egy maroknyi Angliába menekült ’56-os, akik az elmúlt 70 év megpróbáltatásairól beszélnek, esetenként hallgatnak.

Az 1956-os forradalom 60. évfordulóján az MTVA felhívást intézett a világ magyarságához: azok jelentkezését várták, akiknek bármilyen az 1956-os forradalomhoz kapcsolódó személyes történet, fotó vagy tárgy van a birtokában. Az én ’56-om című kisfilmeket október 23-án ismét láthatják a Dunán és a Duna Worldön változó időpontokban a nap folyamán. A beszámolókból a nézők megismerhetik a szabadságharc ezernyi, életeket és sorsokat befolyásoló hatását.

Két költő – Ágh István és Nagy Gáspár – emlékezik a dicső és gyászos napokra az M5 kulturális csatornán október 23-án 9 órakor kezdődő Magyar fohász – Az 56-os forradalom a magyar költészetben című dokumentumfilmben, majd az ’56-os hősökkel foglalkozik a Tőkéczki és Takaró: történelem és irodalom mindenkinek aktuális adása. 10:25-től a Magunk maradtunk című kisfilmet az M5 is vetíti, amelyet az énekes-dalszerző Kovács Ákos nemcsak rendezett, de a forgatókönyvét is ő írta, az Ezt nem lehet megúszni című novelláskötetében található két írása: A taxis és a Magunk maradtunk alapján.

Két dokumentumfilmet láthatnak később a csatornán, 11:30-kor kezdődik az 56/Z, amelyből kiderül, hogy mit gondol Magyarországon a Z generáció 1956-ról, majd a Memory Project 1956-2021-et vetíti az M5, amelyben olyan emberek mesélnek 56-ról, akik részt vettek a forradalomban. 16:45-től a csatorna saját gyártású, Elveszett idők című történelmi drámájának epizódjával idézik föl a Rákosi-rendszer terrorját és a forradalom és szabadságharcot követő megtorlás legsötétebb időszakát, majd Várkonyi Zoltán 1956-ban készült, 30 évig dobozban pihenő Keserű igazság című játékfilmjét láthatják. A M5 História magazin tematikus adásának fókuszában is 1956 hősei állnak. Megismerhetik a gerillataktika egyik kidolgozóját, Iván Kovács Lászlót, és megtudhatják, miként lett a sztahanovista élmunkás Angyal Istvánból forradalmár, továbbá egy kevésbé ismert ’56-os csatáról is szó lesz a műsorban. A stúdióban Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum vezető történésze segítségével ismerhetik meg, hogy társadalmi csoportok szerint ki, hogyan vett részt a forradalomban. A csatorna tematikus műsorkínálata 21:20-tól a Liberté ’56 című játékfilmmel zárul.

Az M2 Gyerekcsatorna saját gyártású, ünnepekhez kapcsolódó dramatikus minisorozata is az 1956-os eseményekkel foglalkozik. Az Ünneplőben adását a nap folyamán önálló műsorszámként és a Hetedhét kaland című magazinműsor rovataként is láthatják.

A Bartók Rádió zenei kínálata is igazodik az ünnephez. A magyar zenék között a nap folyamán többször felcsendül majd az 1956-os szabadságharccal szorosan egybefonódott Beethoven ikonikus Egmont-nyitánya, amely a forradalom idején a Magyar Rádió gyakran sugárzott zenéje volt. Hallhatják még e napon Lajtha László 1956 ihlette VII. (Forradalmi) szimfóniáját is. A 21:26-kor kezdődő koncertet 2000 októberében rögzítették a Zeneakadémia Nagytermében, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Kovács László vezényelte.

 


 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek