kulcsár edina
Sokan felkapták a fejüket a közömbösségre...
Ron Paul volt texasi kongresszusi képviselő kifogásolta, hogy Joe Biden Amerikai elnök újabb 24 milliárd dollárt követel Ukrajnának, miközben a hawaii tűzvész képei épp most sokkolták nemcsak az Egyesült Államokat, de az egész világot is.
Joe Bident jelenleg sokkal jobban foglalkoztatja az ukrajnai háború, mint a hawaii tűz
Fotó: Dimitar DILKOFF / AFP
Az oroszhirek.hu számolt be róla, hogy Ron Paul volt kongresszusi képviselő kikelt az amerikai elnök ellen, miután a demokrata vezetés a Mauin történt pusztítás közepette újabb 24 milliárd dollárt szeretne összekalapozni Ukrajnának.
„Nehéz megnézni a közelmúltban készült felvételeket a Mauin történt pusztításról, és közben hallani, hogy Biden elnök azt mondja a kongresszusnak, hogy újabb 24 milliárd dollárra van szüksége Ukrajnának” – fogalmazott Paul.
Paul emellett kifogásolta azt is, hogy jelenleg az Egyesült Államok egy olyan háborúra költ milliárdokat, amely nem az ő érdeke, miközben az USA szétesni látszik. A Heritage Foundation elemzése egyébként egyértelműen meg is mutatja ezt, hiszen az alapítvány kiszámolta, hogy az eddigi amerikai anyagi segítség minden egyes amerikai háztartástól 900 dollár elvételét jelenti.
A volt képviselő emellett az is megpendítette, hogy vajon hány amerikai szeretné inkább látni ezt a 900 dollárt a zsebében, mint a Lockheed-Martin, a Raytheon és az ukrán oligarchák zsebében –, megjegyezve, hogy most már még a Biden-párti média is elismeri, hogy Ukrajna nem nyer, és nem is nyerhet.
„Ha továbbra is pénzt öntünk egy vesztes ügybe, az csak csődhöz vezet itthon és még több halott ukránhoz a tengerentúlon” – zárta Paul.
A Maui szigetén tomboló tűzvész teljesen felperzselte Lahaina városát. A természeti katasztrófa után csak elszenesedett fák, kiégett autók és porig rombolt házak maradtak az egykor 13 ezres településből. Minden megsemmisült, kivéve a város középső részén található Maria Lanakila katolikus templomot és a mellette lévő paplakot. A két épület teljesen sértetlenül átvészelte a pusztítást, még csak a falaik sem kormosodtak meg - írja a New York Post online kiadása.
A helyszínen készült videók azt a benyomást keltik, mintha a tűz szándékosan elkerülte volna a templomot, hiszen körülötte minden porig égett. Érthető okokból a helyiek csodáról beszélnek, és többen úgy gondolják: Isten így üzent, hogy van még remény.
- fogalmazott egy helyi lapnak Terrence Watanabe, a közeli Szent Antal plébánia lelkésze.
Jeffrey Chang plébános azt mondta, hogy az 1846-ban épült templom megmenekülése a remény jelzőfénye Lahaina lakosainak, és Isten üzenete, hogy a várost újjá kell építeni.
Ahogy arról a Ripost is beszámolt, keddről szerdára virradó éjszaka a Hawaii-szigetcsoport második legnagyobb szigetén, Mauin hirtelen tűzvész tört ki. A lángok teljesen véletlenszerűen csaptak fel a sziget különböző pontjain, a tűz pedig hirtelen és nagyon gyorsan terjedt szét a nagyjából nyolcszáz kilométerre tomboló Dóra hurrikán heves széllökései miatt. A helyieknek esélyük sem volt felkészülni a természeti katasztrófára, sokan szó szerint az óceánba menekültek a lángok elől.
A tűzvész egyértelműen Lahaina városban végezte a legnagyobb pusztítás. Lahaina a Hawaii Királyság fővárosa volt egykor, évente mintegy kétmillió turista kereste fel, a szigetre látogatók mintegy 80 százaléka itt nyaralt. Hawaii állam kormányzója, Josh Green úgy fogalmazott, hogy évekig tart majd újjáépíteni a várost. A CNN tudósítása szerint csak az hónapokba telik majd, hogy felmérjék a gazdasági károkat.
A hatóságok eddig 89 ember halálát erősítették meg, több száz főt pedig eltűntként tartanak nyilván. Az ő felkutatásukat nehezíti, hogy a szigeten nincs áram- és internetszolgáltatás. A kormányzó szerint várható, hogy az áldozatok száma még növekedni fog. A mostaninál nagyobb pusztítást csak egy évszázaddal korábban, 1918-ban kitört erdőtűz (Cloquet fire) okozott az aszály sújtotta Minnesota északi részén,
Hawaii főügyésze bejelentette, hogy "átfogó vizsgálatot" indítanak arról, hogyan reagáltak a hatóságok az erdőtüzekre, miközben egyre több a kérdőjel, hogy a hatóságok elég gyorsan figyelmeztették-e a lakosokat.
A megbízott kormányzó arra kérte az turistákat, maradjanak távol Maui szigettől. A már ott lévő látogatókat pedig felszólította, hogy hagyják el tűzvész által leginkább érintett településeket, az evakuálásukhoz buszokat szerveztek, ezekkel viszik ki őket a repülőtérre.
Elszenesedett fák, kiégett autók, porig rombolt házak – egy drónfelvétel tanúsága szerint mindössze ennyi maradt a Hawaiihoz tartozó Maui szigetén található településből, amely évente mintegy kétmillió látogatót vonzott.
Lahaina városában tovább folytatták a romok átkutatását, amelyek között újabb holttesteket találtak, így nyolcvan fölé emelkedett a halálos áldozatok száma. A tűzoltók szombaton is több helyen küzdöttek bozóttüzekkel, miközben folytatták a romok átkutatását.
A Szövetségi Vészhelyzet-kezelési Ügynökség (Federal Emergency Management Agency) összesítése szerint az újjáépítéshez mintegy 5,52 milliárd dollárra (mintegy 1850 milliárd forint) lesz szükség Lahaina városában, amelynek történelmi központja szinte teljesen elpusztult.
A település egykor a Hawaii Királyság fővárosa volt, és a sziget egyik legnagyobb turisztikai látványossága.
A 13 ezres kisvárosba pénteken visszatérhettek a lakók, hogy felmérjék a tulajdonukban esett károkat, a hatóságok ugyanakkor az éjszakai órákra kijárási tilalmat rendeltek el, a mobiltelefon-szolgáltatás és áramszolgáltatás még szombaton is akadozott.
A várost kedden érte el a tűzvész, amelynek pontos keletkezési okát egyelőre vizsgálják. A beszámolók szerint a száraz bozótban és erős szélben a lángok rendkívül gyorsan terjedtek, és volt, akit menekülés közben értek utol, a szerencsések a tengerben találtak menedéket a tűz elől.
Az eddigi vizsgálat azt állapította meg, és a Hawaii vészhelyzet-kezelési központ adatai is azt mutatják, hogy a természeti katasztrófákra figyelmeztető szirénák nem léptek működésbe, valamint amikor a tűz elérte a lakott területet, akkor már részben megszűnt a mobiltelefon-szolgáltatás, a kommunikációs hálózat is részben megsemmisült.
A folyatódó mentéshez, és a károk felmérésére a washingtoni szövetségi kormány további forrásokat bocsát Hawaii rendelkezésére, miután Joe Biden elnök csütörtökön súlyos katasztrófahelyzetet hirdetett.
A mentésbe már a hét első felében bekapcsolódtak a hadsereg egységei és helikopterei. A lakott településre átterjedt bozót- és erdőtűz a Hawaii-szigetek történetének egyik legsúlyosabb és legtöbb halálos áldozatot követelő természeti katasztrófája, aminél több halottat, 150-et csak az 1946-os szökőár hagyott maga után – írta az MTI.
Az Egyesült Államok újabb fegyverszállítmányt küld Ukrajnának a saját készleteiből
Az Egyesült Államok 200 millió dolláros (mintegy 70 milliárd forintnyi) új fegyvercsomagot küld Ukrajnának – jelentette be az amerikai külügyminisztérium hétfőn.
Patriot-rendszer
Fotó: AFP
Az újabb, 200 millió dolláros csomag a 44. lehívás az amerikai készletekből, amelyet az Egyesült Államok Ukrajnának juttat.
A múlt héten megjelent előzetes kormányzati információk szerint a biztonsági segítség tartalmaz irányított rakétákat többek között Patriot légvédelmi rendszerekbe, valamint egyéb rakétákat, aknamentesítő felszereléseket és 12 millió lőszert kisebb fegyverekbe.
A védelmi minisztérium – a Pentagon – múlt heti összesítése alapján az Egyesült Államok a háború kezdete óta 43 milliárd dollár értékű katonai támogatást nyújtott Ukrajnának az orosz agresszió elleni védekezéshez, köztük 2000 Stinger légelhárító-, és több mint 10 ezer Javelin páncéltörő rendszert, valamint több mint 2 millió 155 milliméteres löveget bocsátott az ukrán erők rendelkezésére, ami a leggyakrabban használt lőszertípus.
A Fehér Ház ugyanakkor pénteken megerősítette, hogy hosszabb időbe telik, amíg Ukrajna megkaphatja a megígért amerikai F–16-os vadászgépeket, ami az ország melletti hosszú távú amerikai elköteleződés része. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs koordinátora egy sajtóbeszélgetésen azokra a médiajelentésekre reagált, melyek szerint Ukrajna szóvá tette, hogy a következő nyárnál előbb ukrán pilótáknak nem lesz lehetőségük F–16-os vadászrepülők használatára Oroszország ellen.