Létrehozva: 2023.07.05.

Nagy siker a védőnői rendszer átalakítása

Hiába okoskodnak a baloldalon...

Június elsején léptek életbe a védőnői rendszert érintő átalakítások, amelyek új alapokra helyezték az Európában egyedülálló hálózatot. A változásokról Bábiné Szottfried Gabriella, az OKFŐ főigazgató-helyettese beszélt az Origónak.

A védőnői szolgálatot a több mint 100 évvel ezelőtt uralkodó népegészségügyi állapotok, a magas csecsemőhalandóság és a rossz higiéniai gyakorlatok hívták életre Stefánia belga királyi hercegnő védnökségével, a Heim Pál gyermekgyógyász kezdeményezésére. A védőnők a várandósgondozástól kezdve a nővédelemig számos témával foglalkoznak, ők az egyetlenek, akik prevenciós szakemberként a családok otthonában végeznek gondozó munkát.

A hálózatot Ugron Gábor belügyminiszter tette kötelezővé 1917-ben, azóta is egyedülállónak számít Európában, gyakorlatilag csak Finnországban vannak hasonló szerepet betöltő egészségügyi dolgozók.

Az egészségügyi törvény módosításával vette kezdetét az alapellátás átalakítása, ez pedig a védőnői hálózatot is érinti. A védőnői rendszert érintő átalakítások július elsején léptek életbe, ezekről beszélt az Origónak Bábiné Szottfried Gabriella.

Az OKFÖ főigazgató-helyettese elmondta, hogy a munkáltatói jogkörök és a szakmai irányítás területén is fontos változások történtek. Az utóbbi az Országos Kórházi Főigazgatósághoz, míg előbbi az irányító vármegyei intézményekhez, illetve a klinikákhoz került.

EDDIG A VÉDŐNŐKNEK KÖRÜLBELÜL 2200 MUNKÁLTATÓJA VOLT, MOST A KLINIKAI KÖZPONTOKKAL ÉS AZ IRÁNYÍTÓ VÁRMEGYEI INTÉZMÉNYEKKEL EGYÜTT 22.

"A mostani védőnői átalakítást megelőzte másfél évvel ezelőtt a kollegiális védőnői mentorrendszer elindítása. Minden mentorunk kapcsolatban van az ő területéhez tartozó összes védőnővel. Gyakorlatilag az elmúlt másfél évben meg tudták alapozni azt a tudást és azt a bizalmat, amely egy ilyen átalakításhoz szükséges" - mondta Bábiné Szottfried Gabriella.

Rengeteg pozitívuma van a védőnői rendszer átalakításának

FORRÁS: SHUTTERSTOCK

Arról is beszélt, hogy a munkáltatói jogokat július elsejétől a védőnők fölött az irányító vármegyei intézmények gyakorolják úgy, hogy az alapvető munkáltatói jogokat a főigazgató, a munkáltatói jogokat pedig a vármegyét irányító mentor gyakorolja.

Még az adatfeldolgozások időszakában vagyunk, de az már most látszik, hogy tömeges felmondásra, illetve szerződés meg nem kötésére nem mutatnak jelek. Akik nem folytatják tovább, azoknak a nagy része, 21 fő nyugdíjba megy és néhányan az egészségügy más területén folytatják tovább a munkájukat. A legfrissebb adataink szerint körülbelül 21-en hagyják el a pályát" - ismertette.

A legjelentősebb pozitívom, amit az átalakítás hozott az OKFÖ főigazgató-helyettese szerint, hogy nem csak az irányítás szakmai, hanem a munkáltatás is szakmai. Azok a munkáltató jogkört gyakorló mentorok, akik a vármegyéket irányítják, rendkívül jól ismerik a védőnői szakmát, tisztában vannak a követelményekkel és úgy tudják mentorálni és segíteni a területükhöz tartozó védőnőket, hogy figyelembe veszik egyrészt az adott terület speciális igényeit (különös tekintettel a prevenciós programok minél szélesebb körű hozzáférésére), másrészt az adott kollega szakmai igényeihez igazodó továbbképzési lehetőségeket tudnak ajánlani, biztosítani.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek