tóth gabi
Bonyolult helyzet.
A járványkorlátozások feloldása után az emberek gyorsan visszatértek a tömegközlekedéshez és az utcákra, a vírus terjedése azonban egyelőre komoly gondokat okoz a feldolgozóiparban és a világ legnagyobb kikötőiben. - írja vg.hu.
A tömegközlekedési és autózási adatok alapján a kínai nagyvárosok lakosai örülnek a kormánypolitikai gyökeres változásnak és a váratlan nyitásnak. Annak alapján, amilyen hamar visszatértek az emberek az utcákra, a kínaiak március végére képesek lesznek együtt élni a koronavírus-járvánnyal, állítja Larry Hu, a Macquarie Group Limited ausztrál globális pénzügyi szolgáltató csoport vezető kínai közgazdásza, aki szerint a drámai fordulat ugyan súlyosabb gazdasági visszaeséssel jár rövid távon, viszont azt is jelenti, hogy gyorsabb lesz a talpra állás.
A Baidu adatai szerint a múlt hetihez képest jelentősen nőtt a közlekedési forgalom Pekingben, Sanghajban, Kantonban és a többi nagyvárosban is. Többek között megugrott a metrón utazók száma – bár így is még csak a kétharmada az egy évvel ezelőttinek. A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet decemberi felmérése szerint a szolgáltatóipari vállalatok optimizmusa másfél éves csúcsra ugrott, az üzleti aktivitás 48 pontra emelkedett a hathavi mélypontot jelentő novemberi 46,7 pontról.
Sanghaji kutatók tanulmánya szerint
a nagyvárosok a múlt év végére túljutottak a legutóbbi járványhullámon, a vidéki részeken pedig január közepére érnek csúcsra.
Ha hinni lehet a csungkingi hatóságoknak, akkor a 31 millió lakosú városban például kedden már csak háromezren keresték fel az úgynevezett lázklinikákat, ami komoly javulás a március közepén mért harmincezerhez képest. A kevésbé fejlett vidéki területeken, távoli tartományokban azonban komoly veszélyben vannak az idősek és a fokozottan veszélyeztetettek, mert nincs elég gyógyszer és intenzív ágy. A helyzet ráadásul jelentősen romolhat a január 21-én kezdődő holdújévi ünnep alatt, amikor hagyományosan több száz millióan kelnek útra.
Napi fertőzési adatokat a kínaiak december óta nem hoznak nyilvánosságra, a CNBC ellátási láncokat figyelő hőtérképe szerint azonban az esetek megugrása hatással van a feldolgozóipari megrendelések teljesítésére. A sok beteg miatt a gyárak még úgy is képtelenek a megrendelések teljesítésére, hogy például az Egyesült Államokból érkezők negyven százalékkal visszaestek a kereslethiány miatt, számolt be a portál.
„Mivel a munkaerő fele vagy akár háromnegyede fertőzött, és nem tud dolgozni, sok kínai gyártó nem képes megfelelően működni, az optimálisnál kevesebbet termel”
– idézték a hongkongi székhelyű HLS hajózási cég ügyfeleknek írt elemzését. Eszerint ez a jelenség a konténerfelvételt, -rakodást és -szállítást is érinti. „A holdújév után nagyon gyenge volumenre számítunk, mivel sok gyár lassította a termelést a növekvő fertőzésszám miatt, és kénytelenek törölni vagy elhalasztani a január második felére és február elejére vonatkozó szállításfoglalásokat” – összegeztek.
A tanulmány szerint a járvány miatt három fő kikötőben érzékelhetők az ellátási zavarok.
Közéjük tartozik a világ legnagyobb konténerkikötője, a sanghaji, ahol egyre nő a lemondások száma, mivel a gyárak egyszerűen képtelenek működni a sok beteg miatt.
Ugyanez a helyzet a világ negyedik legnagyobb konténerkikötőjében, a sencseniben is, a világ hatodik legnagyobb kikötője, a csingtaói pedig azt jelentette, hogy a környékbeli gyárak csupán a munkaerő negyedével dolgoznak, így képtelenek biztosítani a normális termelést. Maguk a kikötők is munkaerőgondokkal küzdenek, a lemondások ellenére Sanghajban, Ningpóban és Csingtaóban is nőtt a lemaradás.
Ezek az adatok tükrözik a szemtanúk beszámolóit, de éles ellentétben állnak a kínai állami sajtó jelentéseivel, amelyek igyekeznek megnyugtatni a közvéleményt arról, hogy ellenőrzés alatt tartják a járványt. „A gyáripari megrendelések 30-40 százalékkal visszaestek, így azt hihetnénk, hogy ez segít teljesíteni ezeket. Ez azonban nem így történik az ország bizonyos területein, ami aggasztó. Ráadásul figyelembe kell venni, hogy
a holdújév után újabb járványhullám jön,
így az első negyedév nagy kihívást jelent majd” – nyilatkozta a CNBC-nek Alan Baer, az OL USA szállítási szolgáltató vezérigazgatója.
A kínai fiatalok utazni akarnak, és ezért szinte bármire hajlandók. A nyár rengeteg kínai turistát fog útnak indítani a világ minden pontjára.
Több BBC-nek nyilatkozó kínai fiatal arról számolt be, hogy
szándékosan elkapja a koronavírust, hogy a nyárig védettséget szerezzen ellene. A Kínában használt oltásokban nem bíznak.
Az országban decemberben hirtelen oldották fel a koronavírus ellen bevezetett zéró-Covid-korlátozásokat, aminek következtében rohamos sebességgel kezdett terjedni a vírus.
A kínai kormány december első három hetében mindössze 62 ezer koronavírus-fertőzést ismert el, ám brit lapok arról számoltak be, hogy
december első 20 napjában 250 millió ember fertőződhetett meg a koronavírussal. Ez a teljes kínai lakosság 18 százaléka.
A pekingi vezetés ugyan nem hajlandó elismerni, hogy a korlátozások gyors feloldása krízishelyzetet idézett elő, de az interneten terjedő felvételek arról árulkodnak, hogy drámai napokat él meg a kínai lakosság. A kórházak telítődtek a betegekkel, miközben a krematóriumok nem tudják tartani a lépést a beérkező halottakkal. Állítólag sokan az utcán égetik el szeretteik holtestét.
A lakosság kezd pánikba esni, mivel egyre nyilvánvalóbb, hogy a hivatalos kormányzati kommunikáció eltitkolja a járvány súlyosságát. A médiában folyamatosan jelennek meg hírek celebek és hírességek haláláról. Ezeket az eseteket ugyan nem kötik össze a koronavírussal, de az emberek egyre kevésbé hisznek a hivatalos kommunikációnak.
Koronavírusban elhunyt az énekesnő, aki szándékosan fertőződött megHana Horká szándékosan kapta el a koronavírus-fertőzést, mert védettséget akart szerezni, de nem szerette volna beoltatni magát. |
Egy a BBC-nek nyilatkozó 27 éves sanghaji programozó arról számolt be, hogy nem bízik a kínai Covid-vakcinákban, és egyáltalán nem is oltatta be magát. Most viszont szándékosan elkapta a betegséget, hogy kialakuljon a természetes védelme, és a nyáron nyugodtan utazhasson. Erre valószínűleg azért van szükség, mert egyre több ország köti negatív koronavírusteszthez a Kínából érkezők beengedését. Ezt természetesen Peking nem nézi jó szemmel, és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne diszkriminálják a kínaiakat. A kormány közölte, hogy minden szükséges ellenintézkedést meg fognak hozni azokkal szemben, akik nem engedik be a kínai polgárokat az országukba.
Nyaralni akarok, és addig úgyis felépülök. A koronavírusnak már nem olyan veszélyesek a tünetei, mint korábban
– nyilatkozta a sanghaji lakos, majd hozzátette, hogy a fertőzéssel járó izomfájdalom jobban megviselte, mint várta, de összességében nem volt nagyobb problémája a vírussal.
Egy 26 éves, szintén sanghaji nő elmondta, hogy azonnal felkereste egy ismerősét, aki pozitív Covid-tesztet produkált, hogy elkaphassa tőle a betegséget. Ő utólag megbánta a döntést, mint mondta, a Covid sokkal fájdalmasabb volt, mint amire számított.
Egy Észak-Csöcsiang tartományban élő, 29 éves nő elmondta, hogy örül a korlátozások feloldásának, és alig várja, hogy az üdülési szezonban végre külföldre utazhasson. Hozzátette, hogy ő maga még nem esett át a koronavíruson, de a férje elkapta a betegséget, ám ez nem volt hatással az életükre.
Nem akarom, hogy egyszerre legyünk betegek, de egyébként nem félek a vírustól
– mondta a nő.
A BBC arról ír, hogy a kínai nagyvárosokban visszatért az élet a normális kerékvágásba. A bevásárlóközpontok és az éttermek megteltek, az emberek pedig sorban állnak a vízumokért és a turista-engedélyekért. A legtöbb fiatal kínai azt tervezi, hogy a nyáron bepótolja az elhalasztott utazásokat, így néhány hónap múlva várhatóan elárasztják majd a kínai turisták a világot.
Az interneten megrázó videófelvételek terjednek, amelyek azt mutatják, hogy Kínában szinte bárhol elégetik a holttesteket.
Kínában a gyászolók az utcára vonulnak, hogy elégethessék szeretteik holttestét, miközben a temetkezési irodák és a krematóriumok megteltek az országban terjedő koronavírus-járvány miatt – számolt be a Sky News.
Miután Peking a múlt hónapban felhagyott a szigorú zéró-Covid-politikájával, a fertőzés ellenőrizhetetlen sebességgel ismét elkezdett terjedni.
A politikai fordulat óta az országban hivatalosan körülbelül öt koronavírusos halálesetről számoltak be, de a brit Airfinity tudományos adatszolgáltató cég becslései szerint már napi 14 700 halálesettel lehet számolni Kínában.
A temetkezési irodák túlterheltek lettek, és a családok nehezen találnak időpontot szeretteik elhamvasztására.
A közösségi médiában közzétett videókon az látszik, hogy a családok mostanra rögtönzött hamvasztásokat tartanak a szabad ég alatt és a parkolókban.
Az egyik felvételen az látszik, ahogy egy fakoporsót égetnek el egy gyalogút mellett. Egy másik videón egy csoport egy sanghaji parkolóban gyújtott tüzet.
A sanghaji Longhua temetkezési központ arról számolt be, hogy
naponta akár 500 holttestet is bevisznek hozzájuk, ami ötszöröse annak, mint amennyit a létesítmény általában kezelni képes
– jelentette a Bloomberg.
Jelenleg az egész rendszer megbénult
– mondta egy alkalmazott. A temetési szolgáltatások iránt olyan nagy az igény, hogy hosszú sorok kezdtek kialakulni a krematóriumokon kívül Sanghajban és Pekingben, és sok szolgáltatást január közepéig már lefoglaltak.
A kínai WeChat közösségimédia-platformon megosztott üzenetekben az egyik sanghaji lakos elmondta, hogy többféle módon is megpróbálta apját elhamvasztani, de eddig sikertelenül. A Bloomberg szerint a helyi hatóságok végül beavatkoztak, miután tiltakozások törtek ki több helyen, mert nem tudják a szeretteiket elhamvasztani. Nemzetközi szakértők figyelmeztettek, ha Kínában nem tesznek sürgősen valamit a járvány ellen, az idén legalább egymillió Covid okozta haláleset várható.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a koronavírus omikron-variánsának eddigi leggyorsabban terjedő változata az Egyesült Államokban decemberben egyre több embert fertőz meg. A szervezet járványügyi szakértője szerint a változatot jellemző mutációk segítik a fertőzőképességet. A legújabb omikron-variáns az októberben megjelent XBB újabb mutációja.
Kína visszaütéssel fenyegeti a Covid-korlátozásokat bevezető országokatA kínai kormány nem nézi jó szemmel, hogy számos ország, többek között az Egyesült Államok, India, Ausztrália és Franciaország is negatív Covid-tesztet kér a Kínából érkező utasoktól. |