tóth gabi
A magyar kormányfő csütörtökön a Twitteren reagált arra, hogy a belga rendőrség lefoglalt egy készpénzzel teli táskát a Kaili-ügyben. A Katarral kapcsolatos korrupciós ügy lehető legszélesebb kivizsgálását és az elkövetők szigorú megbüntetését sürgette Giorgia Meloni olasz kormányfő Brüsszelben ugyancsak csütörtökön, miközben egyre több olasz baloldali politikus neve merül fel a vizsgálatban.
Orbán Viktor a Police Fédérale bejegyzését osztotta meg a Twitter-oldalán, amely arról írt, hogy a belga rendőrség mintegy 1,5 millió eurót foglalt le a brüsszeli régióban házkutatások során az EP szocialista alelnökét is érintő korrupciós ügyben. A magyar kormányfő erre úgy reagált a közösségi oldalán: „Így néz ki a jogállamiság Brüsszelben.”
A legfrissebb sajtóértesülések szerint Eva Kaili még legalább egy hétig, élettársa, Francesco Giorgi pedig egy hónapig előzetes letartóztatásban marad. Mint ismert, őket és további két társukat a múlt hét végén állították elő a belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos, korrupció vádjával indított nyomozás részeként.
Giorgia Meloni az Európai Unió csúcstalálkozója előtt adott rövid nyilatkozatot, melyben pusztító hatásúnak nevezte a korrupciós botrányt. „A körvonalazódó történet aggasztó, a kiszivárgó hírek valami olyasmiről szólnak, amit elképzelni is nehezen lehetett. Ilyen üggyel szemben, úgy gondolom, sokat nyom a latban a reakció, amelynek határozottnak és erősnek kell lennie: mélyre kell hatolni és nem szabad engedményeket tenni" – jelentette ki. Hozzátette, az Európai Unió és a tagállamok hitele forog kockán.
Az Il Fatto Quotidiano című olasz napilap Manon Aubryval, az Európai Parlament (EP) francia baloldali képviselőjével közölt interjút. A baloldali frakcióvezető kijelentette, hogy az eddig őrizetbe vettek csak a jéghegy csúcsát képviselik. Megerősítette, hogy a korrupciós botrány legalább hatvan személyt érint, és többségük a szociáldemokraták (S&D), valamint az Európai Néppárt (EPP) politikusai. Aubry korábban közösségi oldalain közzétett videókkal hívta fel a figyelmet az EP-ben zajló „beszivárgásra".
Eva Kaili görög szociáldemokrata EP-képviselőt, az EP leváltott alelnökét, valamint három társát pénteken tartóztatták le a belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupciós ügyben zajló nyomozás részeként. Azóta vizsgálati fogságban vannak. A belga rendőrség közleménye szerint csaknem 1,5 millió eurót készpénzt foglaltak le a brüsszeli régióban házkutatások során.
Kailit kivéve az eddigi gyanúsítottak mindannyian olaszok: Francesco Giorgi, Kaili élettársa, a szintén őrizetbe vett Antonio Panzeri a munkatársa, korábban pedig Andrea Cozzolinóval dolgozott, aki jelenleg szintén egy belga börtönben várja meghallgatását.
A belga hatóságokkal együttműködő olasz pénzügyőrség Francesco Giorgi milánói lakásában további húszezer euró készpénzt foglalt le. Őrizetbe vették, majd szabadlábra helyezték Antonio Panzeri feleségét és lányát is. Az egykori szakszervezeti vezető Panzeri, aki 2004-től 2019-ig volt az EP tagja, jelenleg az Első cikkely nevű baloldali párt politikusa. A pártot többek között a Demokrata Pártból (PD) kilépett Massimo D'Alema volt miniszterelnök és a volt PD-főtitkár, Luigi Bersani alapította, Andrea Cozzolino pedig a PD tagja. Antonio Panzeri, korábban az EP emberi jogokért felelős albizottságának elnöke, 2019-ben megalapította a Fight Impunity nevű civilszervezetet, amelynek tiszteletbeli elnökségi tagja volt Dimitrisz Avramopulosz volt európai migrációs biztos, valamint Emma Bonino, aki korábban humanitárius biztosként dolgozott. Utóbbi kedden lemondott tisztségéről a szervezetben.
A korrupciós ügy további olaszokat is érint: a belga hatóságok közlése szerint lefoglalták a szintén Luigi Bersanihoz közel álló Davide Zoggia EP-irodáját és telefonjait, valamint vizsgálat alatt áll az európai intézményekben olasz baloldali politikusoknak dolgozó Donatella Rostagno, Federica Garbagnati és a már őrizetbe vett Niccolo Figa-Talamanca is, aki a No Peace Without Justice (NPWJ) nevű civil szervezet igazgatója. Az NPWJ-t az egykori olasz Radikális Párt hozta létre, amelynek Emma Bonino volt a vezetője.
„Néhány férges alma nem képviseli az európai parlament egészét " – mondta Antonio Tajani olasz külügyminiszter, az EP volt elnöke.
A baloldali La Repubblica úgy értesült, Francesco Giorgi a belga hatóságoknak tett vallomásában beismerte bűnösségét. Magára vállalt mindent élettársa Eva Kaili védelmében, akivel közös gyerekük van. A napilap úgy tudja, Francesco Giorgi elismerte azt is, hogy a civil szervezetek a pénz „tisztára mosására" szolgáltak. A napilap rámutatott, hogy Francesco Giorgi, Antonio Panzeri és Andrea Cozzolino a marokkói titkosszolgálattól (Dged) kapott pénzt. A Dgde embereivel Rabatban, Brüsszelben és Varsóban is találkoztak.
A belga igazságszolgáltatás azt teszi, amit az Európai Parlament (EP) elmulasztott megtenni – jelentette ki Alexander De Croo belga miniszterelnök, aki méltatta a belga igazságügyi minisztérium munkáját az EP leváltott szocialista alelnökét is érintő, Katarral kapcsolatos korrupciós ügy felgöngyölítésében.
A The Brussels Times című angol nyelvű belga hírportál szerdai beszámolója szerint a belga miniszterelnök kiemelte: a vizsgálat során eddig megismert részletek a belga hatóságok hosszú és alapos erőfeszítéseinek eredménye.
Azt mondta, hogy az Európai Parlamentnek bizonyára számos eszköze van saját működésének szabályozására, de úgy tűnik, az önellenőrzési rendszer nem elegendő. A korrupciós botrány azt bizonyítja, hogy több ellenőrzésre és nagyobb átláthatóságra van szükség az Európai Parlamentben.
De Croo közölte, a nyomozás jelenlegi szakaszában az ügyészség egyetlen országot sem nevezett meg. Ha a vesztegetés vádja bebizonyosodik, annak óhatatlanul hatása kell legyen az abban érintett országgal fennálló uniós kapcsolatokra – vélte.
„Először is a hiba azokkal van, akik hagyják magukat megvesztegetni. De nem csak ők a hibásak, az éremnek mindig két oldala van" – tette hozzá a belga kormányfő.
A belga igazságügyi minisztérium egyik illetékese elmondta, a belga titkosszolgálat több mint egy éven át dolgozott azon, hogy feltárja az Európai Parlament leváltott szocialista alelnökének és három társának korrupciós ügyét. A tisztségviselő a nyomozást jelentős, kiemelt ügynek nevezte, amelynek során a belga állambiztonság számos külföldi hírszerző szolgálattal együttműködve jutott a múlt hétvégén megismert részletek birtokába.
Eva Kaili szocialista európai parlamenti képviselőt, az EP leváltott alelnökét, valamint három társát pénteken tartóztatták le a belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupció vádjával indított nyomozás részeként. A gyanúsítottak azóta vizsgálati fogságban vannak. Meghallgatásukat december 22-én tartják.
A belga rendőrség Twitter-oldalán szerdán megjelent közlemény szerint csaknem 1,5 millió eurót foglaltak le a brüsszeli régióban házkutatások során a korrupciós ügyben.
A Katarral kapcsolatos korrupciós ügy lehető legszélesebb kivizsgálást és az elkövetők szigorú megbüntetését sürgette Giorgia Meloni olasz kormányfő Brüsszelben csütörtökön, miközben egyre több olasz baloldali politikus neve merül fel a vizsgálatban. A La Repubblica című napilap úgy értesült, hogy a brüsszeli korrupciós botrány három gyanúsítottja, név szerint Francesco Giorgi, Antonio Panzeri és Andrea Cozzolino a marokkói titkosszolgálattól (Dged) is kapott pénzt. Francesco Giorgi egyébként a korrupciós botrány első számú gyanúsítottjának, Eva Kaili baloldali görög EP-képviselőnek az élettársa. A katari szál mellett tehát megjelent a marokkói szál is.
Giorgia Meloni az Európai Unió csúcstalálkozója előtt adott rövid nyilatkozatot, melyben pusztító hatásúnak nevezte a korrupciós botrányt.
A körvonalazódó történet aggasztó, a kiszivárgó hírek valami olyasmiről szólnak, amit elképzelni is nehezen lehetett. Ilyen üggyel szemben, úgy gondolom, sokat nyom a latban a reakció, melynek határozottnak és erősnek kell lennie: mélyre kell hatolni és nem szabad engedményeket tenni– jelentette ki. Olaszország miniszterelnöke hozzátette,AZ EURÓPAI UNIÓ ÉS A TAGÁLLAMOK HITELE FOROG KOCKÁN.
Az Il Fatto Quotidiano című olasz napilap Manon Aubryval, az Európai Parlament (EP) francia baloldali képviselőjével közölt interjút. A baloldali frakcióvezető kijelentette, hogy az eddig őrizetbe vettek "csak a jéghegy csúcsát" képviselik.MEGERŐSÍTETTE, HOGY A KORRUPCIÓS BOTRÁNY LEGALÁBB HATVAN SZEMÉLYT ÉRINT, ÉS TÖBBSÉGÜK A SZOCIÁLDEMOKRATÁK (S&D), VALAMINT AZ EURÓPAI NÉPPÁRT (EPP) POLITIKUSAI.
Aubry korábban közösségi oldalain közzétett videókkal hívta fel a figyelmet az EP-ben zajló "beszivárgásra".
Ahogy arról az Origo már több alkalommal beszámolt,EVA KAILI GÖRÖG SZOCIÁLDEMOKRATA EP-KÉPVISELŐT, AZ EP LEVÁLTOTT ALELNÖKÉT, VALAMINT HÁROM TÁRSÁT PÉNTEKEN TARTÓZTATTÁK LEa belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupciós ügyben zajló nyomozás részeként. Azóta vizsgálati fogságban vannak.
Eva Kaili FORRÁS: GETTY IMAGES/2011 GETTY IMAGES/VLADIMIR RYS
Eva Kaili Gyurcsányné közeli ismerőse, és Soros György amerikai milliárdos egyik kedvenc európai szervezetében, a Külkapcsolatok Európai Tanácsában (ECFR) együtt dolgozott a bukott miniszterelnök feleségével.
A belga rendőrség közleménye szerintCSAKNEM 1,5 MILLIÓ EURÓT KÉSZPÉNZT FOGLALTAK LE A BRÜSSZELI RÉGIÓBAN HÁZKUTATÁSOK SORÁN.
Kailit kivéve az eddigi gyanúsítottak mindannyian olaszok:FRANCESCO GIORGI, KAILI ÉLETTÁRSA, A SZINTÉN ŐRIZETBE VETT ANTONIO PANZERI MUNKATÁRSA, KORÁBBAN PEDIG ANDREA COZZOLINÓVAL DOLGOZOTT, AKI JELENLEG SZINTÉN EGY BELGA BÖRTÖNBEN VÁRJA MEGHALLGATÁSÁT.
A belga hatóságokkal együttműködő olasz pénzügyőrség Francesco Giorgi milánói lakásában további húszezer euró készpénzt foglalt le. Őrizetbe vették, majd szabadlábra helyezték Antonio Panzeri feleségét és lányát is.
Az egykori szakszervezeti vezető Panzeri, aki 2004-től 2019-ig volt az EP tagja, jelenleg az Első cikkely nevű baloldali párt politikusa. A pártot többek között a szintén baloldali Demokrata Pártból (PD) kilépett Massimo D'Alema volt miniszterelnök és a volt PD-főtitkár, Luigi Bersani alapította. Andrea Cozzolino pedig a PD tagja.
ANTONIO PANZERI, KORÁBBAN AZ EP EMBERI JOGOKÉRT FELELŐS ALBIZOTTSÁGÁNAK ELNÖKE, 2019-BEN MEGALAPÍTOTTA A FIGHT IMPUNITY NEVŰ CIVIL SZERVEZETET, MELYNEK TISZTELETBELI ELNÖKSÉGI TAGJA VOLT DIMITRISZ AVRAMOPULOSZ VOLT EURÓPAI MIGRÁCIÓS BIZTOS, VALAMINT EMMA BONINO BALOLDALI OLASZ CSÚCSPOLITIKUS, AKI KORÁBBAN HUMANITÁRIUS BIZTOSKÉNT DOLGOZOTT, DE VOLT MÁR KÜLÜGYMINISZTER IS.Utóbbi kedden lemondott tisztségéről a szervezetben.
A korrupciós ügy további olaszokat is érint: a belga hatóságok közlése szerint lefoglalták a szintén Luigi Bersanihoz közel álló Davide Zoggia EP-irodáját és telefonjait, valamint vizsgálat alatt áll az európai intézményekben olasz baloldali politikusoknak dolgozó Donatella Rostagno, Federica Garbagnati, és a már őrizetbe vett Niccolo Figa-Talamanca is, aki a No Peace Without Justice (NPWJ) civilszervezet igazgatója. Az NPWJ-t az egykori olasz Radikális Párt hozta létre, melynek Emma Bonino volt a vezetője.
Az Origo 2019 májusában írt arról, hogy az EP-választási kampányban Emma Bonino Cseh Katalin momentumos politikussal, akkori EP-képviselőjelölttel parolázott.BONINO PÁRTJÁNAK AKKORI KAMPÁNYÁT PEDIG SOROS GYÖRGY TÁMOGATTA 200 EZER EURÓVAL.
"Néhány férges alma nem képviseli az európai parlament egészét "- mondta Antonio Tajani olasz külügyminiszter, az EP volt elnöke.
A baloldali La Repubblica úgy értesült,FRANCESCO GIORGI A BELGA HATÓSÁGOKNAK TETT VALLOMÁSÁBAN BEISMERTE BŰNÖSSÉGÉT.Magára vállalt mindent élettársa Eva Kaili védelmében, akivel közös gyerekük van. A napilap úgy tudja,FRANCESCO GIORGI ELISMERTE AZT IS, HOGY A CIVIL SZERVEZETEK A PÉNZ TISZTÁRA MOSÁSÁRA SZOLGÁLTAK.
A napilap rámutatott, hogy Francesco Giorgi, Antonio Panzeri és Andrea CozzolinoA MAROKKÓI TITKOSSZOLGÁLATTÓL (DGED) KAPOTT PÉNZT.A Dgde embereivel Rabatban, Brüsszelben és Varsóban is találkoztak.
Legalább december 22-ig előzetes letartóztatásban marad Eva Kaili, az Európai Parlament kedden leváltott szocialista alelnöke, élettársa, Francesco Giorgi pedig egy hónapig marad fogva tartásban, őket és további két társukat a múlt hét végén állítottak elő a belga hatóságok egy Katarral kapcsolatos korrupció vádjával indított nyomozás részeként.
Eva Kaili szocialista európai parlamenti képviselőt,AZ EP ALELNÖKÉT PÉNTEKEN TARTÓZTATTÁK LE A BELGA HATÓSÁGOK, AZÓTA VIZSGÁLATI FOGSÁGBAN VAN.
Az EP kedden, strasbourgi plenáris ülésén Kaili alelnöki megbízatásának megszüntetése mellett döntött. Emellett kizárták a görögországi szociáldemokrata PASZOK pártból és az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták (S&D) frakciójából is.
Kaili őrizetbe vett élettársa, az olasz Francesco Giorgi egy belga szocialista EP-képviselő, Maria Arena asszisztenseként dolgozott. A vádlottak között van továbbá Nicolo Figa-Talamanca, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatója, valamint egy volt olasz szocialista EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri is, aki jelenleg a Fight Impunity nevű, brüsszeli székhelyű civil szervezet elnöke.
FORRÁS: GETTY IMAGES/2011 GETTY IMAGES/VLADIMIR RYS
Kailinak és társainak szerdán kellett megjelenniük egy előzetes bírósági tárgyaláson. A La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap szerdai tájékoztatása szerintA NÉGY GYANÚSÍTOTT MEGJELENT A BÍRÓSÁGON, MEGHALLGATÁSUKAT AZONBAN DECEMBER 22-RE HALASZTOTTÁK.Az ügyben eljáró vizsgálóbíró döntése szerint addig vizsgálati fogságban kell maradniuk.
Arról, hogy egészen a per kezdetéig őrizetben maradnak-e, jövő heti meghallgatásukon döntenek. A vád ellenük:BŰNSZERVEZETBEN VALÓ RÉSZVÉTEL, PÉNZMOSÁS ÉS KORRUPCIÓ.Információk szerint Katar nagy összegű pénz- és áruajándékokkal próbálta befolyásolni az Európai Parlament politikai döntéseit.
A belga rendőrség Twitter-oldalán szerdán megjelent közlemény szerint közel 1,5 MILLIÓ EURÓT FOGLALT LE A BRÜSSZELI RÉGIÓBAN HÁZKUTATÁSOK SORÁN A KORRUPCIÓS ÜGYBEN.A házkutatásokat "a belga szövetségi ügyészségnek az Európai Parlamentben (EP) tevékenykedő személyeket célzó, korrupció gyanújával nyitott aktája nyomán indított vizsgálat részeként hajtották végre" - közölték.