kulcsár edina
Még több fegyvert akar Ukrajnának.
Az Egyesült Államokat és Európát is belesodorná az ukrajnai háborúba Soros György fia. Alex Soros nemrég egyebek mellett arról beszélt, hogy a nyugati hatalmaknak végre túl kellene lépniük az orosz atomfegyverekkel szembeni félelmükön, és akkor megvalósulhatna egy, a délszláv háborúhoz hasonló katonai beavatkozás Ukrajnában is.
„Abszolút győzelem nélkül nem lesz igazság és most az a fontos, hogy ki fagy meg előbb, mert nem hiszem, hogy a két fél között lehetséges lenne a tárgyalás” – így értékelte az orosz ukrán háborút Alexander Soros, egy, a Nyílt Társadalom Alapítványok által finanszírozott szervezet fórumán.
Vagyis
„Amire február 24-e vagy 25-e előtt azt mondtuk, hogy nem tesszük meg, már megtettük. Szankciók és fegyverszállítások vannak, amelyek megváltoztatják a dolgokat.
– folytatta Alexander Soros, aki előrelépésnek tartja a nyugati szankciókat és a fegyverszállításokat, de szerinte ennél több kell.
Úgy fogalmazott: „Azt mondják, hajlandók vagyunk harcolni Ukrajnáért. Igen! Az utolsó ukránig. Én azt gondolom mindannyiunknak küzdeni kell és le kell győznünk a nukleáris fegyverek miatt érzett feszélyezettségünket”.
Ha a nyugat túllépne az atomfegyverek miatt érzett félelmén, a spekuláns fia szerint akkor egy olyan beavatkozás is elképzelhető lenne, mint amilyen a délszláv háborúban történt. Vagyis, Soros Alexander szerint a nyugati országoknak katonákkal kellene részt vennie a háborúban.
Soros György fia háborúpárti előadást tartott és háborúba sodorná Amerikát és Európát – erről írt az Origo. A portál szerint Soros Alexander a jelenleginél nagyobb nyugati szerepvállalást akar, és bírálta, hogy az USA valamint az Európai Országok nem segítenek katonákkal is Ukrajnának.
A Külkapcsolati Tanács – ahol Soros Alexander elmondta gondolatait – a Soros-hálózat egyik fontos, háttéremberekből álló fóruma – írja a Magyar Nemzet A lap szerint
Nem a mostani az első, amikor a Soros-dinasztia tagjai háború-párti nézeteiket hangoztatják. Soros György májusban a davosi Világgazdasági Fórumon nevezte a szabad világ megőrzésének Vlagyimir Putyin bukását és állította be a nyílt és zárt társadalmak küzdelmeként az ukrajnai háborút
Nem sokkal korábban pedig egyik kedvelt szócsövén a Project Syndicate portálon keresztül képviselt militarista álláspontot, amikor
ALEXANDER SOROS ÚGY VÉLTE, HOGY NYUGAT-EURÓPÁNAK ÉS AZ USA-NAK MÁR RÉG HÁBORÚZNIA KELLENE OROSZORSZÁGGAL, S HA UTÓBBI NEM RENDELKEZNE ATOMARZENÁLLAL, AKKOR MÁR MEGTÖRTÉNT VOLNA EGY AHHOZ HASONLÓ KATONAI BEAVATKOZÁS, MINT AMILYET A NYUGAT HAJTOTT VÉGRE AZ EGYKORI JUGOSZLÁVIA TERÜLETÉN AZ 1990-ES ÉVEKBEN, A DÉLSZLÁV HÁBORÚ IDEJÉN.
Alexander Soros szerint békekötés sem lehetséges az ukrajnai konfliktus szerepelői között. Mint kifejtette, nem hisz abban, hogy a két fél tárgyalóasztal mellett rendezheti a helyzetet, s szerinte az a fő kérdés, hogy ki fog előbb „megfagyni", vagyis abbahagyni a hadviselést. Ifjabb Soros a jelenleginél nagyobb nyugati szerepvállalást nevezett kívánatosnak, és BÍRÁLTA, HOGY AZ USA, VALAMINT AZ EURÓPAI ORSZÁGOK NEM SEGÍTENEK KATONÁKKAL IS UKRAJNÁNAK.
Soros előrelépésként említett különböző ellentmondásos nyugati intézkedéseket – köztük az ukrán félnek küldött fegyverszállítmányokat, és az Oroszország ellen bevezetett szankciókat –, ráadásul mindezt kevesellte.
SZERINTE AMERIKÁNAK ÉS NYUGATI SZÖVETSÉGESEINEK CSELEKVŐ – VAGYIS KATONAILAG AKTÍVABB – FÉLKÉNT KELLENE FELLÉPNIÜK AZ UKRAJNAI KONFLIKTUSBAN, AHELYETT, HOGY A „SZOKÁSOS SZERELEMÜNNEPEIKEN" A SAJÁT KULTÚRÁJUKAT ÉLTETIK.
A Külkapcsolati Tanács a Soros-hálózat egyik fontos, háttéremberekből álló fóruma, ahol a számukra legfontosabb politikai kérdésekről egyeztetnek. A think tank ülésein időnként magyar tagok – például Bajnai Gordon egykori baloldali miniszterelnök, valamint Dobrev Klára, Gyurcsány Ferenc felesége – is képviseltetik magukat, s maga Soros György is rendszeresen mond ott beszédeket.
Az ukrajnai konfliktus kapcsán a tőzsdepekuláns egy másik kedvelt szócsövén, a Project Syndicate nevű portálon szólalt meg először, erősen militarista álláspontot képviselve. A március első felében kelt írásában a harmadik világháború kitörésével riogatott, s vadászgépek szállítását is sürgette Ukrajnába. Úgy vélte, hogy a MiG típusú repülők bevetése döntheti el a fegyveres konfliktust.
Soros György a májusi, Davosban tartott Világgazdasági Fórumon is háborúpárti nézeteinek adott hangot: ismét a harmadik világháború kitörésének lehetőségét emlegette, s a "szabad világ" megőrzésének előfeltételének nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök erőire mért vereséget. A milliárdos üzletember az ukrajnai konfliktust a nyílt és a zárt társadalmak küzdelmeként állította be.
Mindezt árnyalja, hogy a Soros-hálózathoz kötődő egyik brókercég komoly anyagi érdekekkel rendelkezik Ukrajnában. A Tomas Fiala tulajdonában álló Dragon Capital mára az egyik legnagyobb ilyen vállalat a keleti szomszédunknál, s több szektorban is jegyez befektetéseket. Fiala eközben a Transparency International Ukraine vezetőségének is a tagja, az általa vezetett brókercég pedig a Soros Alapítvánnyal közösen hozta létre az Új Ukrajna Alapot (New Ukraine Fund), még 2015-ben.
Ugyancsak érdekes egybeesés, hogy mintegy két hónappal ezelőtt, épp azt megelőzően tárgyalt Soros György brüsszeli szövetségese, az Európai Bizottságot alelnöklő Frans Timmermans a Shell olajipari vállalattal, hogy Alexander Soros egyértelmű utasítást adott az Európa Uniónak, kövesse a Shell példáját, és szigorítsa az Oroszországból történő olajbeszerzésre vonatkozó korlátozásokat.