kulcsár edina
7,3-es erősségű rengést idéztek elő az észak-tokiói öbölben volt, ahol 12 sportág versenyei zajlanak majd. Modellezték a sérültek ellátását is.
A tokiói olimpia szervezői földrengés-szimulációt végeztek az újonnan épült Ariake Arénában, a tornaversenyek helyszínén – jelentette az MTI.
A japán főváros biztonsági főnöke, Jarimizu Hiroja a gyakorlatot követően elmondta, hogy 7,3-es erősségű rengést idéztek elő, melynek epicentruma az észak-tokiói öbölben volt, ahol 12 sportág versenyei zajlanak majd jövő nyáron. A gyakorlat során 350 „néző” volt a csarnokban, melyből a mentősök, illetve a rendőrség, tűzoltóság és az önvédelmi erők tagjai menekítették ki őket.
„A cél az volt, hogy modellezzük, vészhelyzet esetén a szervezők és a város vezetése hogyan tud együttműködni. Úgy gondolom, a célunkat megvalósítottuk, a felek jól kommunikáltak egymással”
- mondta Jarimizu, aki arról is beszélt, hogy a gyakorlat során japánul és angolul is bemondták és kiírták a teendőket a csarnokban, ahol a menekítésben segédkezők több „sérültet elláttak”, mielőtt a kijáratokhoz segítették volna őket.
A távol-keleti szigetország a Föld egyik leggyakrabban földrengésektől sújtott területe, évente átlagosan 1500 rengést mérnek, igaz, ezek túlnyomó része nem okoz súlyos károkat.
Ugyanakkor az elmúlt évtizedekben több, katasztrófát okozó földrengés is volt Japánban. A Kobét megrázó 1995-ös földrengés 6400 halálos áldozatott követelt, míg 2011-ben az ország északkeleti partját ért nagy erejű természeti csapásban 18 000-en hunytak el. A több mint nyolc éve történt 9-es erősségű földmozgás hatására szökőár pusztított, amely romba döntötte a fukusimai atomerőmű egy részét is, így a térséget nukleáris katasztrófa is sújtotta.