kulcsár edina
Kevés hazai születésû játékosa van vb-selejtezõs ellenfelünknek.
A magyar labdarúgó-válogatott október 7-én Svájcban lép pályára világbajnoki selejtezőn. A csoportot vezető házigazdák kezdőcsapatában általában nagyítóval kell keresni a svájci születésű játékosokat, pedig 20 éve még csak tisztán hazai labdarúgókból állt a keret.
A különböző nemzetiségű játékosok honosítása bevett szokás a sportban, de vannak országok, ahol ezek már-már extrém méreteket öltenek. Erre a legjobb példa a svájci nemzeti csapat, amelynek a márciusi, Lettország elleni kezdőtizenegyében mindössze három játékos – Fabian Schär, Yann Sommer, Stephan Lichsteiner – számított tősgyökeres svájci állampolgárnak.
A többiek nagy része a volt Jugoszlávia egyes országaiból származik, nem is beszélve, olyan nációk gyermekeiről, mint Elefántcsontpart, Kamerun vagy a Zöld-foki Köztársaság. Igazi világválogatott tehát a svájci, de nem a névsor erősségét tekintve.
A honosított játékosok nagy százaléka gyerekkorában, szüleivel érkezett Svájcba, akik a szegénység vagy a háborúk elöl menekülve kezdtek új életet az országban. A válogatott sokszínűségét persze nem mindenki nézi jó szemmel, a gárda egyik sztárja, a Juventust erősítő Lichtsteiner is odaszúrt korábban a témában.
Mindig fontos, hogy a játékosok egyértelműen svájci identitással rendelkezzenek, de ez elmondható minden országra
válaszolta a védő arra a kérdésre, hogy nincs-e túl sok koszovói származású a válogatottban.
A sokszínűségre jó példa a Xhaka testvérek helyzete, hiszen a 2016-os Eb-n egymás ellen játszhattak, Granit a svájci, míg Taulant az albán együttest erősítette.
A legtöbben azonban nem bánják a dolgot, hiszen csak hazai születésű labdarúgókkal nem valószínű, hogy bármelyik világversenyen lejátszanák a svájci himnuszt. A magyar válogatott szinte esélytelenként lép majd pályára Bázelban, a világválogatott ellen...