tóth gabi
Ezzel a trükkel versenyeket lehet nyerni, ezért sokan használják. Bár az is igaz, hogy az Iron Ladynek nem minden esetben lenne erre szüksége, annyival gyorsabb a többieknél.
Sok összetevője van annak, hogy Hosszú Katinka már kétszeres olimpiai bajnoknak vallhatja magát (és még hol a vége…), most egy újabb rejtély oldódott meg a sikerességével kapcsolatban.
Az éles szemű sportkedvelőknek feltűnhetett, hogy számos úszóklasszis a verseny végén leveszi a fejéről az úszósapkát, miután célba ért. Az úszósapka alatt pedig egy másik fejfedő van, többek között Katie Ledecky, Michael Phelps és Hosszú Katinka is két sapkát húz a fejére, hogy csak a legnagyobb ászokat említsük.
De miért csinálják ezt, mit érnek el vele? Két fő oka van ennek, a stabilitást és a sebességet tudják ezzel a megoldással növelni. Az alsó sapka latex anyagból készül, ami jobban megmarad az úszók fején, viszont könnyen meggyűrődhet, ami zavarja a versenyzőket. Ezért erre ráhúznak még egy sapkát, ami szilikon anyagból készül, ez értelemszerűen kevésbé gyűrődik.
Íme a kétsapkás megoldás Hosszú esetében:
Ha pedig nem gyűrődik a sapka, akkor az úszó vízfekvése is jobb lesz, gyorsabban tud haladni, ezzel pedig századmásodpercnyi előnyhöz juthat azokkal a vetélytársakkal szemben, akik egy sapkát vesznek fel, ezen pedig versenyek, vagy akár olimpia érmek is múlhatnak.
Ha már az úszósapkáknál tartunk, érdemes megemlíteni Szun Jangot, aki megnyerte a férfi 200 méteres gyorsúszás döntőjét, majd a sapkáját ki akarta hajítani a kínai közönséghez, de hiba csúszott a műveletbe.