kulcsár edina
Jubilál egymás ellen a horvát és a magyar válogatott. Focistáink most egymás ellen küzdenek, de olyan is volt, hogy közös célért harcoltak a felek.
Noha szomszédok vagyunk, csak tizedik alkalommal csap össze egymással szombaton a magyar és a horvát fociválogatott. Ennek persze oka van: a második világháború után a Balkán-válság 1991-es kitöréséig nem találkoztak a felek, a horvátok ugyanis Jugoszlávia tagállamaként szerepeltek.
A mostani, 10. találkozó előtt összegyűjtöttünk öt érdekességet a múltból.
A horvátok elleni mérlegünk nem túlságosan hízelgő. Mindössze egyszer nyertünk, mégpedig a legelső meccsen, 1940 májusában 1-0-ra. Az ellenfél akkor nem más volt, mint a Horvát Bánság. 1942-ben még a Horvát Állam tizenegyével is összecsaptunk, akkor 1-1 lett a végeredmény.
A horvátok amúgy háromszor győztek, igaz, Budapesten egyszer sem.
A Siklóson született, de horvát felmenőkkel rendelkező Sztipánovics Barnabás nagy kedvenc volt déli szomszédunknál. A Rijeka színeiben ontotta a gólokat, bajnoki ezüstérmet szerzett, s már az is megfordult a horvátok fejében, hogy "átigazolják" az akkor világbajnoki bronzérmes válogatottjukhoz.
Az ügyet gyorsan lezártuk: Sztipánovics 1999-ben bemutatkozott magyar színekben, igaz, soha többé nem szerepelt a nemzeti csapatban. De legalább így a horvátban sem...
A két ország futballja között egyre nagyobb az együttműködés. Az 1998-ban világbajnoki bronzérmet szerző horvát csapat alapembere, Robert Jarni ugyanis 2014-ben a Pécs vezetőedzője lett, tavaly pedig a Puskás Akadémiához írt alá. Csapattársa, a vébégólkirály Davor Suker legutóbb labdákkal támogatta a felcsúti intézményt.
A jó viszony kölcsönös, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester az eszéki focicsapat tulajdonosa lett.
2004-ben óriási felháborodást keltett, hogy a magyar szövetséget sokáig támogató MOL a horvát labdarúgást szponzorálta a továbbiakban. A vérmesebb hazai drukkerek megfogadták, hogy a jövőben nem is tankolnak a cég kútjainál.
Magyarország és Horvátország 2007-ben közösen szállt harcba a 2012-es Európa-bajnokság rendezéséért. A csapat nagy reményekkel utazott a walesi Cardiffba, a végső döntés helyszínére.
Az eredmény lehangoló volt, Lengyelország és Ukrajna nyert, a mieink nem kaptak szavazatot.