tóth gabi
A Bayernnél kiakadtak a szurkolók, Franciaországban még nem. Soha nem találod ki, hol épül a következõ, feneketlen kasszájú fociklub. Felérhet a PSG, a Chelsea vagy a Manchester City mellé?
Jó edző? Ügyes utánpótlásképzés? Tudatos csapatépítés? Ugyan már, a modern, pénzközpontú futballban az a lényeg, hogy melyik klubnál sikerül megcsípni egy-egy amerikai mágnást, orosz oligarchát vagy arab olajsejket! Megannyi ilyen példa után, a jelek szerint épül a következő európai sztárcsapat – méghozzá a francia harmadosztályban.
A harmadik vonalban is csak a 11. helyen áll, mégis az élvonalba jutást célozza meg a CS Sedan. A – most még? – kiscsapat új befektetője Fahad bin Faiszal al Szaud herceg. A szaúdi uralkodóház egyik tagja az ország külföldi befektetési alapját vezeti, s korábban a Liverpool többségi tulajdonrészére is vevő lett volna.
Az AFP hírügynökség jelentése szerint egyelőre csak rongyos 50-60 millió eurót tervez beleölni a kis francia klubba. Viszonyításképpen: ez mintegy 16-19 milliárd forint, mintegy 4-5-szöröse az idehaza kiemelkedően gazdag, zsíros szponzorpénzekkel gondosan teletömött, BL-csoportkörbe vágyó Ferencváros költségvetésének.
(Lapozz! Folytatás a következő oldalon!)
Fahad herceg nem csak új játékosokra, de az edzőközpont fejlesztésére is költene, és tervezi a szoros együttműködést a brazil sztárklubbal, a Flamengóval.
Sokan kérdezik: miért éppen a Sedan? Ennek több oka is van. Az együttműködésünk alapja nem csak a sportbeli, de a szociális és a gazdasági érdeklődés is
- utalt a feneketlen burnuszzsebű arab üzletember a belga és a luxemburgi határhoz közeli régió dinamikus fejlődésére.
A focistáknál persze a mihamarabbi élvonalba jutás a cél. Hogy ott, vagy később a nemzetközi porondon mire viheti a Sedan, egyelőre a jövő zenéje. Egy biztos: a szaúdi herceg nem szereti, ha a katariak pénzéből a világ egyik legjobbjává lett Paris Saint-Germainhez hasonlítják a projektet.
Nem szeretem az összehasonlítást. Nekik is megvan a maguk stratégiája, mint ahogy nekünk is.
A Sedan elnöke, Marc Dubois történelmi pillanatnak nevezte a partneri szerződés megkötését.
Más a helyzet a Bayern Münchennél: ott a világ egyik leggazdagabb klubjánál szállt be szponzorként egy katari repülőtér. A német szabályozás nem engedi, hogy a klubok többségi tulajdonrésze egy kézbe kerüljön. A bajor szurkolók azonban azt is nehezményezik, hogy imádott csapatuk vezetői lemondtak az elveikről, és hirdetőként elfogadták a katari dollármilliókat.
2009-ben még így nyilatkozott Karl-Heinz Rummenigge:
Csak olyan partnerről lehet szó, amely tökéletesen illik az FC Bayern filozófiájához. Tehát nem jön sejk Dubajból, sem orosz oligarcha Moszkvából
- utalt a Bayern-vezér a Manchester City vagy éppen a Chelsea példáira.
Ehhez képest, most örömmel fogadta a dohai Hamad-repülőtéren keresztül érkező katari pénzhegyet. A Bayern szurkolói csoportjai tiltakoznak, szövetségük vitafórumot tervez, amelyre az Amnesty International szakértőit is várják.
Mint ismert, a 2022-es világbajnokságnak otthont adó Katarban embertelen módon dolgoztatják vendégmunkások százezreit. Több tucatnyian haltak már meg a nagyszabású építkezéseken.