kulcsár edina
Mutatjuk, mit érdemes tudni Feröer-szigetekrõl. Arról például hallottatok, hogy a szigeten több a juh, mint az ember? A játékosok között akad börtönõr, a nagy szél miatt pedig segítõt kaphat a tizenegyesrúgó?
Különös ország érkezik focizni csütörtökön Magyarországra. A mieink Eb-selejtezőt játszanak a feröeriek ellen. Mutatjuk, hogy mit érdemes tudni a szigetországról.
Szinte hihetetlen, de Feröer-szigetek lakossága kisebb, mint az ott tenyésztett juhok száma. Az emberek jelenleg 49 ezren vannak, rájuk 75 ezer juh jut. Az ország dán neve magyarra fordítva Juh-szigetet jelent.
Csoda-e, hogy az országban élők nagy része állattenyésztéssel foglalkozik?
2. Imádják a focit
Az ország egynegyede sportol, s a lakosság több mint tíz százaléka, azaz 5 ezer ember igazolt sportoló.
Pedig túlzás lenne futballóriásnak nevezni a feröerieket, náluk már egy-egy győzelem is felér egy világbajnoki szerepléssel.
Évekig Jens Knudsen kapus jutott mindenkinek eszébe a feröeri válogatottról. Ahogy a mi Király Gáborunkat mackónadrágjáról ismerik fel, Knudsent a bojtos sapkájáról.
Ebben védett ugyanis mindig, ha esett, ha fújt, a nemzeti együttesben összesen 65 alkalommal.
A keret nagy része amatőr, azaz csak munka mellett focizik. A csapatkapitány, Frodi Benjaminsen például asztalosból lett börtönőr. A márciusi, románok elleni bukaresti selejtezőt éppen a munkája miatt hagyta ki.
A helyi válogatottsági rekorder ellenünk is csak néző lesz, eltiltása miatt a lelátóra kényszerül.
Feröer-szigetek szeles ország, éppen ezért külön szabályt kapott a nemzetközi fociszövetségtől. Kimagaslóan nagy szélben egy csapattárs segítheti a tizenegyesrúgót, úgy, hogy a büntető előtt a tizenegyesponton tartja a labdát. Így a játékszert nem fújhatja el a szél.