tóth gabi
Pápai áldással jutott fel a lengyel bajnokság élvonalába egy apró falvacska focicsapata. A Ripost összegyûjtötte a magyar és nemzetközi példákat, Perecestõl Felcsútig, Hoffenheimtõl Andorráig.
Kis túlzással annyi betűből áll a Termalica Bruk-Bet Nieciecza futballcsapatának neve, mint ahányan lakják a lengyel falucskát. A 750 lelket számláló Nieciecza csatlakozott azokhoz az apró településekhez, amelyek élvonalbeli fociklubokkal büszkélkednek.
A Bild cikke szerint családias a csapatvezetés: az elnöki teendőket Danuta asszony látja el, de a pénzt férje, Krzysztof Witkowski adja. A dúsgazdag építési vállalkozó cégét az alapítása tavalyi, 30. évfordulóján megáldotta Ferenc pápa. A focisták is attól fogva kaptak szárnyakat.
A 2262 férőhelyes stadionból egyelőre a 100 kilométerre lévő Krakkóba kényszerülnek „albérletbe” – amíg Witkowski felépíti a csilivili, európai kupaszereplésre is alkalmas arénát.
Különleges, de Magyarországon és külföldön sem teljesen egyedi ez a történet. Az egyetlen főúttal, templommal és iskolával, ellenben két bolttal is büszkélkedő falu még csak nem is a legkisebb ilyen a sportág történetében.
A honi NB I legújabb, nagyra nőtt focitörpéje, Felcsút például a tavalyi adatok szerint 1824 lakost számlál, ezzel e tekintetben magyar „csúcstartó”. Korábban, még a 40-es évek elején a magyar élvonalban szerepelt a Tokodi Üveggyár csapata. Akkortájt 4000 körüli lélekszámú volt a község, hasonlóan a 2. világháború után NB I-es Pereceshez (a bányásztelepülést 1950-ben csatolták Miskolchoz).
A 90-es években aztán az alig pár száz fővel népesebb Agárd csapatát repítette két évre az élvonalba a Gázszer nevű cég. Stadler József akasztói kártyavár-birodalmának zászlóshajója, a Stadler FC négy évig szerepelt az NB I-ben.
Nemzetközi szinten kézenfekvő példa a német Bundesligában szereplő Hoffenheim. A klub beceneve is: "Falusiak". Szalai Ádám kenyéradója az egyik leggazdagabb német üzletember, Dietmar Hopp, aki az alig több mint 3000-es faluban nőtt fel. Hoffenheim azóta már Sinsheim része, a csapat ultramodern stadionja is a városban épült föl.
Ami az európai topligákat illeti, az olasz Serie A-ban szereplő Chievo helyzete is hasonló: a mintegy 4500 fős település Verona városrésze.
Ezen kívül leginkább a foci szempontjából periférikus bajnokságokban fordulnak elő a felcsúti, vagy éppen a lengyelországi példához hasonló, netán még kisebb falvak csapatai. Andorrában, San Marinóban, a Feröer-szigeteken, Walesben, Izlandon és több exjugoszláv államban sorjáznak a hasonló példák.
A Nemzeti Sport 2013-as gyűjtése alapján az abszolút csúcstartó a 104 lakosú andorrai Aixovall volt (a stadionba vagy 10-szer annyian férnek be!). A 3000-es Santa Colomának máig két csapata is a helyi első osztályban szerepel. A Feröer-szigeteken a 199 fős Streymnes klubja, az EB/Streymur jelenleg a 10 csapatos Premier League sereghajtója, de 2012-ben még története második bajnoki címét nyerte.