kulcsár edina
Az interneten riadóztatott egy Mezőkovácsházán élő férfi, mert megpróbálták őt tőrbe csalni. D. Áron épp munkából tért haza, amikor egy különös WhatsApp-üzenetet kapott a telefonjára.
A lehető legkreatívabb eszközzel próbálkoznak az internetes csalók, hogy ellopják mások pénzét. Az utóbbi időben különös WhatsApp-üzenetet küldenek idegeneknek. Többen is beszámoltak róla az interneten, hogy a világ távoli részeiről próbálkoznak, a trükkjük pedig csalogató, és ha valaki bedől nekik, néhány kattintás után a csalók minden pénzét elnyelik.
A kiberbűnözők szinte ugyanazzal a szöveggel, vélhetően kitalált cégek nevében toboroznak munkaerőt, magas fizetést ígérve. Úgy látszik, a magyar családokat is megpróbálják a hálójukba fogni. Májusban ugyanis többen arról számoltak be az egyik, netes csalókat leleplező Facebook-csoportban, hogy munkaerő-toborzással kapcsolatos WhatsApp üzenetet kaptak. A cégek általában különbözőek, de a séma ugyanaz: néhány óra otthon végezhető munkáért cserébe napi közel 200 ezer forintos álomfizetést ajánlanak. Vigyázz velük!
Május 25-én szombaton D. Áronnál is bepróbálkoztak. A mezőkovácsházi férfi épp munka után tért haza, amikor pittyegett a telefonja. Egy WhatsApp-üzenetet kapott, amelyben a csaló egy külföldi telefonszámról, egy cég osztályaként – tehát nem személyként – mutatkozott be neki.
Üdvözöljük! A ... Group humánerőforrás-osztálya vagyok, és jelenleg részmunkaidős csapatot keresünk. Részmunkaidőben dolgozhatsz, és csak a mobiltelefonodat használhatod. A részmunkaidős ütemterv mindössze 1-2 óra! Naponta fizetett: 35 000 Ft -180 000 Ft. Ha érdekel ez a munka, kérjük, lépjen kapcsolatba velünk WhatsApp-on további részletekért.
– fogalmaztak az üzenetben, aminek a végére a csaló egy linket is tett, hogy az áldozat rákattintson.
Áron szerencsére nem dőlt be az üzenetnek, őt ugyanis az elmúlt években többször is próbálták átverni: hamis csomagküldő cégtől kapott SMS-t, kamu banki tranzakciós jóváhagyásról, hamis e-mail-címről, amit a bankja nevében küldtek. Egyszer pedig egy társkereső applikáción is próbálkoztak nála a kiberbűnözők. „Én ezeken már jót nevetek. Sosem kattintottam rá linkekre, és nem is válaszolok. Azért dühítő, hogy nem tudom, honnan volt meg neki a számom” – mondta a Ripostnak Áron.
Rögtön rájött, hogy átveréssel van dolga.
Elég sok gyanús jel utal rá, hogy csalás lehet. Kezdjük azzal, hogy nincs indonéz kapcsolatom, így el nem tudom képzelni, honnan van meg nekik a számom? Amiről érkezett az üzenet, indonéz szám volt. A megfogalmazás arra utal, hogy gépi fordítás. Mindezek ellenére még lehetne is valós, azonban, ha befektetett munka nincs arányban a fizetéssel, akkor az már gyanús. Arról nem is beszélve, hogy WhatsApp-os megkeresés, WhatsApp-on várja a választ, mégis linket küld. Ezek együtt mindenképpen arra engednek következtetni, hogy jobb messzire kerülni őket
– vonta le a következtetést a mezőkovácsházi férfi.
A csalókat leleplező Facebook-csoportban riadóztatott posztjával a kamu üzenet miatt. Rögtön kiderült; mást is próbáltak átverni a fenti üzenettel. „Nekem euróban kínáltak fizetést, napi 150 (58 ezer forint) és 22 ezer euró ( 846 ezer forint) között” – írta egy hozzászóló, mire egy másik férfi hozzáfűzte: őt pakisztáni és vietnámi számról is keresték, vélhetően ugyanezek a csalók.
Mutatjuk a képet a csalók WhatsApp üzenetéről:
Egy harmadik hozzászóló a csalók fedősztoriját is tudta.
Velem is próbálkoztak. Különböző Facebook posztok (hirdetések) lájkolására és hozzászólások írásához keresnek embereket, ez legalábbis a fedősztori. Nehogy bedőljetek!
– figyelmeztetett.