kulcsár edina
Óriási csalásokra derült fény! Egyszerre két iskolában találtak fantomdiákokat az adónyomozók. Százmilliós kárt okoztak a bûnözõk.
30 millió forintot vágtak zsebre azok a igazgatók, gazdasági vezetők és tanárok, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a valóságban nem létező diákokat járattak iskolájukba. A Szabolcs megyei oktatási intézmény több helyen is működtetett telepet. A csalást a támogatás megszerzése miatt követték el.
A 311 fantomdiákot egy alapfokú művészetoktatási intézmény padjaiban keresték az adóhivatal pénzügyi nyomozói, de hiába.
A nem létező diákok adatait úgy szerezték meg, hogy a beiratkozást nyereményjátékokkal tették vonzóbbá. Így akik jelentkeztek a tévék reményében, megadtak magukról minden információt.
A csalók az iskola naplójában úgy próbálták álcázni a stiklit, hogy leosztályozták a nem létező diákok teljesítményét. A 36 gyanúsított ellen költségvetési csalás és magánokirat hamisítás miatt folytattak nyomozást. Az iskola bankszámláját zárolták.
Az iskola ügyében hamarosan vádat emel a Nyíregyházi Járási Ügyészség, az elkövetők kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést kaphatnak.
Az előbbihez kísértetiesen hasonlít egy Csongrád megyei ügy is. Ebben az esetben a vádlottaknak, két nőnek - az alapítványi iskola vezetőinek - több száz millió forintos csalás miatt kell felelniük - írja a szegedma.hu.
A két nőt az ügyészség üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével, és hamis magánokirat felhasználásával vádolja.
Az alapítvány országszerte, 32 helyen szervezett érettségire felkészítő gimnáziumi képzést. Ennek anyagi hátterét részben költségvetési támogatás jelentette. A vádlottak a beadott igényléseken olyan tanulókat is feltüntettek, akik nem jelentkeztek a képzésekre vagy félbehagyták tanulmányaikat. A mintegy kétezer hallgató után jogosulatlanul felvett támogatással összesen 329 millió forint kárt okoztak.