Krausz Gábor
A fagyos égi óriás gazdag a szerves anyagok készlete terén, de ez tényleg azt jelentheti, hogy itt rejtőzik a földönkívüli élet?
Az új kutatás jelent meg, ami a Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan esetleges életformáira és annak lehetséges megjelenésére fókuszál. A Titan, mely 1,2 milliárd kilométerre található a bolygónktól, Föld-szerű a felszínen, azonban a belsejében egy teljes óceánvilág van.
Az Antonin Affholder által vezetett nemzetközi kutatócsoport a Titan szerves kémiáját vizsgálta. A kutatás, amely a The Planetary Science Journalban jelent meg, különös figyelmet fordított a fermentációra, az élőlények túlélésének egy korai folyamatára.
Affholder szerint annak ellenére, hogy a Titan szerves anyagokban gazdag, ezek nem feltétlenül jelentenek élelmiszerforrást. Arra is rávilágított, az óceán nagy, de a felszíni és óceáni szerves anyagok közötti csere korlátozott, ezért árnyaltabb megközelítés szükséges.
A kutatás egy egyszerű aminosavra, a glicinre koncentrált, amely a naprendszerünk ősi anyagában is bőségesen jelen van. Az eredmények szerint a Titan felszín alatti óceánja elméletileg lehetőséget nyújthatna a glicin fermentációjára ismert földi élőlények által.
Új tanulmányunk azt mutatja, hogy ez a készlet csak egy nagyon kis, legfeljebb néhány kilogramm súlyú mikrobapopuláció fenntartásához elegendő, ami egy kis kutya tömegének felel meg. Egy ilyen parányi bioszféra átlagosan kevesebb, mint egy sejt per liter víz a Titan teljes hatalmas óceánján.
Ebből következőleg a hold gazdag szerves készlete nem annyira hozzáférhető lakhatóság szempontjából, mint azt eddig gondolták.
A kutatók további vizsgálatokat szorgalmaznak, mivel lokális szerves anyag-koncentrációk, például a jégkéreg alatt, ígéretesebb körülményeket nyújthatnak. Egyedül a glicin fermentációjára alapozott élővilágot nehéz lenne észlelni, de más anyagcserék jelentősebb globális populációt eredményezhetnek - írta a Unilad.