Szoboszlai Dominik
A Vörös bolygó számtalan titkot tartogat, képes meglepni még a legfelkészültebb kutatókat is.
A NASA közölte, hogy a Curiosity marsjárója véletlenül összezúzott egy sziklát a Marson, amiből valamiféle sárga anyag került elő. A Vörös bolygó kapcsán persze a legfőbb kérdés az, hogy létezhetett-e rajta valaha élet, és ezek az új információk mindig egy kicsit közelebb visznek a válaszhoz.
A Curiosity a NASA egyik legfejlettebb eszköze, amely adatokat gyűjt a bolygó kémiai és geológiai összetételéről. A marsjáró az elmúlt időszakban a Gediz Vallis régiót vizsgálta, amely egy vízfolyás nyomait őrzi. A Curiosity eközben áthaladt egy szikladarabon, amely összetört alatta, így került elő az eddig nem látott sárga anyag. A vizsgálatok szerint kén került elő, ráadásul tiszta formában.
Nem kellene itt lennie és most meg kell értenünk, miként került ide.
- nyilatkozta a felfedezésről A NASA tudósa, Ashwin Vasavada. Hozzátette, a kén csak speciális geológiai és kémiai környezetben tud kialakulni olyan folyamatok során, amelyek a Mars kapcsán eddig nem voltak ismertek. A kén felfedezése itt azért jelentős, mert számos biológiai folyamathoz felhasználható - írja a sciencealert.com.
A kutatók szerint sok olyan dolog van, amit nem tudunk a Mars geológiai történetéről, de a Mars felszínén fellelhető tiszta kéndarabok felfedezése arra utal, hogy van valami elég nagy dolog, amiről nem tudunk...