5°C
9°C

Miklós névnapja

RETRO RÁDIÓ

A kutatók szíve is összeszorult attól, ami a vadkamerán megjelent a Kis-Balatonnál

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2025. 02. 07. 07:00
Frissítve2025. 02. 07. 08:57

Vészjósló képsorok kerültek elő.

A Kis-Balatonon a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette egy új, jövevény emlősfaj, a nutria jelenlétét. A felvételek alapján egy kifejlett példány került elő, amely valószínűleg a déli befolyó patakokon vagy a Zala folyó mentén érkezett ide. 

A nutria Dél-Amerikában őshonos, vízhez kötődő emlős, amely 4-8 kilogramm közötti testsúlyával a második legnagyobb rágcsáló hazánkban, a hód után. Leginkább a tiszta vizű, vízinövényekben gazdag területeket kedveli, terjeszkedéséhez Európában jelentősen hozzájárul a telek enyhülése - írja a BalatonScience.

A nutria az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékén is szerepel, mivel komoly ökológiai és gazdasági károkat okozhat. Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat, ami jelentősen csökkenti az adott terület biológiai sokféleségét. Télen a vízinövények gyökereit is kiássa, part menti ásása pedig árvízvédelmi problémákhoz vezethet a töltések meggyengítésével. A faj visszaszorítása rendkívül költséges vagy lehetetlen, jelenleg csak külön engedéllyel vadászható Magyarországon.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.