kulcsár edina
A régésztanonc az interneten böngészve bukkant rá a városra.
Nem mindennapi felfedezést tett egy amerikai diák. A huszonéves régész PH. D. hallgató Luke Auld-Thomas, a Közép-Amerikai Kultúra Vizsgáló Intézet munkatársa építészeti weboldalakat böngészett, amikor elképesztő dologra jött rá. Mexikó déli részén ugyanis lézeres talajfeltérképezéseket végeztek az építészek, hogy környezeti megfigyeléseket tehessenek. Ezeket az adatokat azonban régészeti szempontból nem vizsgálták meg a szakemberek, így elkerülte a figyelmüket, hogy egy régi maja városhoz vezető utat rejt maga alatt a dzsungel ezen része.
Az egyetemi hallgató azonban meglátta a kínálkozó lehetőséget az adatokban, és összeállított egy csapatot, amellyel felfedezett egy Esztergom méretű ősi maja várost az őserdőben. Az esetről Auld-Thomas a Unilad számára árult el részleteket:
A Google kereső 16. oldalán találtam egy lézeres felmérést, amelyet egy mexikói szervezet készített környezeti megfigyelés céljából. A kutatás során a talaj alatt található objektumokat is felfedezték lézerimpulzusok segítségével. Így bukkantam rá egy olyan ősi maja városra, amely 750 és 850 között létezhetett.
Thomas beszámolója szerint a kor csúcspontján 30-35 ezer ember élhetett a hatalmas városban, amely tele volt templomokkal és piramisokkal. A maja kultúra pedig annyira fejlett lehetett abban a korban, hogy kőutak köthették össze az egymástól akár 2 kilométerre elhelyezkedő épületeket.
Nem ez volt az első eset, amikor egy internetes keresés során felfedezett egy diák egy maja várost: néhány évvel korábban egy 15 éves fiú talált egy ősi romot, miután a felfedezett városok elhelyezkedését vizsgálta meg, és talált egy pontot, ahonnan hiányzott egy település.