tóth gabi
Ettől még a tudósoknak is tátva maradt a szájuk.
A csillagászok közzétették a Tejútrendszer gigantikus térképét, és olyan felfedezéseket tettek, amelyek örökre megváltoztatták a galaxisról alkotott képünket.
Az atlasz több mint 1,5 milliárd objektumot tartalmaz, beleértve az újonnan született csillagokat is, így ez a valaha készült legrészletesebb térkép a világegyetemről. Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) látható és infravörös csillagászati felmérő teleszkópjának (Vista) távcsövével a tudósok több mint 13 éven át figyelték a Tejútrendszer központi régióit.
Az égbolt egyes foltjainak többszöri megfigyelésével a csapat meg tudta határozni ezeknek az objektumoknak a helyét, és azt is nyomon tudta követni, hogyan mozognak, és változik-e a fényességük. Dante Minniti, a chilei Universidad Andres Bello asztrofizikusa, aki a teljes projektet vezette, elmondta:
Olyan sok dologra lettünk figyelmesek, amely örökre megváltoztatta a galaxisunkról alkotott képet.
Az adatok az égbolt 8600 teliholdnak megfelelő területét fedik le, és körülbelül tízszer több objektumot tartalmaznak, mint az ugyanezen csapat által 2012-ben közzétett korábbi atlasz.
A Vista teleszkóp 200 ezer képet készített, amelyeket kombinálva létrehozták az eddigi legrészletesebb infravörös térképet. Ez a műszer képes átlátni a galaxisunkban szétszóródott poron és gázon, és így képes meglátni a Tejútrendszer legrejtettebb helyeinek sugárzását.
A csillagászok 2010-ben kezdték az új atlasz elkészítését, és 2023 első felében fejezték azt be, ez összesen 420 éjszakát ölelt át - írja a Metro.
Az infravörös fénynek köszönhetően, a teleszkóp kiszúrja a nagyon hideg, ezen a hullámhosszon világító objektumokat, például a barna törpéket - a bukott csillagokat, amelyekben nincs tartós magfúzió, vagy a szabadon úszó, csillag körül nem keringő bolygókat.