tóth gabi
"Izgalmas látni, hogy a rutinszerű felmérések még mindig ilyen felfedezésekhez vezethetnek."
A kutatók egy eddig sosem látott állatot fedeztek fel a tenger mélyén, Nagy-Britannia partjainál. Az új faj (Pleurobranchaea britannica) egy sárgás színű, pöttyös tengeri csiga, mely mindössze 2-5 centi hosszú. A felfedezés azért is nagyon különleges, mert a faj a Pleurobranchaea nemzetségbe tartozik, amelyről korábban úgy vélték, hogy nem található meg Európa északi részén – írja az iflscience.com.
Izgalmas látni, hogy a rutinszerű felmérések még mindig ilyen felfedezésekhez vezethetnek. Csak két példányt kellett megvizsgálni, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a Pleurobranchaea nemzetiségbe botlottunk
– mondta Ross Bullimore tengerbiológus. Úgy véli, a P. britannica akár Spanyolország és Portugália környékén is előfordulhat.
A tengeri csigák élénkek és változatos a megjelenésük, némelyik hihetetlen tulajdonságokkal rendelkezik. A növényevők között vannak olyanok, melyekben a moszatok egy része az emésztés folyamán életben marad, és az anyagcsere, valamint a keringés folytán az állat háti részébe kerül, ahol megtapad. Ezek a fajok a sekély, napfényes vizekben élnek, és elegendő fény esetén a moszatok fotoszintetizálnak. A csupaszkopoltyús csigák érdekessége, hogy mérgező állatokat esznek, és felveszi azok méregsejtjeit, így védekezik a ragadozók ellen.