kulcsár edina
Bolygónk természetét alapvetően változtatjuk meg, amelynek nyomai már az űrből is láthatóak.
Sok mindent meg tudunk állapítani a színekből. A piros gyakran veszélyt jelent, vagy azt, hogy valami túl forró. A zöld ennek ellentéteként a jót jelenti, a célt, a frissességet. Ennek megfelelően a hír, hogy Földünk zöldebb lett, az űrből nézve jó hír kellene legyen. Ám tudósok szerint ez veszélyt jelent magában, pedig alapvetően arról van szó, hogy a növényzet terjeszkedni kezdett, még az óceánokon is.
Ez a "zöldesedés" alapvetően azonban nem azt jelenti, hogy visszanőnek a kivágott erdők vagy, hogy helyreáll az ökoszisztéma. Ez a túlzott "levelesedés" inkább azt jelenti, hogy az ember alapvetően változtatja meg a Föld alakulását. Egy 2019-es kutatás szerint két évtized alatt például 5%-kal több növény keletkezett bolygónkon. A NASA ennek megfelelően ki is jelentette, a levegőben található szén-dioxid mennyisége ez miatt 50%-kal megemelkedett. Ezt azonban ellensúlyozza a tény, hogy a növények ebből boldogan "táplálkoznak".
Tudósok szerint a hirtelen növekedés annak is köszönhető, hogy általánosságban többet ültetnek az emberek, viszont magyarázatot az óceánokban található "zöldek" növekedésére nem találtak. A tudósok tippje egyelőre az, hogy a növényi planktonok elszaporodtak vizeinkben. A NASA azonban ennél pontosabb választ és okot akar, ezért új műholdas megfigyelésbe kezdtek csak ezért – írja a UNILAD.
A Föld zöldesedése azért kelt pánikot a tudósok között, mivel így a megnövekedett növényzet sokkal több kémiai anyagot bocsájthat ki, sőt sokkal több vizet igényel. Biodiverzitási zavart okoz mindamellett, hogy otthont ad az állatoknak akár.