tóth gabi
A csillagászok szerint a jövőben számos új információt gyűjthetünk a jelenségről.
A Halley-üstökös legismertebb, rendszeresen visszatérő üstökös, december 9-én 2 órakor érte el aphéliumát, tehát ekkor volt legtávolabb a Naptól. A csillagászok szerint most már ismét a Föld felé közeledő szakaszban tart, az is kiderül, meddig kell várni a szabad szemmel való észleléséhez.
Az égbolt szerelmesei már tudhatják, hogy a Halley-üstökös csillagászati léptékben viszonylag rövid keringési idővel bír, ugyanis pályáját 75,9 év alatt járja be, tehát a szerencsésebbek akár kétszer is megpillanthatják a Földről az életük során.
Legutóbb 1986-ban volt arra lehetőség (főként a Föld déli féltekéről), hogy napközelben szabad szemmel is megfigyelhető legyen, legközelebb pedig 2061-ben adódik rá újra alkalom. Az égi jelenség egy elnyújtott ellipszis pályán kering a Nap körül, a csillagtól mért legtávolabbi pontján pedig a Neptunusznál is messzebbre jut.
Az üstökös 2023. december 9-én 14 órakor érte el aphéliumát, azaz ekkor volt legtávolabb a Naptól, és ezzel a pályájának Föld felé közelítő szakaszára fordult – fejti ki a Csillagászat.hu.
Azzal, hogy a Halley-üstökös ismét a Nap felé közeledik, a jövő nagy teleszkópjai számára adott a lehetőség az újrafelfedezésére, ez pedig egyúttal azt is lehetővé teszi, hogy hosszú időn keresztül, folyamatosan megfigyelhető legyen az üstökös aktivitása.