tóth gabi
Sokan használják, mások hatástalannak tartják a homeopátiát. Most a hívei újabb érvekkel álltak elõ.
Újabb érvekkel álltak elő a homeopátia támogatói egy budapesti orvoskonferencián: egy friss francia kutatást ismertettek, miszerint van gyógyhatása a módszernek. A megfigyelésen alapuló vizsgálatokat viszont a tudósok jó része nem fogadja el bizonyítéknak.
Kinek van igaza? Az egyik oldalon orvosok, kutatók állítják, hogy a homeopátia a gyakorlatban bizonyítottan hatásos és kockázatmentes gyógymód, a másik oldalon szintén orvosok és tudósok hangoztatják, hogy erre semmiféle bizonyíték nincs, és kockázatot jelent, ha ebben bíznak. Gyógymód vagy szemfényvesztés? Az ember csak kapkodja a fejét, kinek higgyen!
* A francia kutatásban 800 háziorvosnál és 8500 betegnél is többen vettek részt. A kutatás során arra a következtetésre jutottak, hogy homeopátiás szerekkel a kezelés ugyanolyan eredményes volt, de jóval kevesebb hagyományos gyógyszerre volt szükség ehhez, és 20 százalékkal kevesebbe került.
* A vizsgálat azt mutatta, hogy a homeopátiás szerek alkalmazásával jelentősen csökkenthető a fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és antibiotikumok szedése, így megkímélhető a beteg bizonyos mellékhatásoktól.
* - Nem arról van szó, hogy vessük el a gyógyszereket, hanem arról, hogy a lehető legcélszerűbben és csak a szükséges mennyiségben alkalmazzuk azokat – vélekedik Dr. Radnai Andrea, a Magyar Homeopata Orvosi Egyesület elnöke.
* II. Erzsébet és az angol királyi család is alkalmazza a homeopátiát. Orvosuk, dr. Peter Fisher híve a módszernek, mert így sokkal kevesebb, mellékhatást is okozó gyógyszert kell alkalmaznia.
* Bár az eddigi elméletek alapján a homeopátia működési elve nem teljesen magyarázható meg, nem a gyakorlatban már bizonyított módszert kell elvetni, hanem megtalálni azt az elméletet, ami magyarázza, hogyan fejti ki hatását – vélekedik dr. Jens Behnke, a német Carstens Alapítvány kutatási szakértője. Az aszpirint már a 19. században használták, de csak az 1960-as években igazolták tudományosan.
* A tudománynak meghatározott, igen szigorú módszerei és rendszerei vannak, ezekbe a homeopátia nem illeszthető be. A homeopátiás szerek nem felelnek meg a bizonyítékokon alapuló orvoslás kritériumainak – fogalmazott korábban Mandl József biokémikus.
* A Svéd Királyi Tudományos Akadémia ellenzi, hogy a homeopátiás készítmények megkapják az országban az egészségügyi termék minősítést. Szerintük a homeopátiás szereket ugyanolyan szabványok szerint kellene minősíteni és engedélyeztetni, mint a gyógyszerjelölteket.
* A Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztálya szerint a homeopátiás készítményeket ugyanolyan hatásossági vizsgálatoknak kell alávetni, mint a hagyományos gyógyszereket. Az Egészségügyi Tudományos Tanács „a leghatározottabban ellenezte azoknak a gyógyhatásúnak vélt és hirdetett szereknek az orvosi, gyógyszer helyetti alkalmazását, amelyeknek kedvező hatása még nem bizonyított”.
* Az ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvostudományi Kutatási Tanács a homeopátia témájában született 176 tanulmány elemzésével arra a következtetésre jutott, miszerint nincs olyan hiteles adat, amely bizonyítaná e szerek hatásosságát.
* Sok orvos úgy vélekedik: veszélyt jelent, hogy a betegek a homeopátiás szerekben bízva nem jutnak hozzá ahhoz a gyógykezeléshez, ami valóban használna, vagy elutasítják azt.
2005-ben az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO biztatónak nevezte a homeopátiát, négy évvel később úgy nyilatkozott: a malária, a HIV-fertőzés vagy a gyerekkori hasmenés kezelésében nincs bizonyíték a homeopátiás szerek hatásosságára. A világ 15 országában hivatalosan gyógymódnak tekintik, Franciaországban, Angliában, Németországban és Svájcban a társadalombiztosító támogatja.
A magyar gyógyszerügyi hatóság egy 2001-es Európai Uniós jogszabály alapján engedélyezi a homeopátiás szereket. A 2005-ben kiadott miniszteri rendelet szerint ezek esetében nem szükséges állatkísérleteket vagy klinikai vizsgálatokat végezni, csak az ártalmatlanságát kell bizonyítani, és a gyártás során biztosítani kell a termék tisztaságát és minőségét. A homeopátiás szerekre ugyanaz vonatkozik, mint például a hagyományos növényi gyógyszerekre: „hatásosságuk a régóta fennálló használat és a tapasztalatok alapján nagymértékben valószínűsíthető”, de nem tulajdonítható a szereknek konkrét gyógyhatás. Kiegészítő gyógymód, amit orvos rendelhet. A Pécsi Orvostudományi Egyetemen vizsgázhatnak belőle az orvosok.