kulcsár edina
A piros szín Krisztus vérét jelképezi, a tojás és a locsolás pedig a termékenység szimbóluma. Senki sem díszít úgy tojást, mint a sokszorosan kitüntetett Zsigóné Kati, most ő avat be a titokba.
„Számomra a legcsodálatosabb Zsigóné Kati művészetében, hogy úgy tud magyar maradni, hogy közben a világ teljességét, az egész emberiséget képviseli” – mondta a tojásdíszítés királynőjének tartott népi iparművészről Salacz László országgyűlési képviselő. Zsigóné Katinál azonban nemcsak húsvétkor láthatók az általa díszített tojások, azok egész évben megcsodálhatók Kecskeméten, ahol persze ilyenkor a legpezsgőbb az élet.
A kecskeméti Tojás Múzeum felejthetetlen élmény, mert a világon egyedül álló alkotásokkal találkozhatnak a látogatók, amelyek értéke felbecsülhetetlen. Több száz díszes tojásban gyönyörködhetnek és együtt festhetnek Zsigóné Katival, megismerkedhetnek sokféle díszítési technikával. A világhírű népi iparművész - talán egyedül az országban – tavaly három és fél hónap alatt a 6 kitüntetést kapott. De nem ez az egyetlen rekordja: 2021. szeptember 25-én egyetlen napon vitézzé avatták, lovaggá ütötték Erdélyben és átvehette a Nemzeti Önazonosság Védelmezője elismerést. Tavaly, 70. születésnapja alkalmából pedig többek közt beválasztották a 70-esek társasága könyvébe, a legismertebb, legjelentősebb emberek közé, hogy fennmaradjon neve az utókor számára. Majd megkapta a Magyar Bronz Érdemkeresztet, neve bekerült a londoni British Enciklopédia 24 karátos arannyal díszített 2017-es és a 2024-es évkönyvébe is.
A Bács-Kiskun vármegye kultúrájáért díjat azért kapta, mert új művészeti ágat hozott létre a tojásdíszítésben technikáival és mert 7, a világon egyedül álló alkotása van, többek közt a Magyar Nemzet Tojása, a Beszélő Tojás és a Világunk Tojása. Ezek felbecsülhetetlen értékűek, éppen ezért a művész azt szeretné, hogy méltó helyre kerüljön majd, ahol mindenki megcsodálhatja, magyar vagy külföldi múzeumba, esetleg olyan városba, ahol cél az idegenforgalom fellendítése. A Ripostnak elárulta, hogy most is van egy új, nagyszabású ötlete, ami a világon a második helyet foglalná el alkotásai között, de ehhez csak akkor akar hozzáfogni, ha műveit jó helyen tudhatja.
Húsvét alkalmából kisfilmen mutatta meg, hogyan érdemes tojást díszíteni, mi mit jelképet és milyen technikákkal érdemes próbálkozni.
A tojásdíszítés ősrégi hagyomány, a piros szín Krisztus vérét jelképezi. Elkészítésének számos módja van, lehet karcolt, patkolt, batikolt
– mondja. Te tudod, miért festünk tojást húsvétkor? Nézd meg videón!