Létrehozva: 2024.05.03.

Nyugdíjjogosultság: tényleg lehet szolgálati időt vásárolni?

Akinek hiányzik néhány hónap ahhoz, hogy nyugdíjba mehessen, vagy magasabb juttatást szeretne, bizonyos esetekben vásárolhat szolgálati időt magának. Ennek azonban megvannak a maga feltételei! Mutatjuk, ki és hogyan vehet olyan időt, ami beleszámít a nyugdíjba!

A nyugdíjjogosultság és a nyugdíj összege szempontjából fontos a szolgálati idő hossza, vagyis, hogy mennyi időt dolgoztunk, tanultunk, neveltünk gyermeket, adóztunk. Ilyen szolgálati időt egy speciális megállapodással is lehet szerezni, mutatjuk, hol és hogyan!

nyugdíj
nyugdíjmegtakarítás
Szolgálati idő vásárolható is nyugdíj előtt! / Fotó: Sutthiphong Chandaeng

Kik vásárolhatnak szolgálati időt nyugdíj előtt?

Szolgálati idő szerzése céljából az vállalhatja egy speciális megállapodásban a nyugdíjjárulék fizetést, aki nem áll biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban (pl. nem dolgozik), vagy a biztosítása szünetel (pl. fizetés nélküli szabadságon van). Ilyen megállapodást egy kedvezményezett javára is lehet kötni, vagyis egy másik ember is befizetheti a nyugdíjjárulékot helyettünk, például a gyermek a szülőjének.

Ki nem vehet magának szolgálati időt?

A nők kedvezményes öregségi nyugdíjához szükséges jogosultsági idő hiányzó részének megszerzésére megállapodás nem köthető – figyelmeztet az Államkincstár.

Milyen esetben lehet ilyen megállapodást kötni?

  • Speciális megállapodást lehet kötni (szolgálati időt lehet venni) többek között szolgálati idő és nyugdíjalapot képező jövedelem szerzésére;
  • felsőoktatási intézményben (nappali) folytatott tanulmányok idejére;
  • öregségi (teljes és résznyugdíjra) nyugdíj jogosultsághoz szükséges szolgálati idő szerzése céljából, ha a korábban megszerzett szolgálati idő nem éri el a húsz évet, öregségi résznyugdíjra való jogosultság esetén a 15 évet;
  • gyermekgondozási segély idejével megegyező otthoni gondozás idejére.

Mennyit kell a megállapodással szerzett szolgálati időért fizetni?

A járulékfizetés alapja a megállapodást kötő személy által megjelölt jövedelem (minél magasabb, annál több lesz majd a nyugdíj összege), de legalább a megállapodás megkötése napján érvényes minimálbér összegének 22 százaléka, havonta. A minimálbér jelenleg 266.800 ft, ennek a 22%-a közel 59.000 ft, vagyis ekkora összeg után kell járulékot fizetni. Az esedékes havi befizetés elmulasztása esetén a megállapodás megszűnik.

Hol lehet ilyen megállapodást kötni?

A megállapodás a lakóhely szerint illetékes, nyugdíjbiztosítási igazgatási szervként eljáró fővárosi vagy vármegyei kormányhivatalnál köthető meg. A megállapodás hatósági szerződésnek minősül. A megállapodás megkötését az ebből a célból rendszeresített nyomtatvány kitöltésével lehet kezdeményezni. A kérelemhez csatolni kell a kérelem elbírálásához szükséges okmányokat és iratokat, vagy azok hiteles másolati példányát, például a

  • fizetés nélküli szabadságot igazoló foglalkoztatói engedélyt, 
  • az oktatási intézmény által tanulmányi időszakonként (félévenként/évenként) kiállított igazolást, 
  • a gyermek születési anyakönyvi kivonatát, 
  • a gyermek tartós betegsége esetén pedig az erről szóló igazolást.

A megállapodás megkötéséhez szükséges nyomtatvány a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek ügyfélszolgálatain szerezhető be, illetőleg letölthető a Magyar Államkincstár honlapjáról vagy a magyarorszag.hu weboldalról.

Mikor lehet ilyen megállapodást kötni?

Alapesetben visszamenőleg nem lehet ilyet kötni, kivéve, ha hiányzik valamennyi szolgálati idő az öregségi nyugdíjhoz. Ilyenkor a nyugdíjigényt elbíráló határozat kézhezvételét követő 30 napon belül kell kezdeményezni a megállapodást a kormányhivatalnál.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek