kulcsár edina
Aki kevésnek érzi a havi járandóságát, az újraszámoltathatja az összegét, bizonyos feltételek mellett. Ki kérheti a nyugdíja újraszámolását és mikor?
A 2024-es valorizációs szorzószámok a korábbi évek szorzószámainál jóval magasabbak. Mivel ezek a számok határozzák meg a nyugdíjba vonulók járandóságának összegét, az idén nyugdíjas kort elérők magasabb juttatást kapnak, mint például a tavaly 65 életévüket betöltötteknél. Ki kérheti a nyugdíj összegének az újraszámolását és mikor? Most kiderül!
Azok kérhetik az ismételt nyugellátás-megállapítást a magasabb összegű ellátás folyósítása érdekében, akik korhatár előtti ellátásban részesülve dolgoztak, és nyugdíjkorhatárukat (jelenleg 65 év) elérve a korhatár előtti nyugdíjuk öregségi nyugdíjjá változik – írja az ado.hu.
Mivel 2024-ben az 1959-ben születettek érik el nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon, ezért az 59-es korosztályt. De közülük is csak azok, akik 65 éves koruk előtt valamilyen korhatár előtti ellátásban részesültek és dolgoztak is az ellátás mellett.
2012 előtt többféle okból (jogcímen) volt lehetőség a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően öregségi nyugdíjat igénybe venni. Például
Aki ezt megtette, az 65 éves koráig korhatár előtti nyugdíj, ezután pedig öregségi nyugdíj jogcímen kapta ugyanazt az összeget.
Többek között azért, mert a korhatár előtti ellátások folyósítása mellett -meghatározott összeghatárig- lehet dolgozni is. Ez a jövedelemhatár évente a minimálbér tizennyolcszorosa! Ezen kívül a korhatár előtti ellátás mellett dolgozók plusz szolgálati időt is szereznek maguknak, mivel a korhatár előtti ellátás nem nyugdíj, az ellátásban részesülő tehát nem nyugdíjas.
Aki a korhatár előtti ellátás folyósításának időtartama alatt legalább 365 nap szolgálati időt szerzett (vagyis legalább egy évet dolgozott pl. korkedvezményes „nyugdíjasként”), az az öregségi nyugdíjkorhatárának betöltésétől kérheti az öregségi nyugdíjának ismételt megállapítását.
A nyugdíjkorhatár betöltését követően ma már határidő nélkül kérhető az ismételt nyugdíjmegállapítás. Korábban ez a lehetőség a nyugdíj korhatár betöltését követő hat hónapon belül állt rendelkezésre. Ha pedig a frissen megállapított öregségi nyugdíj összege magasabb, mint a korhatár betöltésétől öregségi nyugdíjként folyósított összeg, a jövőben ez kerül folyósításra.
Az öregségi nyugdíj ismételt megállapítása esetén a különbözet visszamenőlegesen járó összegét is folyósítani kell legfeljebb a kérelem benyújtását megelőző hat hónapra. Tehát fél évre visszamenőleg jár az emelt összegű nyugdíj azoknak, akik 2012 után mentek korkedvezménnyel „nyugdíjba”, mellette dolgoztak legalább egy évet, és idén betöltik a 65. életévüket.
Kikre nem vonatkozik a lehetőség?
Nem élhetnek a nyugellátás összegének ismételt megállapítási lehetőségével azok, akik öregségi nyugdíjuk mellett (65 év felettiek, 40 év munkaviszony után nyugdíjba ment nők) dolgoznak. A saját jogú öregségi nyugdíj mellett dolgozók ugyanis nem fizetnek TB-t így nem szereznek további szolgálati időt.