Létrehozva: 2024.01.13.

Korábban vettél fel hitelt? Van egy jó hírünk: csökkenthető a törlesztőrészlet! Mutatjuk, hogyan

A tavalyihoz képest felére csökkentek és akár még tovább is csökkenhetnek a banki hitelkamatok. Ez nemcsak a most hitelt felvevőknek jó hír, hanem azoknak is, akik korábban adósodtak el, magasabb kamat mellett.

Az összes olyan mutató csökkenni kezdett, ami hatással van a banki hitelek kamataira. Ha ez a folyamat tovább folytatódik, akkor azok, akik korábban kölcsönt vettek fel, szintén kapnak egy esélyt a törlesztőrészleteik csökkentésére. Mutatjuk, hogyan lehetséges ez és mi kell hozzá!

hitel, kamat, bankkártya, bank, vásárlás, laptop
Csökkentek a hitelek kamatai, mutatjuk kiknek jó hír ez! / Fotó: Ivan Kruk / Shuterstock (Illusztráció)

Egy évvel ezelőtt nagyon magasak voltak a kamatok

Tavaly ilyenkor voltak csúcson a magyarországi bankhitelek referenciakamatai, azaz azok az értékek, amik alapján meghatározzák a pénzintézetek a kölcsönök kamatát. A hosszú kamatperiódusú kölcsönök alapmutatói (BIRS-fixingek) 2023 első munkanapján 13,9-9,43 százalék között álltak, jelenleg viszont ezek a mutatók már csak 6,60-5,91 százalék között vannak. És, hogy ez mit jelent? Olcsóbbak lesznek a kölcsönök!

Emiatt is olcsóbbak lehetnek a hitelek

A fenti érték csökkenése mellett a kormány által bevezetett önkéntes kamatplafon is hozzájárul az olcsóbb hitelekhez. A kamatplafon bevezetését az összes bank vállalta a lakáshiteleknél, vagyis a lakáshitelek maximális THM-je ez alapján 8,5 százalék lett még tavaly. 2024. január 1-től pedig már 7,3 százalék, ami azóta 6% környékére csökkent.

Mit jelent mindez az adósokra nézve?

Aki most venne fel hitelt, annak egyértelmű, miért jó, ha kevesebb kamatot kell majd rá fizetni. De miért jó hír ez a már eladósodottaknak? Nekik miért érdemes figyelni az egyre olcsóbbá váló hitelajánlatokat? A válasz a hitelkiváltás! Aki a már felvett, drága, esetleg változó kamatozású, vagy csak kis időre fixált hitele helyett szeretne egy kiszámíthatóbb, biztonságosabb kamatozású hitelt fizetni a meglévő helyett, érdemes mostanában résen lennie – tanácsolják a Bank360 szakemberei. Nagyjából 50.000 család vett fel 2023-ban és 2022 vége felé olyan lakáshitelt – több mint 510 milliárd forint értékben –, amiből nagyjából 400 milliárdnyit érdemes már akár az idén olcsóbbra váltani. Azoknak is érdemes figyelniük, akik annakidején a deviza alapú hitelüket változó kamatozású, forint alapú hitelre váltották.

kamat, hitel, bank, törlesztő, infláció, áresés, akció, számol, kalkulál, befektetés, hozam, kockázat, befektetés
Ezeket érdemes megfontolni hitelkiváltás előtt. / Fotó: Sutthiphong Chandaeng / shutterstock (Illusztráció)

Ezt érdemes megfontolni hitelkiváltás előtt

A döntésnél nemcsak azt kell figyelembe venni, hogy mennyivel lesz alacsonyabb az új hitel havi törlesztőrészlete a régihez képest, hanem azt is, mennyibe kerül maga a hitelkiváltás. A végtörlesztés ugyanis nem minden esetben ingyenes. A piaci alapú jelzálogkölcsönöknél például a végtörlesztés akár 2 százalékos díjjal is járhat, a minősített fogyasztóbarát lakáshiteleknél viszont legfeljebb 1 százalékot kérhetnek el a bankok. Aztán a hitelfolyósításnak is lehetnek költségei, ahogy az értékbecslésnek is, és a közjegyzői közreműködéséért is fizetni kell. Vagyis az összes költséget érdemes figyelembe venni és megnézni, mennyi idő alatt térül meg. A szakemberek szerint akár már egy vagy két év alatt is!

Mennyit lehet így spórolni?

Az átlagos lakáshitelösszeg 2023-ban 10 millió forint körül alakult. Tavaly januárban az átlagos THM egy lakáshitelnél 10,76 százalékos volt, ha ezt most kiváltja valaki a 7,3 százalékos THM-ű új hitelre, nagyjából 300 ezer forintnyi kamatot spórol meg csak az idén, ami havonta 25 ezer forintot jelenthet a törlesztőrészletben. A spórolás mértékét növelni úgy lehet, ha minél alacsonyabb kamat mellett váltja ki valaki a hitelét.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek