kulcsár edina
A karácsonyi leárazások, akciók rendszerint a Singles Day-jel indulnak el világszerte, aztán jön a Black Friday. A szinglik napját itthon is egyre több üzlet megtartja, de igazán nagy kedvezményekkel külföldi webáruházakból lehet ilyenkor vásárolni.
Még a hivatalos Black Friday előtt tartják a világ legnagyobb internetes kereskedelmi akcióját, ami kezdetben az emberi kapcsolatokról szólt, ma már az akciókról. Mikor van idén a szinglik napja, mit érdemes tudni erről az akcióról és mire érdemes figyelni a vásárláskor? Most kiderül!
Az 1990-es évek elején 4 egyetemista fiú találta ki az egyedülállók napját, ami azért épp november 11-én van, mert a sok egyes (11.11.) első ránézésre egy csapat egyedülállóra emlékeztet. Ekkor még Bachelors’ Day-nek, azaz agglegények napjának hívták. Később ezen a napon bulikat is szerveztek az egyetemeken, ahol az egyedülállók ismerkedhettek, így lett november 11. Single’s Day, vagyis a szinglik napja. A ma már "Double 11", vagyis Dupla 11 (a 11. hónap 11. napja) névre hallgató „ünnep” azóta hasonló átalakuláson ment át, mint például a Valentin-nap. A kezdetben emberi kapcsolatokról szóló nap ma már a világ egyik legnagyobb internetes kiárusítása lett.
Egy másik történet szerint Mu Guuang Kun az egyedülállók napjának ötletgazdája, akinek barátnője rákban halt meg. A fiú elhunyt kedvese születésnapján gyertyát tett a háztetőkre, hogy így emlékezzen néhai barátnőjéről. A kezdeményezéshez néhány év múlva már egész Kína csatlakozott, és így lett november 11-ből az egyedülállók napja, ami ma már nem más, mint egy óriási shopping-ünnep.
A szingliségről a vásárlásra először 2009-ben terelődött át az emberek figyelme, amikor egy itthon is népszerű kínai webshop hatalmas akciókat hirdetett meg a weboldalán ezen a napon. 2012-ben pedig levédették a Double 11 kifejezést, és azóta ezen a néven futnak az „egyedülállók napi” akcióik, amit a magyarok is nagyon kedvelnek.
A szinglik napján akár 70%-os kedvezményt is kínálnak a külföldi webáruházak, de vásárlás közben nem árt némi elővigyázatosság, főleg, ha az EU-n kívülről vásárolunk. Először is tartsuk észben, hogy az EU-n kívülről rendelt csomagok nem napok alatt érkeznek meg, hanem legalább 6-8 hét az átfutási idejük, így karácsonyra nem valószínű, hogy ideérnek. Emellett az sem elhanyagolandó, hogy bármekkora értékben rendelünk csomagot az EU-n kívülről, vámot és áfát is kell érte fizetni, vagyis például ha ingyenes szállítással rendelünk egy EU-n kívüli országból mondjuk egy 200 Ft-os fülbevalót, azt is vámeljárás alá vetik és áfát (27%) kell fizetni a Magyar Postának. 150 euró feletti érték estén pedig vámot is fizetni kell. Fontos továbbá, hogy az Európai Unióba érkező csomagok esetében vám-árunyilatkozatot is be kell nyújtani. Ezen kívül fontos tudni, hogy
Rengeteg webshop kínál valamilyen kedvezményt a szinglik napja alkalmából. A teljesség igénye nélkül íme néhány kedvezménylehetőség:
És íme két kisokos-videónk, amelyeket a közelgő Black Friday kapcsán készítettünk, de a szinglik napjára is érvényes: arról szólnak, hogyan tudjuk elkerülni az átveréseket, ha webáruházban vásárolunk: